Dijital dünyanın ülkemize yayılması ile birlikte ticaret sanal ortama taşındı ve başarılı olan siteler gelirlerini katlayarak sektöründe lider olmaya büyük adımlar attılar. Bazı e ticaret siteleri ise yapmış oldukları yanlış stratejiler ile büyük hayal kırıklıkları yaşadılar.

Sizlere e-ticarette başarılı olmanın yollarını anlatacağım. Anlamadım önce neye dayanarak anlatıyor diye bilirsiniz. Bunun cevabı ise yapmış olduğum araştırmalar ve iş hayatımda ki tecrübelerime dayanarak  bir bütün oluşturup tüm bilgilerimi anlatmaya başlıyorum

E ticaret yapmaya karar verdiniz, fakat nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız  öncelikle seçiminizi hangi sektörde yapacağınız emin olarak karar vermek zorundasınız. Karar verdikten sonra e-ticaret için alacağınız  domaini belirlemelisiniz domaininizde, yaptığınız sektörle ilgili anahtar kelimenin geçmesine mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu arada hiç bilmeyenler için domain kısaca web sitenizin adresidir. İkinci bir konu ise hosting seçimdir bu konuya pek dikkat eden olmadığı için özellikle belirtmek istiyorum hostinginiz mutlaka türkçe lokasyonlu olmalı ve kesinlikle ağır bir şekilde işlemeli aksi taktirde web sitenize giren kullanıcılar açılmasını bekleyen kadar kapatıp rakip sitelere girerek alışverişlerinde oradan tamamlıyor. E-ticarete başlamadan önce mutlaka bu 2 konuya dikkat etmelisiniz.

Bu işlemleri araştırdık ve e ticaret sitemize uygun domain ve hosting belirledik. Ardından hostingimizi doldurmak için web sitesine ihtiyacimiz var dilerseniz hazır olarak satılan temalardan alarak veya bir bilişim firması ile anlaşarak web sitenizi oluşturabilirsiniz.

Oluştururken kodlamalarına mutlaka dikkat edin web sitenizin içerisinde gereksiz kodlamaların bulunmasın aksi taktirde e-ticaret sitenizin hızını düşürecek olan bu hususlar müşteri kaybetmenin neden olacaktır.

e-ticaret sitesi

E-ticarette web sitesi oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlar konunuzla ilgili ürünlerin dışına cikmanız yani teknoloji ile ilgili ürünler satıyor iseniz o siteye köpek maması koymayın. Olmaz demiyorum ama tek bir konuda ilerlerseniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Siteniz sade ve açık bir şekilde olması sizin için arti puanlar kazandıracaktır. Çünkü müşteri web sitesine girdiği zaman aramış olduğu ürünü biran önce bulup incelemek ister. Ürünlerimizi kategorilendirmesini düzgün bir şekilde yapmanız özellikle dikkat etmeniz gereken husustur çünkü bilgisayar arayan bir kullanıcı girmiş olduğu kategoride çocuk bezi görmek istemez hatta e ticarette örneğin bilgisayar bileşenleri bile ayrı kategorilere ayrılmalıdır.

Sitenizin mutlaka seo alt yapısına uygun olmalıdır.  Buda sitenin temellerine dayanarak başlar ve seçmiş olduğunuz anahtar kelimelerin doğruluğundan devam eder. Html dili olarak h etiketlerini doğru bir şekilde biçimlendirerek doğru yerlere yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ürününü niteleyen makaleler yazılarak özelliklerinden net bir şekilde bahsedilmesi gerekmektedir. Bu sizi google üzerinde yüksek sıralarda bulunmanız için büyük bir etkendir.

Web sitenizi ve seo alt yapınızı doğru bir şekilde ayarladıktan sonra geriye ürünlerimizin internette yayılması gerekmektedir. Bunun için seo şirketleri ile anlaşa bilirsiniz.

Son olarak bahsetmek istediğim konu sosyal medyanın kullanımı. Çoğu e-ticaret sitesi sosyal medyayı kullanırlar fakat çoğunda yanlış stratejiler bulunmaktadır. Sosyal medyanın nasıl kullanılması gerektiğini sosyal medya nasıl kullanılır linkinden öğrenebilirsiniz.

Mutlaka twitter ve facebook sayfalarınızı oluşturun ve ilgi çekici resimler ile sayfanızı süsleyip e-ticaret sitenize girmiş olduğunuz  ürünleri sayfanızda paylaşın Bu size sosyal medya üzerinden kullanıcı çekmenize yardımcı olacaktır. Ardından konunuzla ilgilenen kişileri mutlaka takibe alarak onlara ürünlerinizden bahsedin. E-ticarette Sizi başarıya götürecek en önemli husus budur.

Bu anlattığım noktalara dikkat etmeniz ve sabır ederek çalişkanlığınızı sürdürmeniz halinde başarılı olmanız yüksek derecedeki.  Büyük e-ticaret siteleri var diye vazgeçmemelisiniz ve kullanıcıları  cezbedici işlemlerde bulunarak sizde büyük bir e-ticaretin sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER