Merhaba değerli okurlarım… Sizlerle bugün makalede yorum backlink olayından bahsedeceğim. Yorum backlink dediğimiz de, belli başlı Alexa, Google sıralama, Hit ve Seo durumu iyi olan sitelere bakarak yorum kısmına site adresimizle beraber yorum yapmaktır. Bu konularda çoğumuzun karşılaştığı bir nokta var. Bu nokta işte tamam da şuanda bahsedeceğim nokta.
Genellikle karşılaştığımız siteye yapılan yorumlarda gördüğünüz, o konuya yorum yapmaktan ziyade o anlık link kazanma amaçlı yorumlarla çokça karşılaşıyoruz. Yani kısa sıradan cümleler kurup yorum yapanlar. Bu yüzdende bu konular sitenize yarar sağlamak için yapılıyor olsa da bu durum tam tersi ne de dönebilir sitenize zarar verebilecek bir hal alır. Bu gibi durumlar için birkaç bilgi verelim.
Öncelikle yorum yapacağınız sitenin kaliteli olmasına dikkat edin. Anahtar kelimenizi arattırdığınız da sizden alt veya üst sıradaki sitelere yorum yapın. Sitelere yazmış olduğunuz yorumlar en azından 20 kelimeden oluşan, özgün ve kaliteli yorumlar olsun. Sitenin en kaliteli sayfasına yorum atın bu sayede sitenize ciddi oranda fayda sağladığını göreceksiniz. Yazmış olduğunuz yorumlar konu ile anlamlı olsun. Çok teşekkürler, güzel bir konu olmuş, çok sağol gibi yorumlar değil. Yorum yapacağınız sitenin mümkün ise eğer kök domaine yorum yapın. Link vermekten çekinmeyin.
Bu gibi konularda yapmanız gerekenler ise. Yorum atacağınız sitenin en kalitelisini bulmak. Pe ki en kaliteli site hangisi? Nereden ve nasıl bulacağın? Bu sayfa opensiteexplorer.org işte bu sayfa sayesinde yorum yapacağınız siteleri belirleyip bu siteden de domainleri sorgulayabilirsiniz. Bu site bize kaliteli olan sayfalardan başlayarak sayfaları listeler ve yorum yapacağınız siteyi daha kolay bulabilirsiniz. Bunların içerisinde anchor textleri ve alt sayfalar biçiminde puanlama yapmaktadır. Ona göre yorum yapacağınız siteyi belirleyebilirsiniz.
Yapmamanız gereken konular ise; yorum kesinlikle konu ile alakalı olmalıdır. Konu ile alakasız yorumlar yapmayın. Kısa ve teşekkür ederim gibi yorumlardan kesinlikle kaçının. Yorum içerisinde sitenizden link vermeyin eğer sitede sizin sitenizin adresini yazmanızı istiyor ise oraya yazın. Yorum yazdığınız kısma link yazmayın. Şayet soru soracak iseniz linkinizi oraya yazabilirsiniz. Kesinlikle isim kısmında ya sizin ya da sitenizin adı muhakkak olsun. Anahtar kelimeniz olmasın bu durumda isim tercih etmelisiniz.
Değerli okurlarım çöplüğe dönüşen sitelerden yorum linkleri almayın ve sakın unutmayın yorum linkleri dofollow olduğu için yorum yazdığınız sitenin Google değerleri sizin sitenize yansıyacaktır. Bu gibi eklentileri dikkat ediniz sitenizin sağlığını düşününüz.

10 YORUMLAR

  1. backlink almak için tabiki yorumlarda gozuken linkler no follow olsada gecerlidir. dediğiniz gibi konu altındaki yorumlar hem yazara hemde yorum yapan kişinin web sitesine dönüş olarak sağlıyor. Do Follow olsa ancak pagerank olarak geri dönüşü olurdu. fakat google gizli bir page rank kullanıyor sanırsam. fakat birde hala prli sitelerin adreslerinde bir page rank değeri var. bizler ne kadar kayıt yapsak pr değeri gelmiyor. ayrıca yorumdaki sitemde bazen domain satışı veya izlediğim filmlerle ilgili film tavsiyeleri yapmaktayım. sizleride beklerim. belki domain arayışı yada film arayışınıza çözüm buluruz 🙂

  2. Aynen güncel olmayan ve link çöplüğüne dönüşmüş sitelerden backlink almak bir işi yaramadığı gibi zararı bile olabilmektedir. Bu arada konuda bahsettiğiniz opensiteexplorer.org sitesine baktım ama nasıl kullanılacağını çözemedim beni bu konuda aydınaltırsanız sevinirim.

CEVAP VER