ALIRKEN DİKKAT EDİN

600 dolarlık fiyat etiketleriyle şu sura piyasada hakim olan uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlar ilgimizi çekiyor ise ve daha iyi bilgisayarları ikinci el satın almayı düşünüyorsanız ince eleyip sık dokumak zorundasınız. Çünkü çok fazla donanımdan oluşan notebook, yeterince karmaşık yapıya sahip olan ve arıza halinde büyük masraf çıkaracak yegane üründür. İnternetten çok iyi fiyata satın aldığınız bir dizüstü eve geldiğinizde küçük menteşe arızasıyla midenizi bulandıra bilir. İşin kötüsü, tedavülden kalktığı için, ürüne ödediğiniz para kadar masraf da yapmanız düzelltiremeyeceğiniz sorunlarla karşılaşa bilirsiniz. Bunun için cihazı satın alırken çok iyi muayene etmelisiniz. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız tecrübeli bir arkadaşınızdan veya yakınınızdan yardım almanız en doğrusu olur. Kullanılmış bir notebook satın alırken yapmanız gereken kontrolleri 3 aşamada oluşturabiliriz.

DIŞ GÖRÜNÜM: Çoğu kullanıcının dikkat ettiği şey bu aslında. Bir ürünün sağlık durumu dış yüzüne bakarak anlamaya çalışmak herkes için çok güçtür. Kasada meydana gelen çiziklerin, etiket ve yapıştırma izlerin ve kullanmaktan parlamış tuş takımının kabul edilebilirliği kişiye göre değişebilir. Ancak cihaz elinizde evirip çevirirken emin olmanız gereken asıl nokta; cihazın büyük bir darbeye (çarpma, düşme) yüksek ısıya veya sıvı temasında bulunup bulmadığı olmalıdır. Büyük darbeler çoğunlukla kendilerini dış yüzeyde bıraktıkları hasarlardan belli ederler. Ateşle temas etmeleri halin de mutlaka cihazın gözle görünür bir hasar almasına neden olur. Buna benzer durumların dezavantajı sadece görünümü bozmakla kalmamaktadır. Düşme sırasında büyük bir şok başta sabit disk olmak üzere cihazın bütün mekanik parçalarında sorun olabilir. Şüphelendiğinizde ve ürünün geçmişinden emin olmadığınız durumlarda satışı sonlandır malısınız.

Sistem: Bilgisayarın dış görünümü bize her ne kadar cihazın sağlam olduğunu kanıtlasa da sistemin genel işlevlerini yerine getirip getiremediğine göz atıp incelemek şart. Bu sebeple satın alacağınız ürünü mutlaka çalıştırın. Problem üzerinde işletim sistemi yokken size bilgisayarı göstermeye çalışan bir satıcının bir şeyleri gizliyor olabileceği düşüncesini aklınızdan çıkarmayın. Ürünü görmeye gittiğinizde yanınızda mutlaka iki yazılım bulundurun. Birincisi evrensel gibi bir sistem özetleme yazılımı diğeri ise bir benchmark. 3DMark’ ın herhangi bir sürümü işinizi görür. İstemin içeriğine göz atmak beyan edilen özelliklerin doğruluğundan emin olmanızı sağlar. Benchmark yazılımı ise sitemin sağlığını denetlemeye yarayan en önemli araçtır. Çünkü herhangi bir bellek, sabit disk veya ekran kartı sorunu sistemi zora sokan benchmark’ ın kolayca iptal olmasını sağlayacaktır. Ekranın sağlığı ise tamamen ölü ve sönük piksel sayısına bağlıdır. Ekran çözünürlüğü doğal değerlerine ayarladıktan sonra düz bir zemin rengi açıp bakmanız tüm hataları ortaya çıkaracaktır. Sade açık mavi bir ekran fotoğrafını ful ekran haline getirin ve ekrana bakarak birkaç saniye göz gezdirin. Bütün ekranda ölü piksel olabilir. Fakat sayıları ve yerleri gözünüzü rahatsız ediyor ise kararınızı değiştire bilir. Kullanışlı bir notebook bataryasının kondüsyonu da çok kötü olabilir. Daha fazla süre kullanılan batarya artık şarj tutmamaya başlar ve hemen azalır. Bataryanın durumunu anlamak için BatteryMark gibi parasız yazılımlara başvurabilirsiniz.

Mekanik: Bilgisayarınızın yürüyen aksamı sağlaya bilecek mekanik bileşenler kullanılmış bir bilgisayarda en riskli bölgeleri oluşturur. Kapak menteşeleri, varsa kapağın kilit mekanizması, optik sürücü, klavye ve bağlantı soketleri ile son olarak vidalar sırasıyla kontrol edilmesi gereken yerlerdir. Kapağı açtığımızda istediğiniz konuma getirmekte güçlük çekiyorsanız ve belli bir aralıkta ekran boşlukta sallanıyor hissi veriyorsa yada kapağı kapattığınız da kilit tam oturmuyorsa bu bir mekanik sorundur. Satıcıdan teknik servis numarasını alarak bu sorunu nasıl ve kaç liraya halledebileceğinizi sorun. Optik sürücüyü kontrol etmek için bir DVD filmi birkaç dakika izlemeyi deneye bilirsiniz. Klavyeyi kontrol etmek için bir Word belgesini açarak tüm tuşlara sırayla basmayı ya da rastgele cümleler kurarak basılmayan veya ses çıkaran tuş bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Kasasının tam alt kısmında bolca bulunan vidalar ise bilgisayarın geçmişini gösteren birer kanıt olabilir. Başları yalama olmuş ve etrafında çizikler bulunan vidalar ise bilgisayarın geçmişini gösteren birer kanıt olabilir. Başları yalama olmuş ve etrafında çizikler bulunan vidalar, bilgisayarın kasasının birkaç defadan fazla açıldığını gösterir ki bu durum, size “tamirsiz” diye sunulan ürünün gerçekte hiçte böyle olmadığını anlatır. İkinci el alacağınız PClere dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız.

 

CEVAP VER