İnternet ortamında bulunan birçok makalede Adsense alımı hakkında bilgiler mevcut fakat bizler en kısa yoldan kaydın nasıl yapıldığını ve onaylanmayı anlatacağız.

İlk olarak Adsense hesabı almak için bir maile ihtiyacımız var. Tabi bu mailin Google bünyesinde barınması gerekmektedir, yani Gmail hesabına ihtiyacımız olacak. Gmail hesabınız varsa bunun üzerinden yoksa yeni bir Gmail hesabı açarak işlemlere başlayabilirsiniz. Hesap oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada ad, soyadı ve diğer bilgileri doldurarak ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz.

Şimdi Adsense hesabını oluşturmaya bakalım. Adsense.com adresine giriş yaparak sizlere belirttiğimiz bir şekilde formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuruyu yapmadan önce yapılan büyük bir hatadan bahsetmek istiyoruz. Adsense hesabınızı oluştururken size sorulan web sitenizin dili eğer Türkçe ise mutlaka Türkçe seçiniz. Yapılan başvurularda Google’ı aldatmak için Türkçe içerik barındıran bir sayfa İngilizce olarak seçiliyor. Bu durumu anlayan Google başvuruları ya uzatıyor ya da onaylamıyor. Eğer siteniz İngilizce ise dili İngilizce olarak seçmenizde herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Hangi Siteler İle Adsense Başvurusu Yapılmalı?

 • Yeni açılan bir sitenin veya terk edilmiş eski bir sitenin Google gözündeki değerini tahmin etmemiz pek mümkün değildir. Bunu en iyi Alexa ile anlayabiliriz. Alexa değerleri 600K altında olan bir site ile başvurmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.
 • Başvuruda bulunduğunuz web sitesinden daha önceden kesinlikle başvuru olmaması gerekmektedir.
 • xml, robot.txt dosyaların bulunması gerekmektedir.
 • Kullanmış olduğunuz temanın temiz olması gerekmektedir. Genel olarak ücretli olan temalar Null paylaşım ile ücretsiz dağıtılabiliyor fakat içerisinde barındırdığı birçok zararlı yazılımlar ile sizlerin hayallerini boşa düşürebiliyor. Bu yüzden ücretsiz, ücretli veya kendinizin tasarladığı bir temayı kullanabilirsiniz.
 • Sitenizin Google listelemelerinde index sayısının fazla olması gerekmektedir.
 • İçeriklerin özgün olması kopya içerik olmaması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunduğunuz web sitesine tam erişiminiz olmalı yani başkasının web sitesi ile başvurmamaya gayret gösterin çünkü ileride sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
 • Başvurusunu yapmış olduğunuz web sitesi en azından 3 ayını doldurmuş olması gerekmektedir.

Eğer bu maddeleri karşılamanız dâhilin de aşağıdaki bilgileri de doğru bir şekilde girerseniz yapacağınız başvuruların kabul edilme olasılığı yüksektir. Şimdi ise önemli bir bölüme gelelim, Adsense de alacaklı bölümüne.

Adsense Alacaklı Bölümü Nasıl Olmalıdır?

 1. Bu bölüm onay almanız için en önemli bölümlerden birisidir. Daha önceden Adsense hesabına başvuru yaptıysanız, aynı isimle başvuru yapmamanızı öneririz çünkü Adsense uzmanları incelemede bulunurken fazla detaya girdikleri için bir şahsın birden fazla hesabının olmaması için gerekli uygulamaları yaparlar.
 2. Alacaklı hesabını dilediğimiz gibi girme imkânına sahibiz. Zaten başvuru onaylandıktan sonra dilediğimiz gibi alacaklı ayarları ile oynayabilirsiniz.
 3. Adresiniz kesinlikle doğru olması gerekmektedir. Aksi takdirde uyarı alacaksınız.
 4. Sokak adresinizi Apartman adını numarasını vs. ilgili bölümlere girişini kesinlikle doğru bir şekilde yapın.

Sizlere Adsense başvurusu hakkında detaylı bilgileri sunduk. Eğer tüm bu kriterleri yerine getirip başvurunuzu yapmanız dahilin de büyük bir olasılıkla başvurunuz 1-2 iş günü içerisinde onaylanacak ve artık sizde Adsense ailesine katılmış olacaksınız böylelikle artık gelir elde etmeye başlayacaksınız.

3 YORUMLAR

 1. En az 300-400 kelimelik 20 makale ekleyin, site tasarımını güzel yapın. Her içeriğinize en az 2-3 etiket girin. Sosyal medyadan az biraz hit alın. Onaylanmama imkanı yok 🙂

CEVAP VER