Backlink nedir?

Backlink, referanstır. Peki referans’ı açacak olursak nasıl tanımlarız? Şöyle başlamak istiyorum sizin kariyer hayatınızda atıyorum 5 iş yeri var. Yeni bir işe girerken bu 5 referansınızı cv nize mutlaka yazarsınız değil mi? İşte backlinte sizin sitenizin ne kadar popüler olduğunu hangi siteler tarafıından önerildiğini belirleyen bir terimdir. Kısa ve öz bir şekilde “backlink nedir?” sorusunun cevabı budur.

Backlinkler ne işe yarar diye aklınızda soru oluşmasın, yukarıda bahsetmiş olduğum referanslar yani cv nizdeki eski iş yerleri. Google’da sitenizin yeni patronu olmaya aday. Siz bu backlinkleri Google’a sunarak sitenizin ne kadar iyi bir alt yapısı olduğunu sunmuş oluyorsunuz. Eğer kaliteli bir alt yapınız varsa sorunsuz bir şekilde bu engeli aşacaksınız. Fakat backlink değerleriniz Google’ın aksine ilerlerse bu sizin için olumsuz bir etki yaratacaktır.

Backlink nasıl verilir?

Backlink vermek için sizin sitenizin dışında yayın yapan farklı sitelere sitenizin adresinin eklenmesi ile oluşumuş html kodlarıdır örnek olarak açıklarsak a.com sitesi sizin siteniz olsun b.com siteside backlik vereceğiniz site. b.com sitesinin içeriğine “<a href=”a.com”>anahtar kelimeniz</a>” şeklinde ekleyerek backlink vermiş olursunuz. Eğer kaliteli bir backlink sahibi olmak istiyorsanız, kişisel blog adreslerinden link satın alarak sahip olabilirsiniz. Eğer bütçe harcamak istemiyorsanız ücretsiz olarak tanıtım yazısı yayınlayan sitelerden alabilirsiniz fakat arasında farklar olur. Bunun sebebi ise Google botlarının siteleri incelemesi. İnceleme esnasında bir sitede ne kadar çok link varsa o kadar etkisi az olur. Para ile satılan tanıtım yazısı sitelerinde de doğal olarak az link olacağı için etkiside o kadar fazla olacaktır.

Backlink’in faydaları ve zararları nelerdir?

Backlink’in size faydası, google üzerinde yükselme sağlamanızı ve alexa değerlerinizin düşmesini sağlar. Buda size ek bir gelir olarak dönebilir. Yada bir firma iseniz sitenizin sektörünüzde ki kelimede google üzerinde lider konumda olması işlerinizde ki etkisi ne kadar fazla olacaktır tahmin edebiliyor musunuz? İşte en büyük etkisi budur. Sanırsam yeterli bir sebep değil mi? Zararlarına gelecek olursak doğru kullanıldığı sürece hiç bir zararı yoktur fakat siz bir günde o saçma sapan backlink gönderici sitelerden 1000 tane 10 000 tane gönderirseniz siteniz cezaya düşüp ban bile yiyebilir. Daha sonra temizlemek zorunda kalırsınız ve çoğu zaman başarılı olamayarak siteyi çöpe atmış olursunuz.

Bu yüzden her zaman özgün ve kaliteli gerçekçi çalışmalar yaparak her zaman zirvede yer alacağınızı unutmayın. Kaliteli işler her zaman kaliteli sonuçlar getirir. Umarım bu anlattıklarımla faydalı bir şekilde backlink kullanmayı başarırsınız.

CEVAP VER