Domain uzantılarının SEO performansına yaptıkları etkiler herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle eğer yerel bir çalışma yapılacaksa o ülkeye ait olana uzantının SEO’ya kattığı etki çok daha fazla önem kazanmaktadır. Örnek olarak ülkemiz sınırları içerisinde domainlerin önem sıralarını aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

 

.com (global olarak önceliğe sahiptir)

.com.tr (Türkiye için en prestijli uzantıdır)

.gen.tr (Tr uzantısı olması sebebiyle etkilidir)

.net

.org

Diğer TR’li uzantılar

Diğer uzantılar

Domain Uzantılarının Seo Gücü Neden Farklılık GösterirBu uzantılar SEO açısından önem sırasına göre yazılmıştır. Ancak eğer SEO açısından düşünülmeyecekse, Net ve ORG domain uzantıları GEN.TR uzantılarının üzerine çıkabilir. Bunlardan daha önemlileri de EDU.TR VE GOV.TR uzantılarıdır. Ancak bunları resmi kuruluşlara verildiğinden dolayı listeye dahil etmek anlamsız olacaktır. Ülkemiz sınırları içerisinde Com.TR Alan adlarının sadece kimlik doğrulaması yapan kişi yada kurumlara verildiğini biliyoruz. Bu nedenle, bu uzantıların insanlar açısından da büyük önem arz ettiğini söylemek gerekiyor. Arama motorları da bu öneme katılarak bu uzantılara doğrulama yapıldığı için daha fazla önem vermektedir.

 

Aslında domainlerin fiyatları ne kadar kaliteli olduklarını da göstermektedir. Marka tescilli veya kimlik doğrulaması gerektiren domainlerin fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir. Bu domainlerin herkes tarafından alınamaması arama motorlarının gözünde domainleri daha da kaliteli yapmaktadır.

 

Ancak domainlerin fiyatları ucuzladıkça örneğin TK uzantılı bir domain uzantısı ile çöp siteler kurulmaktadır. Bu nedenle arama motorları önem sırasına göre sıralamalarda yer verirler. TK uzantılı her domain çöp olmayabilir ancak aralarında çöp de olabilir düşüncesi ile arama motorlarındaki önem sıraları düşer. Bu nedenlerden dolayı eğer elinizden geliyorsa mutlaka TR uzantılı domainleri tercihe etmenizi öneriyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER