Biz aileler çocuğumuz çocukların yemek yememesin den ve sağlıklı beslenmemesin den rahatsız oluyoruz. Çocuklarımız yemek yesinler diye elimizde tabaklar akşama kadar peşlerinden koşuyoruz. Bunun içinde çocuklarımıza ilgilerini çekecek tabaklar hazırlayarak onlara yemek yedirmenin kolaylıklarını suna biliriz. Bu sevimli tabaklar sayesinde çocuklarımız daha sağlıklı beslenmesini sağlaya biliriz. Hemen hemen her çocuk iştahsız ve yemek, yemek istemezler sizlerde kolaylıkla bu sevimli tabaklardan ister meyve isterseniz sebze tabakları hazırlayarak çocuklarınızın daha sağlıklı beslenmesini sağlaya bilirsiniz. günümüzde hemen hemen her anne çocuğunun sağlıklı beslenmesini her gıda dan tüketmesini ister. Sevimli tabaklar hazırlayarak hem çocuklarınız daha sağlıklı beslenir ve yemek yemeleri daha da eğlenceli hale gelir. Sizlerde çocuklarınıza değişik şekilde tabaklar hazırlarsanız bunlar çocukların dikkatini daha çok çektiği için daha kolay yemek yemlerini sağlayabilirsiniz.

Çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarınız bırakın kendileri yesin dökseler de bir şey demeyin siz çocukların üstüne gittikçe onlar yemek istemezler. Siz çocuğunuza kendi kendine beslenmenin hazını yaratırsanız oda zamanla iştahlı çocuk olabilir.

Çocuğunuza tatlı sert bir otorite sağlayın çocuğunuza karalılığınızı göstererek tatlı ve sert bir otorite sağlarsanız Çocuğunuza yemesi gerektiğine ikna etmiş olursunuz.

9 aydan sonra aile masasına  oturtun sizlerle zaman geçirmenin ve yemek yemenin sosyal bir  etkinlik  olduğunu ve yemek yemeği eğlenceli olarak görmesini sağlayın.

Şekerli colalı ve hazır gıdalardan kaçının şekerli gıdalar tokluk hissi uyandırdığı için çocuğunuz yediğinde tok olacaktır bu gibi ürünler ileride Diyabet kolestırol gibi hastalıklar meydana getirir. Elinizden geldiği kadar hazır gıdalardan kaçının.

Çocuğunuz yemek yemediyse veya tabağını yarım bıraktı ise ısrar etmeyin zamanla sizle ve düzenli şekilde beslenmesini sağlayın.

Çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri;

Öncelikle çocuklar için sağlıklı beslenme günümüzde hızla ilerleyen obeziteye karşı alınacak önlemlerinde fayda vardır. Çocuklarınızın hazır bakkal gıdaları yerine kuru yemişler veya kuru meyveler yemesi bu yolda atılacak ilk adımlardandır. Bizler bunu çocuklarımız bilgisayar veya televizyon başındayken çocuklarımız yesin diye atıştırmalık market ürünleri veriyoruz bunun yerine kuru meyvelerden vere bilirsiniz bu saye dede gereksiz yiyecek tüketmeyi engellemeliyiz. Çocuklarımızın daha çok tuz, şeker un ve yağlı besinlerden uzak tutulmalı tam aksine lifli ve vitamin içeren yiyecekler yedirmeye çalışmalı ve bunu artık bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Çocuklarınızın düzenli ve  beslenmesi gelişmelerinde  önemli bir etki sağlamaktadır. Tam buğday un içeren ekmekler tercih etmeliyiz. Uzmanlar tarafından da belirtildiği gibi üç beyazdan uzak durmakta fayda vardır bu üç beyaz uzak durmaya özen göstermekte fayda vardır. Doğru beslenme hayatı boyunca çocuğunuzun alışkanlıkları haline geleceği için fast food yerine ev yemekleri sebze ve meyve tüketmesine özen göstermek gerekir. Çocuklarımızın düzenli beslenmesi her zaman bizim için çok önemli oldu sizlerde çocuğunuzun sağlı için alışkanlıklarını sağlıklı beslenme yönünde değiştirmelisiniz….

CEVAP VER