İnternet çağının önemi ve faydaları görüldükçe yararlanmaya ve fırsat yaratmaya çalışanların sayısı da her geçen gün biraz daha artmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 10 yıldır yayılma sürecinde olan internet kullanımı özellikle ticari alanda kullanıcılarının yüzünü güldürmeye başlamıştır. Firmalar ve şirketler açısından tanınırlığı artırmak tanınan büyük şirketlerin ise teknoloji ve kampanyalarını göz önünde tutmak amaçlı internetten faydalandıkları görülmektedir.

Türkiye gibi genç nüfus çoğunluklu ülkelerde sosyal paylaşım devi firmalar geniş kitlelere yayılmaktadır. Sosyal paylaşım reklamcılık ve diğer ticari faaliyetleri de kapsamına almıştır. Seoculuk ise tam da burada devreye girmektedir. Zira kızışan rekabet şartları şirketlerin öne geçme yarışını hızlandırmıştır. Her firma kendi internet sitesinin kendi reklamlarının arama motoruna yazılan kelimelere göre üst sıralarda çıkması için büyük mücadeleler vermektedir.

Seo (search engine optimization) arama motoru optimizasyonu anlamına gelen teknik bir kelimedir. Arama motorlarına (google gibi) yazılan anahtar kelimeler çıkan sayfa sonuçlarının düzenlenmesi işleminin genel adıdır. Örneğin arama motoruna “müzik “ yazdığınızda önünüze hangi sayfaların çıkacağı bunun hangi unsurlara göre belirleneceğini yönetmek seo uzmanlarının işidir.

Günümüzde en çok kullanılan seo yöntemlerine bakacak olursak sosyal medya bunların en önemlilerini oluşturmaktadır. Facebooktwitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde açılan hesaplar yüksek takipçi sayıları arama motorlarında istediğiniz konuda ön sıralara yükselmenizi hızlandıracaktır. Dikkat edilmesi gereken husus ise fake hesaplar yerine kullanılan aktif olan hesaplar tarafından takip ediliyor olmanızdır. Zira her geçen gün attığı adımlarla google bu konuda yapılan hileleri bulabilecek taramaları yapmaktadır. Black hat seo denilen bir nevi fake uygulama olan seo yöntemlerini kullanmak size kısa süreli başarılar kazandırabilir. Ancak arama sistemi tarafından banlanma ihtimaliniz çok kuvvetlidir.

Aslında seo yöntemlerinin en kalıcısı özgün içeriği sürekli tazelenen kaliteli bilgi veren ve gerçek kullanıcılar tarafından uzun süreli ziyaretlerin yapıldığı siteler yaratmaktır. Bu şekilde her türlü aramada üst sıralarda çıkmanız biraz vakit de alsa kalıcı bir yükseliş olacaktır. İnternet sitenizin arama motoru optimizasyonunu yapmak istiyorsanız içeriğini başka bir yerden kopyalamayın kendiniz oluşturun insanlara kaliteli ve içi dolu bir bilgi paylaşımı sunun anahtar kelimelerinizi ve linklerinizi sitenizin içeriği ile uyumlu; en çok aranan kelimeler üzerinden tanımlayın. Böylelikle belki hemen değil zaman alan ancak kesinlikle çok kalıcı bir yola çıkmış olacaksınız. Üstelik herhangi bir yasaklanma tehdidi altında olmaksızın gerçek manada white hat seo yöntemi uygulamış olacaksınız.

 

CEVAP VER