Zaman geçiyor… Zamanın devinimi belki de bizim takip edemeyeceğimiz bir hıza sahip.  Geçmişteki alışkanlıklarınıza bir göz attığınızda ki ben bunu sıklıkla yapıyorum, bundan 3-5 önce sahip olduğunuz kimi alışkanlıkların şimdi yüzünüzde bir tebessüm oluşturmaktan öte bir yere sahip olmadığının farkındasınızdır sanırım. Ben bunun kesinlikle farkındayım. Kim derdi ki bundan bir 15 – 20 yıl önce sadece James Bond filmlerinde gördüğümüz teknolojiler bugün hepimizin parmaklarının ucunda olacak. İnanın bir 15 – 20 yıl sonra hala nefes alıp verebiliyor olursak teknolojinin hangi noktalarda olabileceği konusunda hiç bir fikrim yok.

Paylaşmayı oldum olası sevdim. Gazetede çıkan haberleri düzenli olarak kesip bir defter oluşturduğumu ve altına notlar tuttuğumu hatırlıyorum. Üzüldüğüm bir noktadır bu bahsettiğim defterleri kaybetmiş olmam. Zaman içinde internet denen uçsuz bucaksız bilgi okyanusunun derinliklerine dalmaya başladığımdan beri, çok çeşitli paylaşım araçları ile gün içinde rastladığım ve paylaşılabilir bulduğum birçok yaratıcı öğeyi not aldım ve paylaştım. IRC odalarına girdim, forumlarda paylaştım, blog yazıları yazdım, facebook, twitter, google+ gibi sosyal paylaşım ağırlıklı ortamlarda bulundum ve korkunç sayıda  not tuttum. Çoğunlukla insanın tuttuğu bu notları bir süre sonra tekrar gözden geçirme ihtiyacı doğuyor. Bu noktada paylaşımların bir arada görülebileceği bir alan sahibi olmak benim için bir zaruret haline geldi diyebilirim. Zaten şu anda okumakta olduğunuz satırların bulunduğu bu blog da aynı güdüyle oluşturulmuş araçlardan bir tanesi.

Her ne kadar blog da bir paylaşım aracı vazifesi görse de daha hızlı, daha efektif kullanılabilen, anlık bir paylaşım aracına olan ihtiyacı hepiniz bilmektesiniz sanırım. Zaten bu amaçla oluşturulmuş onlarca, yüzlerce hatta binlerce internet sitesi mevcut. Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi olan feedfloyd da işte bu sitelerden bir tanesi.

Feedfloyd’la tanışmam sevdiğim arkadaşlarımdan biri sayesinde oldu. Sevgili Yılmaz ve Göksel’in ortak çalışmalarının sonucu ortaya çıkan sitenin asıl amacı hergün internet üzerinde rastladığınız içerikler arasından beğenip paylaşmak istediklerinizi kolay bir şekilde saklamak, kategorilendirmek ve çevreniz ile paylaşmanıza yardımcı olmak.  Bakın burada kolay bir şekilde ifadesine dikkat çekmek istiyorum zira size aynı hizmeti verecek onlarca servis olmasına rağmen benim kullanım kolaylığı açısından daha basite indirgenmiş bir servisle karşılaşmadığımı gönül rahatlığı ile ifade edebilirim.

 

Feedfloyd içinde paylaşımlarınızı iki şekilde yapmanız mümkün olsa da (paylaşmak istediklerinizi bilgisayarınıza kaydedip, tekrar feedfloyd’a yüklemeniz de mümkün) benim en çok hoşuma giden özelliği picker adı verilen araç. Paylaşımda bulunmak istediğiniz sayfaya geldiğinizde picker aracına tıklamanız ve daha önce yaratmış olduğunuz uygun duvarlarınızdan birini seçmeniz ve kaydet düğmesine basmanız en fazla 10-20 saniyenizi alıyor diyebilirim ki bu müthiş bir zamanlama.

 

Site içerisinde kendi alanınızı oluştururken ilgi alanlarınıza göre ayrı ayrı paylaşım kategorileri belirliyorsunuz ve bu benim için siteyi cazip hale getiren noktalardan bir tanesi. Düşünün bir başka sitede birinin paylaşımlarını takip ederken o kişinin sizin ilgi alanınıza girmeyen paylaşımlarına da rastlamanız olası. Misal ben ağırlıklı olarak fotoğrafçılık ve dijital sanatlarla ilgili olan paylaşımlardan zevk alıyorum. Feedfloyd’da kişileri değil onların ilgi alanlarına göre düzenlenmiş duvarlarını takip ettiğinizden dolayı sadece ilginizi cezbeden konulara odaklanıyor olmanız bir harika.

 

Feedfloyd şimdilik kapalı beta olarak sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test ediliyor olsa da siz de bu kullanıcılardan biri olabilmek için davetiye başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Siteyi vücuda getirenlerle aynı dili konuşuyor olmamız, sitenin eksik bulduğumuz veya çok daha kullanışlı olabileceğini düşündüğümüz yeni özellikleri rahatlıkla ilgili kişilere iletebilmemizi sağlıyor ki bu feedfloyd’u yurtdışı benzerlerinden ayıran güzel noktalardan bir tanesi.

Sözün kısası, eğer internet üzerinde yoğun olarak paylaşımlarda bulunuyor, bu paylaşımları bir arada ve düzenli olarak saklamak istiyor, zaman zaman bu paylaşımları sevdikleriniz ile paylaşma ihtiyacı duyuyorsanız feedfloyd tam olarak size göre. Mutlaka deneyin emin olun pişman kalmayacaksınız..

Dipnot: Proje ile yakından veya uzaktan, organik veya inorganik herhangi bir bağlantım bulunmamaktadır.. Bu yazı kullanmaktan zevk aldığım bir servisi paylaşma güdüsü ile hazırlanmıştır.

CEVAP VER