Dün gece siteleri dolaşırken milliyetin sitesinde Erdal Kaplanseren’nin on soruda bilgisayar hızlandırma yazısını okudum..

Oldukça etkili çözümler yazmış ve sizinde bundan yararlanmanızı istediğim için bu bilgiyi sizle özet olarak paylaşmaya çalışacağım. Bazı sorularının cevaplarını anlamadım açıkçası neyi kastettiğini ama siz anlarsınız belki diye onları da yazmaya çalışacağım. Umarım sizde bu bilgi yardımıyla bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz…

 1. Bilgisayarınıza yedek USB Flaş bellek takın ve ekranda beliren ” Windows ReadyBoost’la sistemimi hızlandır ” seçeneğini seçin.Windows 7 işletim sisteminde daha fazla USB flaş takarak daha fazla performans alabilirsiniz.
 2. Bilgisayarınızı kullanırken güç tasarruf modunu açtığınızda ekran parlaklığını düşürür ve bir kaç dakika sonra sabit sürücünüzü kapatır ve daha çabuk uyku moduna geçer. Bu durum avantaj gibi görünse de aslında bir dezavantajdır. Bilgisayarın sisteminin uykuya geçmesini sağlar bu yüzden bilgisayarınızı yüksek performans modunda kullanmalısınız.
 3. Grafik sürücünüz (Ekran kartı) daha da hızlandıracak yüksek performans ayarları mevcuttur. Ama bir çoğunun ayarları faklı olduğu için bu konuda genel olarak..Denetim Masası>Ekran Çözünürlüğünü Ayarla>Gelişmiş Ayarlar>(grafik kartının adı)>(kontrol paneli düğmesi)…bir çoğunun ayarlarını bu şekilde yapabilirsiniz.
 4. Bir diğer yavaşlama sebeplerinden biri olan sabit diskinizin dolu olmasıdır.En az sabit diskinizin %10 ile %15 boş olması gereklidir.Sabit diskinizde yar açmanın en kolay yolu kullanmadığınız programları kaldırmatır.
  Denetim Masası>Programlar>Program Ekle/Kaldır..şeklinde yapabilirsiniz.
 5. Kötü amaçlı yazılımlar da bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olabilir yani virüsler. Bunda kurtulmanın yolu ise Microsoft Security Essentials ile düzgün tarama yaptıktan sonra kolayca kurutulabilirsiniz.
 6. Windows Vista ve Windows 7 de olan Aero görsel efektler bilgisayarınızın yavaşlama sebeplerinden biri olabilir.Bunlar bilgisayarınızın ekranının güzel gözükmesini sağlarken bilgisayarınızın yorulmasına sebep olabilir.
  Masa üstüne Sağ tıkla > Kişiselleştir > Windows Renk Görünümü > Temel Görünüme Geç bu adımlar ile yapabilirsiniz.
 7. Bilgisayarınızı daha hızlı hale getirmek için daha fazla bellek(ram) kullanabilirsiniz.Eğer bilgisayarınızın ne kadarlık bir belleğe ihtiyacı olduğunu bilmiyorsanız size bunu gösterecek bir yardımcı program var…http://goo.gl/9FshGn adresinden kolayca indirebilirsiniz.

Umarım yukarıda özetlediğim yedi madde bilgisayarınızı hızlandırmanız için işinizi görür.Son olarak bence CClenear ile bir hafta da bir temizlik yapmanız bilgisayarınızı oldukça rahatlatabilir.

 

1 YORUM

CEVAP VER