Hayatımızda bazen bir şeyleri erteleriz ve hayatımızın çoğu da ertelemekle geçer zaten. Çoğumuz için ise bitiş zamanına kadar beklemek motive sağlayan bir durum olarak belirlenmektedir. Çoğumuz için ise yapacağımız şeyleri yapmamız gerektiği halde yapmayıp da kendimizi daha hazır hissedene kadar erteleriz.  Yaşamımızın çoğu da hayatımızı ertelemekle geçer. Ertelemek konusundan bir örnek vermek gerekirse üniversite sınavına çalışmak yerine çalışmayarak yarın, haftaya çalışmaya başlarım vs diyerek bu gibi şeyleri ertelemekle geçer hayat.  Kendimi hazır hissedin daha sonra başlarım kendimi hazır hissetmiyorum diyerek sadece kendimizi kandırmış oluruz. Her hangi bir işi daha sonra yaparım demek sadece tembelliktir başka bir şekilde açıklanması mümkün değildir.

Ertelemek bir problem değildir ancak bu ilerleyen zamanlarda bizlerde alışkanlık haline geldiği için büyük problemler yaratması da kaçınılmaz bir hal alır. Erteleme alışkanlık haline geldiğinde işlerinizi ertelemek kaçınılmaz olur ve bir işin sonuna asla varamazsınız. Bu durumda ise hep aklınızda soru işaretleri kalır endişeler oluşur, korku içinde ve stres altında olmaya başlarsınız.

En önemli yapmanız gereken şeylerden biriside bir işe başladığınız o işi bitirme konusunda kendinize inanmalı ve güvenmelisiniz. Yapabilir diye başladığınız takdirde o işi bitirebilirsiniz. Her şey aklınızda biter ve bunu da kendiniz başarabilirsiniz. Siz öncelikle kendinize güvenin ve başkalarına kulak asmayın zaten gerisi de olacağı gibi olur.  Erteleme alışkanlığınızı ortadan kaldırdığınız zaman kendinizi daha iyi hissedeceğiniz den emin olabilirsiniz. Bu sayede yapmaktan korktuğunuz şeyleri kaygılanmadan yapabilecek duruma gelebilirsiniz.

Öncelikle her şeyinizi planlıca yapın planlı yapılan iş her zaman daha sağlıklı oluğunu hepimiz biliyoruz. Yapmış olduğunuz planları ve işleri bir kağıda yazıp görebileceğiniz yere astığınız zaman gelip geçerken görebilir ve aklınızda kalabilir bu sayede de erteleme alışkanlıklarınızı bir nevi olsa azaltmış olursunuz.  Bir işi zamanında tamamlama dığınız da kedinizi endişeli ve stresli hissedebilirsiniz.

Duygularınızı ve düşüncelerinizi ortaya çıkartın. İçinizde bu gibi hisleri sakladığınız süre zarfında güzel ve güvenli bir sonuç alamayacak, içinize katlanarak daha da büyüyecek. Bir işi yapamadığınızda diğerini de yapamayacağım düşüncesi aklınıza saplantı yaparak kendinizi kötü hissetmenize sebep olacaktır bu durumda ise öncelikle o düşünceleri kafanızdan çıkarıp atmanız gerekmektedir. Başaramama nızın sebebi ise o işe çalışmamak veya son güne kadar beklemektir.  Yapacağınız çalışmalar büyük zamanlar gerektirebilir. Bunu başarmak için ise plan ve program gerekmektedir işinizi düzenli halde ve ertelemeden yaptığınızda içinizin daha rahat olduğunu göreceksiniz.

Hayatınız da bazı şeyleri erteleyerek kendinizi, etrafınızdaki kişileri de ertelersiniz.  Zaman geçtikten sonrada pişmanlık duygusu yaşarsınız keşkelerle dolu bir hayat yaşamak istemiyorsanız erteleme konusundan vazgeçin kendinizi kandırmayın hayatla kendinizle barışık olun. Bir iş karşınıza çıktığında kendinize güvenin ve inanın yapacağınıza inanın yapmamaktan korkmayın. Zamanınızı boşa geçirmek yerine zamanı dolu dolu geçirmeyi tercih edin.  Zamanınızı dolu dolu ve hata yapmadan geçirmek hayatınızda ve geleceğinizde pişmanlık duymamak adına daha iyi olacaktır. Hayatınızda ertelemeye ve keşkelere yer vermeyin. Kısacası ertelemek yaşamı kaçırmaktır.

CEVAP VER