WordPress AMP Eklentisi Kurulumu ;

Bu yazımıda AMP eklentisi üzerinde duracağım. Henüz yeni yaygınlaşmış olan Google Accelerated Mobile Pages yani daha çok bilinen adı ile AMP uygulamasını web siteniz için yapmanızı kesinlikle öneriyoruz. Hız Google açısından önemli bir kriter olduğunu artık anlamış olmanız gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu AMP denen olayın nasıl yapıldığına dair sizlere bilgiler vereceğim.

AMP Nedir? Ne işe yaramaktadır?

Amp’yi kısa olarak açıklamak gerekirse hızlandırılmış mobil sayfalar diyebiliriz. Adroid ve IOS yazılımlı cihazların yaygınlaşmasını dikkate alan Google mobil cihazlar üstüne daha fazla düşmeye başladı. Bu eklentide tamda bunu doğrulayan bir çalışma oldu.

WordPress AMP Kurulumu

Web dünyasında en çok kullanılan yazılımlardan bir tanesi olan WordPress sitemine AMP eklentisinin nasıl kurulacağından bahsedeceğiz.

Ortalıkta AMP eklentisini kurduktan sonra aşağıda sıraladığımız bazı söylentiler dolaşmakta;

 • AMP Temanın düzenlenememesi,
 • Google Analytics kodunun temaya eklenememesi,
 • AMP temaya reklam eklenememesi,
 • Tema tasarımının aşırı sade olması

Bu saydığımız maddelerden birçok kişi şikâyetçi oluyor. Oysaki bu sorunları gidermek için pratik olarak WordPress siteme AMP eklentisinin kurulumu mevcut.

Peki AMP eklentisi ücretli midir? Web sitenizin AMP sürüme geçmesi için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur anlatacağım şekilde uygulamaları yapmanız dâhilinde ücretsiz bir şekilde sitenizi AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

WordPress AMP Eklentileri

AMP sitemini kurabilmek için 2 adet eklentiye ihtiyaç duyacağız;

Vermiş olduğum 1. ve 2. Eklentiyi web sitenize ftp veya wordpress paneli üzerinden yüklenmesini gerçekleştirin bu iki eklentiyi kurmamızın sebebi birlikte çalışmasından kaynaklanmaktadır.

WordPress AMP eklentisi kullanımı

Yukarıda verilen linklerden AMP eklentilerini aktif ettikten sonra AMP sitelerinize erişmek için yapmanız gereken ;

 • com/yazi-linki.html/amp şeklinde adrese girerek kontrol edin.
 • WordPress sitenimde olan sitenizin admin panelini yenileyin ve sol üst taraftaki menünün en alt tarafında AMP menüsü yer alacaktır.
 • Bu işlemin ardından Getting Started menüsünü seçin ve işlemlere başlayın.

AMP Eklenti Ayarları;

General:

AMP Eklentisi, bu yerinde Logo ve Analytics ayarlarının bulunuyor. Aşağıdaki resimde yapılan bir ayar mevcut ona göre düzenleme yapabilirsiniz.

Amp Eklentisi

Homepage:

AMP Eklentisi, Bu kısımda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Ayarlar olduğu gibi kalabilir.

Analytics:

AMP Eklentisi, Bu kısımda birçok kişinin yakınmış olduğu Analytics kodunu rahat bir şekilde ekleyebilirsiniz. Kodun tamamını değil de sadece kimliğini girmeniz gerekmektedir.

Design:

AMP Eklentisi’nin bu kısmında Design Two kısmına dokunmayın olduğu gibi bırakın. Fakat AMP olan temanızın rengini değiştirmek isterseniz;

 • Drag & Drug Post Builder yazan kısmın sağ tarafındaki Launch Post Builder’a tıklamanız gerekmektedir. Tıklamanız ardından Tema özelleştirme sayfası açılacaktır.
 • Renkleri değiştirmek için üst kısım arkaplan, bağlantı renkleri bölümünden temanızın rengini değiştirme imkânına sahip olabilirsiniz. Temayı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.
 • Eğer üst kısımdan Meta İnfo bölümünü kaldırırsanız yazar ismi gözükmeyecektir. Bu tik işaretini kaldırmanızı öneriyoruz.

SEO:

AMP Eklentisi Bu kısımda kullanmış olduğunuz SEO eklentisi ile alakalıdır. Eğer All in one seo kullanıyorsanız veya hiç SEO eklentisi kullanmıyorsanız aşağıda bulunan seçenekleri OFF olarak seçmeniz gerekmektedir fakat Yoast eklentisini kullanıyorsanız, ON olarak seçmeniz gerekmektedir. Seçenekler;

 • Yoast Meta Etiket Ekle
 • AMP sayfası için Yoast Özel Açıklama

Menu:

Adı üstünde olduğu gibi bu kısımdan AMP Eklentisi; AMP temanızdaki menülerin kontrolünü yapabilirsiniz. Masa üstü görünümünde ki ana menünüz hangisi ise bu kısımdan o menüyü seçerek kaydetmeniz AMP tema için yeterli olacaktır.

Advertisement:

Temanızın AMP versiyonun da yer alan Adsense veya diğer reklam ayarlarınızı yapmaya yarayan bölümdür.

Bu kısımda reklamlar sitede genel olarak;

 • Üst kısma ve alt kısma reklam ekleme: AD #1 ve #2,
 • Tüm yazıların üst kısmına ve alt kısmına reklam ekleme: AD #3 ve #4

Single:

Genel olarak tekil yazı olarak adlandırılan bu kısımda ise AMP Eklentisi aşağıda ki sorulara yanıt vermeniz gerektiğini söylemektedir.

 1. Benzer yazılardan kaç adet gösterilecek?
 2. Önceki ve sonraki linkleri gösterilsin mi?
 3. Sosyal medya paylaşım iconları gösterilsin mi?

Gibi sorulara AMP Eklentisi yanıt almak ister örnek olarak aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

AMP nasıl Yapılır

Social Share:

Yine isminden de anlaşılacağı gibi sosyal medya ile alakalı bir bölümdür. Eğer Single bölümünden sosyal medya iconlarını aktif ettiyseniz, bu bölümden yapmanız gereken işlem hangi sosyal medya paylaşım butonlarının gözükmesi gerektiğini ayarlayabilirsiniz.

Structured Data ve Notifications:

AMP Eklentisinde Bu iki bölümde herhangi bir değişiklik yapma gereği duymadım, ziyaretçilere bildirim gönderilmesi ile alakalı bir olaydır.

Translation Panel:

AMP Eklentisi Bu bölümünde ise sitenizde çeviri yapabileceğinizi söylemektedir. Temanızda kullandığınız dil hangisi ise ona göre çeviri yapabilirsiniz. Kolaylık olması sebebi ile aşağıda size çevirileri veriyorum:

 1. Show more Posts » Daha Fazla Mesaj Göster
 2. Show previous Posts » Önceki Mesajları Göster
 3. Top » Üste Çık
 4. View Non-AMP Version » Mobil Versiyon
 5. Related Post » Benzer Konular
 6. Navigate » Kategoriler
 7. »Açık –
 8. Next » Sonraki
 9. Previous » Önceki
 10. Footer » Bu kısımda sitenizin footer kısmını düzenleyebilirsiniz.
 11. Categories » Kategoriler
 12. Tags » Aramalar
 13. By » Yazar
 14. Published by » Tarafından yayınlandı
 15. İn » İçinde
 16. View Comments » Yorumları Gör
 17. Leave a Comment » Soru Sor – Yorum Yaz
 18. »At –
 19. Says » Diyor ki
 20. Edit » Düzenle
 21. Ago » Önce
 22. Category (archive title) » Kategori (arşiv başlık)
 23. Tag (archive title) » Etiket (arşiv başlık)
 24. View More Posts (Widget Button) » Daha Fazla Mesaj Göster (Widget Button)
 25. Next Read » Sonraki
 26. You searched for » Şunu aradınız
 27. Biz size aradığınızı bulamıyor görünüyor. » Aradığınız Sonuça ulaşamıyoruz.
 28. Type Here » Buraya Yaz
 29. Type your search query and hit enter » Aradığınız Kelimeyi Yazın

Size temel olarak eklentinin ayarlarından bahsetmiş bulunuyorum. Eklentinin amacı hızdır. Yeni çıkan bu uygulama sayesinde sitenizin mobil versiyonu oldukça hızlı olacaktır ve sitenizi Google Page Speed testini yaptığınızda göreceğiniz sonuç bu işlemleri yapmanıza değer olacaktır.

AMP Testi Nasıl Yapılır? 

https://validator.ampproject.org/ adresine girerek mobil versiyonunuzun AMP sürüme uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer Aşağıda bulunan hatayı alırsanız;

 • uzantı bu sayfada tespit edildi ‘amp-sosyal-paylaşım uzatma komut .js’ ama kullanılmayan olduğunu (hayır ‘amp-sosyal-share’ etiketi görülen). Bu, gelecekte bir hata olabilir.

WordPress Admin panel üzerinden Görünüm » AMP tıklayın. Karşınıza gelen kısımdan Tasarımı tıklayın ve Social Icons kısmındaki seçimi kaldırın ve kayıt butonuna tıklayınız. Tekrardan Validatörden teste sokarak kontrolünüzü yapın, sorununuz düzelmiş olacaktır.

Bu anlattıklarım ve vermiş olduğum AMP eklentisi ile sayfanızı AMP uyumlu yapabilirsiniz. Umarım anlattıklarım ile AMP versiyona rahat bir şekilde geçersiniz. Bu 2 AMP eklentisi sayesinde Google sıralamalarında gözle görülür bir ilerleme kaydedeceğinize inanıyorum.

Tüm soru ve görüşleriniz için yorumu kullanabilirsiniz elimden geldiğince sorularınıza yanıt vermeye çalışacağımdan emin olabilirsiniz.

13 YORUMLAR

  • Yorumunuz için teşekkürler fakat jeneratör ile ilgili bir paylaşım yapmamız için bilgi sahibi olmamız gerekli Ayrıca jeneratör burası Jeneratör bloğu değil 🙂

CEVAP VER