Buğday çiminin faydalarını öğrenmek isteyen arkadaşlar doktorlar birine 6 ay ömrü kaldığını söylemişler ailesini de bu sonuca alıştırılmış evin tüm ihtiyaçlarını karşılayarak ölüme kendisini hazırlamış. Buğday çimlenmesinin hastalığa iyi geldiğini bir yerde okumuş evin bir odasına toprak döşeyerek orada buğday yetiştirmeye başlamış buğday çimini mikserde öğüterek her gün ve devamlı içmiş sağlığına kavuşmuş.

Zararı olmadığını sınırlı yararı olabileceği destek amaçlı kullanmaların da sakınca olmadığı kanaati bildirildi. Dr. Vehbi Alpman Tarafından bildirilmiştir. Kanserin ölümü mutlaka okuyun! Asrımızın en kötü hastalığı için her bilginin önemine inandığımdan elimden gelerek sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Buğday çimi ekiniz ve yiyiniz, buğday şırası yapınız ve içiniz. Kanseri engelleyen gıdaların başında Atalarımızın orta Asyada içtikleri buğday şırası geliyor. Klasik tedavi yöntemlerini reddeden tüm doktorların ortak ideası, buğday çimi yenilmesi ve buğday şırası içilmesi Pakistan da ki Hunzakut Prensliği’nde kanserden ölüm yok. Ayrıca Hunzakutlar, acı badem veya kayısı çekirdeğini yiyorlar ve kansere yakalanmıyorlar acı badem veya kayısı çekirdeği baş ağrısını ve ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Türkiye de acı badem veya kayısı tüketilen bölgelerde kanser vakalarının minimum olduğu da dikkat çekiyor.

Ödenmiş’le Salihli arasında, bin bir efsaneye destan olmuş Bozdağ’ın eteklerinde cennet gölcük kıyısında kanseri yenen, bu zaferi kazandıktan sonra mücadelesi herkese örnek olsun diyerek birde kitap yazan Doktor İlhami Güneral ile geçmiş bir sohbeti de sizlerle paylaşıyoruz. Önemli olan bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek çok da zor bir şey değildir. Buğday işe yarayan bir kanser ilacıdır. Buğday şırası da kanseri engeller ve bu bitkisel bir tedavi aracıdır. Buğday çimi, bol klorofil maddesi dışında yüz kadar vitamin, mineral ve besin maddesi içerir.

Taze olarak kullanılan buğday çiminde, aynı ağırlıktaki portakaldan 60 kez daha çok C vitamini ve aynı oranda ki ıspanaktan 8 kat fazla demir bulunmaktadır. Buğdayın bir başka özelliği ise kandaki toksinleri nörtolize eden maddeler içermesidir. Sıvı oksijenle dopdolu olan buğday çimi çevrenin en güçlü anti kanseri olan “Laetril” içermektedir.

Izgara etler ve füme besinleri kansorejen maddeler taşıdığı kanıtlanmıştır. (Japon bilim adamı Nalgivara) Japon bilim adama Nagivara, taze buğday çiminde bu maddeyi etkisiz hale getiren enzimler ve amino asitler bulunmuştur.

Buğday çimini evde yetiştire bilir miyiz?

Evde yetiştirebilir siniz küçük bir saksıda bile yetişir ve olduğu gibi yenilebilir, evde yetiştiremeyenlere tavsiyemiz ise buğday şırası üretmeleri

Buğday Şırası Herkes Üretebilir mi ?

Evet herkes üretebilir.

İsterseniz tarif edeyim. Bir bardak aşurelik buğday önce tertemiz yıkanarak 1 litrelik cam kavanoza konulur üzerine 3 bardak su klorlu olmamak şartı ile ilave edilir kavanozun ağızı bir tülbentle kapatılarak 24 saat bekletilir. Bu ilk su kullanılmaz dökülür. Kavanoza yeniden 3 bardak su ilave edilir 24 saat dinlendikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kavanoza aktarılır. Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde beş kez, yazın aylarında ise günde üç kez şıra alabilirsiniz. Buğday şırasının lezzeti bazılarına itici gelebilir o taktirde her şıra bardağına 1 tane C vitamini kapsülü eklenirse, nefis bir içecek ortaya çıkar. Az önce konusunda bahsettiğimiz “Laetril” buğday çiminden başka nelerde vardır? Çünkü anlaşılıyor ki ”Laetril” kanser tedavisinde en etkili maddelerden birisi. Elmanın çekirdeğini de yiyin.

Leatril ulaşabileceğimiz yer acı badem ve kayısı çekirdeğidir ama elmanın çekirdeğini de yerseniz faydalı olabilir. Sizde bunları tükete bilir ve faydasını görebilirsiniz. Acı badem çekirdeğini atmak yerine yiye bilirsiniz. Kullandığınızda buğday çinin faydalarını da göreceksiniz

2 YORUMLAR

CEVAP VER