E – Ticaret Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Gelişen ticaret dünyasında online yapılan alışverişlerin payı son derece büyük. Özellikle son yıllarda gittikçe artan e ticaret girişimcileri , kullanıcılara en iyi hizmeti vermek için yarışıyor.  Ve bu yarışta fark açabilecek en önemli etmen de kullanılan “E Ticaret Altyapısı” .

Herhangi bir arama motoruna “E Ticaret Sistemi” yazdığımızda onlarca , hatta yüzlerce site , yazılım listeleniyor. Bu yazılımların bazıları oldukça uçuk fiyatlara sahip  , bazıları çok ucuz , hatta bazıları da açık kaynak kodlara sahip.  Onlarca şık içerisinden bir tanesini seçmemiz gerekli  ve bu seçeceğimiz sistem tüm satışlarımızı  , prestijimizi etkileyebilecek düzeyde.

Siz yani girişimciler de bu olguyu pozitif yönde kullanmalısınız.   Bahsedeceğimiz basit gibi görünen ama “E Ticaret Yazılımı”nda olması gereken kısımları değerlendirerek sistem seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

e ticaret secimi

MOBİL UYUMLULUK

Öncelikle şunu kabullenmeliyiz ki mobil cihazlar , bilgisayarlarımızın yerini her geçen gün daha fazla almakta. Aktif internet trafiğinin %50’sinden fazlasını mobil cihazların sağladığı bunun en büyük göstergesi.

Haliyle bu kadar fazla mobil ziyaretçi kapasitesini elimizden kaçırmamak için , bu mobil ziyaretçilerimizin sitemizde rahat dolaşmasını sağlamalıyız.

Bunun için sitemizin responsive bir tasarıma sahip olması , veyahut ayrı bir mobil tasarımının olması lazım . Ben mobil bir cihazla girdiğim bir sitenin , rahat dolaşmama imkan vermediği taktirde o sitede fazla bulunmam .

Yani şudur ki ; kullanıcılarının rahat hareket etmesini sağlamak için responsive bir tasarım veya ayrı bir mobil sistem tercih etmeliyiz.

GÜVENLİK

İnternete fazla yakın olmayan insanların en büyük korkularından birisi de ” ya kart bilgilerim çalınırsa ” , ” ya kartımdan para çekilirse” gibi şeyler.

Aslında bazen bu korkuyu yaşamakta haklılar , televizyonda yayımlanan dolandırıcılık haberleri kurunun yanında yaş ta yanar misali piyasayı baltalıyor.

Ziyaretçilerinize güvende olduklarını belirtmek için SSL sertifikası kullanabilirsiniz , ayrıca kullandığınız sertifika hakkında olan bilgileri sepet , kredi kartı bilgileri , ödeme sayfalarına ekleyebilir ; güven konusunda sıkıntı yaşayan insanları bir miktar yatıştırabilirsiniz.

HIZ

Arama motorlarının da yüksek derecede önem verdiği bu konu , ziyaretçileri de doğrudan etkiliyor. Hızlı bir site , ziyaretçinin siteye güvenmesini ; işlerin yolunda gittiğini anlamasına yardımcı olur. Kim yavaş bir sitede alışveriş yapmak ister ki ?

Kullanacağınız yazılımın performanslı olması , hem kullanıcıların sitenizde daha uzun süre kalmasına hem de arama motorlarının bakış açısının değişmesine yardımcı olabilir.

Güncellenen arama motoru algoritmalarının en büyük amacının kullanıcıyı mutlu etmek olduğununu unutmayın.

DESTEK İMKANI

Bir ürün alacaksınız ve aklınıza takılan sorular var . Bunu iletmeden içiniz rahat etmeyecek belli ki . Bunun için alışveriş yaptığınız sitede  , ya canlı destek sistemi ; ya da hızlı işlem gören bir ticket sistemi olmak zorunda.

Müşterilerinizle her an diyalog içerisinde olmanız ona güven verecektir ve sizden memnun kalacaktır.  Unutmayın her müşteri velinimettir.

Bunun dışında kargo hakkında bilgilerinin , ödeme detaylarının vs. bilgilerin olduğu bir destek sayfası da gerekli.  Bu sayfa aracılığı ile basit sorulara müşterileriniz yanıt bulabilir.

ERİŞİM SAĞLAMLIĞI

Kullanacağınız sistem büyük ihtimalle sizin sunucularınızda değil de yazılımı tedarik ettiğiniz firmanın sunucularında çalışacak . Bu sunucuların sağlam olması , binlerce ziyaretçiyi kaldırması gerekli.

Kredi kartı elinde alışveriş yapan birisi erişimi kesilen sitenizin geri gelmesini bekler mi ; hayır beklemez.  Bir müşterinizi kaçırdınız bile . Birde bunu saatlik kesintilere vurduğunuzda onlarca müşteri eder. Bu onlarca müşterinin bir daha sizden alışveriş yapması imkansız gibi .

Bunun için elinizi cebinize atıp , güzel bir sunucu temin etmeniz gerekecek . Ayrıca sunucu içi optimizasyonları firmanıza yaptırmanız da lazım.

AYRICA

Göze hitap eden bir sistem seçmelisiniz.  Renklerin oldukça uyumlu olduğu , kafa karıştırmayan , göz yormayan bir sistem ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olacaktır.

8 YORUMLAR

  1. E-ticaret sitelerinde özellikle mobil uyumluluk ve alternatif kredi kartı ödeme sistemlerinin yer alması büyük avantaj oluyor. Müşteriler buna çok dikkat ediyor.

CEVAP VER