Nedir bu haklı olma, kendini gösterme çabası? Azıcık hoşgörü ya, biraz da mütavazilik.. Çok mu zor. Neyse, biraz gerildim gece gece. Birşeyler yazıp çizersem rahatlarım diye düşündüm. Bu yazımda “footer link bitti mi“, “ zararlı mı“, “footer link almalı mıyım“, “nasıl olmalı“, “footer linklerin seo açısında önemi“, “siteme zarar verir mi“, “footer link mi, tanıtım yazısı mı” ve benzeri konulara yanıt vermeye çalışacağım. Ekstra olarak kendi kullandığım yöntemden bahsedeceğim. Oooh mis gibi spam oldu valla. Neyse konu dağılmasın.

Google, artık eski Google değil. Her durumu ince eleyip sık dokuyor (Bu lafı çok seviyorum. Hiç eskimiyor.). Hep söylüyorum; “ne yaptığınız değil, nasıl yaptığınız önemlidir” diye. Genelleme yaparak başlamak gerekirse, aldığınız backlinkler iyi kötü işe yarar. Fakat geri dönüş sağlayabileceğiniz link çıkışları almanız daha mantıklıdır ve daha doğrudur. Backlink alırken bu doğrultuda ilerlerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Bu açıdan baktığımız zaman footer link o kadar da s*ke sürülecek birşey gibi durmuyor, değil mi? İşin püf noktası olayları Google gözünden görebilmekten geçiyor.

Footer link bitti mi?

Hayır, bitmedi. Çoğu kişi bilinçsiz olarak çatır çatır ekliyor. Abartıp filtreye girenler de var tabiki. Footer’a link eklemenin mantığı, çıkış yapılan siteden daha fazla bağlantı yakalamak. Ancak gözden kaçırılan bazı noktalar var. Footer’a eklenen bağlantı ile tüm siteden link almış oluyorsunuz. Toplamda 5-10 sayfadan oluşan sektörel bir siteden footer link alarak kendi sitenizle alakalı içeriğe sahip sayfalardan bağlantı almanız Google açısından normal karşılanabilir; fakat genel içeriğe sahip bir forum sitesinden footer link alımı sitenizle alakasız yüzlerce sayfadan da link çıkışları olacağı anlamına gelir. Yani bu ince ayrıntı ile bağıra bağıra spam yaptığınızı ilan etmiş olursunuz. Burdan her zaman sitemizle alakalı sitelerden backlink almalıyız yanılgısına düşmeyin. Elbette sitenizle alakalı olmayan kaliteli web sitelerinden backlink alabilirsinizsiniz. Bu sitelerden link çıkışı yaparken illaki footer’ı kullanmak istiyorsanız; çıkış yapacağınız sitede farklı bir sayfa oluşturup, footerdan o sayfaya bağlantı verebilirsiniz. Bu sayede hem aşırı bağlantı çıkışı olmayacağı için spam gibi durmaz hem de tüm siteden o sayfaya bağlantı olacağından daha kaliteli bir backlink elde etmiş olursunuz.

Footer link zararlı mı?

Eğer yukarıdaki yazıları okuduysanız hangi durumlarda sizi ne gibi şeylerin beklediğini tahmin edebilirsiniz. Önerdiğim taktiği kullanarak spam gibi görünmesini engelleyebilirsiniz. Anlattıklarıma ters düşen şekilde aldığınız footer linklerin ilk zamanlar faydasını görebilirsiniz; fakat Google’ın sağı solu pek belli olmadığından hiç beklemediğiniz bir anda filtreye takılabilirsiniz. Yana döne soruna çözüm aramaktansa, en başta önlem almak daha mantıklıdır. Ekstra olarak spam içerik üretenler bu adımları uygulamasın (Örneğin: film, dizi vb. siteler). Bu gibi siteleri olanlar spam yapmaktan kaçınmasınlar. Çünkü en fazla 2-3 ay sonra ya telif geliyor ya da TİB kapatıyor.

Footer link almalı mıyım?

Backlinklerde geri dönüşüm oranı da etki ediyor artık. Bu pencereden bakarsak eğer; footer’da kim görecek linkinizi 🙂 Alabiliyorsanız header’dan alın. En azından birileri görüpte sitenizi ziyaret edebilir. Tamam Google görür görmesine de bu yeterli değil. Geri dönüşümde yakalamalıyız.

Footer link nasıl olmalıdır?

Footer link bitti mi başlığını okuduysanız, bana göre artık bu sorunun cevabını biliyorsunuz demektir. Farklı yöntemler de geliştirilebilir. Yeni birşeyler bulursanız bana da gönderin; burdan da paylaşalım.

Footer link mi, tanıtım yazısı mı?

Tanıtım yazısı alıp, aynı sitenin footer’ından o sayfaya link verin (Konu tatlıya bağlansın).

Footer linklerin seo açısında önemi nedir?

Bir üst başlıktaki yöntemle çok kaliteli bir çıkış yapmış olursunuz. Ayrıca bu yöntemi forumlardaki imza kısmında da uygulayabilirsiniz. Kaldıki imzanızı çok sık güncelliyorsanız; sitenize ya da sitelerinize zarar vermemiş olursunuz.

Tamam sakinim.

 

2 YORUMLAR

  1. merhaba merve hanım,
    öncelikle bu faydalı yazı için size teşekkür ediyorum.Benim sorum ise kaliteli olan aynı siteden(sözlük sitesi veya haber sitesi) footer kısmına iki ayrı anahtar kelimeye biri kök domaine biride aynı kelimelerdeki sayfaya versek ve ayrıca iki yada üç adet tanıtım yazısı ekletsek yine bunlardanda anahtar kelimeye ve domaine nofollow olarak link çıksak etkisi nasıl olur?tşkler

    • Asıl ben teşekkür ederim beğendiğinize sevindim. sorunuza şöyle cevap verim. Nofollow linkler her ne kadar önemsiz algılansa bile önemi büyüktür. Google nofollow alanı da vereni de abartıya kaçmayacak şekilde sever. Fakat footer linkler artık eskisi kadar öneme sahip değil ve bir çok sayfada görüntülendiği için spama yol açabiliyor.Bu bilgiler eşliğinde çalışmanızı sürdüre bilirsiniz. İyi çalışmalar…

CEVAP VER