Adwords’e Başlarken

Adwords kullanımı için internet dünyasında ki reklamlardan ve pazarlamalardan birçok örnek göstere biliriz. Fakat hızlı bir şekilde yükselerek sonuçlarını almak isterseniz, kullanacağınız en büyük etken Google Adwords’dür.

Birçok kişinin bildiği gibi Adwords bir reklamdır. Adwords de reklam verdiğiniz zaman sonuçlarınız doğal aramalarda değil de Google’ın özel olarak belirlediği sağ tarafta veya üst tarafta bulunan sarı renkli bant ile görebilirsiniz. Adwords kullanırken anahtar kelimenizi doğru vurgulamalısınız. Çünkü anahtar kelimeyi doğru vurgulamazsanız, sitenizden istediğiniz verimi alamazsınız o yüzden ilk önce yapmamız gereken çalışma anahtar kelimelerin analizini yaparak onların tık başına maliyetini çıkartmak. Daha sonra sizin bütçenize uygun olan anahtar kelimeleri seçerek ilk adımı başarıyla tamamlamış olursunuz.

Google’ın sunmuş olduğu Adwords hizmeti kullanmaya kara verirken en iyi sonuçları elde etmek için sektörünüzü internet üzerinde ki araştırmasını mutlaka yapmalısınız. Adwords kullanımı, araştırma yapılmış bir çalışma ile yapılmamış çalışmanın arasında %60 oranlara çıkan bir fark oluşmaktadır. Adwords ile amacınız işletmenizin ana sayfalarını veya e-ticaret sitelerinizin olağan trafiğini artırmaktır. Adwords genellemesine bakılırsa birden fazla işletmenin yanı sıra,  KOBİ’ler yaygın olarak kullanmaktır. İşletmeler Adwords kullanımında, bazıları kullanımı doğru uyguladığı için dönüşü beklenen gibi oluyor ve aylık cirolarını artırıyorlar. Bunların yanı sıra doğru olmayan stratejiler kullanan işletmeler bekledikleri olumlu sonuçları alamıyorlar.

Adwords Nasıl kullanılır?

Adwords’ün nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız veya sahip değilseniz, birlikte inceleyerek reklamlardan nasıl gelir elde ettiklerini çözeceğiz.  Yukarıda da bahsettiğim gibi, öncelik vermeniz gereken konu anahtar kelimelerdir.  Adwords de anahtar kelime nasıl belirlenir? İşletmeniz için seçmiş olduğunuz ana anahtar kelimeleri seçerek, o kelimeleri türeterek hem tık başına daha az maliyet ödeyebilir hem de daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Seçiminiz üzere web sitenizin yayın hayatına geçmesini sağlayabilirsiniz.  Bu işlemleri tamamladıktan sonra Google sizin web sitenizi inceler ve seçmiş olduğunuz anahtar kelimeler üzerine kendi yapılanmasını oluşturur. Ardından bir kullanıcı sizin belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerden birisini Google üzerinde aratırsa çıkan sonuçların en üstünde yanında reklam bandı ile birlikte yayınlanır.

Adwords ün tıklanma oranı doğal aramalardan daha az olduğu için çalışmayı mutlaka çok sağlam bir şekilde sürdürmelisiniz. Kullanıcının aramış olduğu kelimeyi o reklamda seçmiş olduğunuz anahtar kelime ile mutlaka aynı olmalıdır. Bu çalışma sadece web sitesi üzerinde ki çalışma ile de bitmiyor ayrıca web siteniz üzerinde seçmiş olduğunuz başlıklarda çok önemli anahtar kelimeniz ile aynı başlıkları girerek kullanıcının size mutlaka odaklanmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde çoğunlukla olduğu gibi kullanıcı gene doğal aramaları tercih ederek reklamlardan uzak duracaktır. Adwords’ü Türkiye de kullanmanın en büyük dezavantajı bizim toplumumuz reklamdan nefret ediyor ve doğal olarak işimizi çok daha fazla zorlaştırıyor. Ben tercihim Adwords kullanacağınıza doğal olarak seo çalışması yaparak birden çok kelimede çıkabilirsiniz ve bu size daha faydalı olur bunu da not düşmek istedim.

Akıllara takılan bir soru daha var bizim kullandığımız Adwords anahtar kelimelerini birçok işletme kullanmış ise ne gibi bir durum ortaya çıkar? Adwords nasıl kullanılır sorusunun cevabı tek kelime aslında “para” bu özellik işin her zaman maddi yönüdür.  Bu zamana kadar hep para konuşmuştur. Bu sebepten dolayı işletmeler ana anahtar kelimelerini ve gruplarını belirledikten sonra tık başına bütçelerini seçerler.  İki işletme aynı kelimede yükselmek istiyorsa bu durumda Google “auction” özelliğini öne sürüyor.

Bu özellik reklam yayınlayan iki sitenin ortak belirlediği anahtar kelimenin, kullanıcının aratmış olduğu kelime ile yakınlığını ölçer. Bu rekabete kapıldıktan sonra reklamınızın görüntülenecek olmasını veya olmamasını ya da görüntülenip de kaçıncı sırada yer alacağını Google’ın iki ayrı özelliği belirler;

Bunlardan birincisi biraz önce bahsettiğim maddiyat konusu. Bu özelliklerden birisi anahtar kelimeye vermiş olduğunuz en yüksek rakamdır. Zengin olanlar için zaten ikinci bir şıkka gerek yok dediğim gibi Adwords para yedirme yeridir. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız ya az harcayıp alakası pek düşük olan kelimelerde çıkacaksınız. Ya da parayı basıp doğru stratejiler belirleyerek kazançlarınızı katlamanızdır.

Maddiyat konusunda sıkıntı çekenler için ise birinci özellikle beraber, ikincisi de devreye girerek Google sitenizin kalitesini ölçüyor ve skorunu belirliyor. Yani sizin sitenizin kullanıcıya ne kadar faydası olabileceğini ölçerek reklamınızı ona göre listelemesini yapar ve kullanıcıya o sıralamadaki sonuçları görüntüler. Gerisi sitenizin başlığına kalmış bir şey. Bu özelliğinde ise Google Adwords kullanımında gene kullanıcıyı düşünerek ona reklamlarda bile en iyi sonuçları sunmak için siteler arasında rekabet oluşturuyor. Düşünün ki reklamlarda bile bu derecede rekabet var ise seo çalışmalarında rekabeti n ne kadar büyük olduğunu ölçmeniz hiç de zor olmayacaktır.

Adwords kullanımı bu saydığım özelliklerle bağlantılı olursa kazanmamanız elde değil ve mutlaka araştırma yapmalısınız. Çünkü emeğiniz ve kazanmış olduğunuz paranızın Google a boş yere gitmesini en az sizin kadar bende isterim.

1 YORUM

CEVAP VER