Google dünya çapında kendini kanıtlamış bir işletmedir. İnternetin patronu tabiri ile de tabir edilebilir. Bu tabiri kullanmamdaki sebep Google sıralamalarında yükselerek iyi bir yerlere gelebilmek için Google ne derse onu yapmak zorundayız. Yoksa dipteki kuyudan hiçbir şekilde çıkma imkânınız yok.  Google’ın milyar dolar bütçe ile inanılmaz bir büyüme gerçekleştirdi ve hızını henüz yetişebilecek bir arama motoru bulunmamakta.

Bu milyar dolarlık şirkette yani Google da nasıl yükselirim sorusunu da peşinde getirmiyor değil. Bu kadar bütçeye sahip bir firma neden bizim sitelerimizle uğraşıyor değil mi? Aslında Google bizimle değil de kullanıcıların huzuru refahı için çalışıyor, web sitelerine ise ceza veriyor. Aslında Google da yükselmek için yapmamız gereken işlemler doğru olmak ve çalışmak. İşte bu yüzden yazımın başında patron diye ifade etmiştim. Patron da bizden doğru ve çalışkan olmamızı ister değil mi?

Google da yükselmek için ne yapmak gerekir?

Öncelikle Google bizden özgün olmamızı istiyor, özgünlük derken ne demek istiyor? Yani yazmış olduğunuz makalelerinin özgünlüğünden bahsediyor. Oturup kendi bilgilerinizi doğru bir şekilde açıkça yazmalısınız. Sadece yazmakla bitiyor mu? Maalesef makaleyi kafamıza göre yazarak yükselme bekleyemiyoruz. Daha önceki yazılarımda blog nasıl yazılır? Konusunda makalenin yazılışından bahsetmiştim inceleyerek nasıl bir makale yazacağınızı öğrenebilirsiniz ama ben burada da kısaca değineceğim detaylı bilgiyi o linkten alabilirsiniz.

Anahtar kelime nasıl belirlenir?

Google da ilk sayfada olmak için anahtar kelimelerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Neye göre belirleyeceğinizi bilmiyorsanız Adwords anahtar kelime planlayıcı yardımı ile Google da yükselmek için anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. Eğer bu aracı kullanmak istemiyorsanız öncelikle makalenizi ne hakkında yazacaksınız onu belirleyip insanların en çok o konuda neler arattığını öğrenmelisiniz ve içerisinden yazınıza en uygun kelimeleri bulmalısınız. Yazınızın yoğunluğuna göre yani uzunluğuna göre anahtar kelime sayınızı artırabilirsiniz. Unutmayın fazla anahtar kelime kullanmak yoğunluğu azaltır.

Anahtar kelime yazıya nasıl yerleştirilir?

Anahtar kelime sıralamamızı yükseltmek için adının da üstünde olduğu gibi kilit noktadır. Fazla anahtar kelime kullanmak Google da ilerlemek için odak noktasının azalması anlamına gelir bunu şöyle düşünebilirsiniz gece zifiri karanlıkta bir odadasınız ve önünüzde duvar var bu duvara 3 renk lazer ışık tutuyorlar hemen yan taraftaki duvara da 894 tane lazer ışık tutuyorlar hangisinde odak noktanız daha fazla olabilir? Google ı gözünüzde büyütmenize gerek yok onu kendiniz gibi düşünün ve Google olsanız ne yapardınız? Kendinize Saymış olduğunuz kıstaslara uymanız sizi ilk sayfalarda rahatlıkla çıkartacaktır. Anahtar kelimeden sonra yükselmede en önemli nokta yazınızın kelime sayısı ne kadar olmalı? Birazda bu konudan bahsedelim.

Google’da yükseliş için makale uzunluğu ne kadar olmalı?

Google da nasıl yükselirim diye hala aklınızda sorular var ise makalenin uzunluğu ne kadar olmalı diye bahsetmeye başlıyorum.  Başlamadan önce aşağıda vermiş olduğum grafiği açıklamak gerekirse, o tabloda sitelerin içerik liderleri verilmiştir. Yani sitelerin içeriğinin uzunlukları bakar mısınız tabloya 2500 kelimelerden söz ediliyor. Yani makalemiz ne kadar uzun ve açıklayıcı olursa bizim içinde etkisi o kadar faydalı ve açıklayıcı olur. Şöyle düşünebilirsiniz sizin önünüzde 2 tane seçenek var ve bir iş yapacaksınız aynı iş birisi 500 TL veriyor diğeri ise 2500 TL siz hangisini seçerdiniz? Bu fiyatları seçmemin sebebi ise lider sitelerin içerik ortalaması 2500 civarlarında bizim içerik oranlarımız ise 500 ü buluyorsa iyidir. Bu yüzden Google da yükselmek istiyorsanız makale yazmak için yazmamalı ve en ince ayrıntısına kadar anlatmalıyız.

kelime-analizi

Tanıtım yazılarının önemi

Google da yükselmek adına sizin için temiz bir tanıtım yazısı almak birçok çöp olmuş backlink almaktan emin olun ki daha faydalıdır. Bunu da şu şekilde anlatmak istiyorum size bir arkadaşınızın 5 tane eski 1 sene kullanılmış dandik bir ayakkabı getirdiğini düşünün diğer bir arkadaşınızın ise 1 tane hiç kullanılmamış bir ayakkabı aldığını sizi hangisi daha çok mutlu ederdi? Yüzde %90’ınız yeni ayakkabı diyecek biliyorum işte farkı anladınız mı %90 tanıtım yazısı %10 ise çöplink ben backlink demiyorum çöplink diyorum daha faydalı bir cümle olur. Siz bu backlinkler ile Google a yırtık ayakkabı sunuyorsunuz, faydası olmuyor demiyorum bakın yanlış anlaşılma olmasın ama etkisinin ne kadar az olduğunu ve tanıtım yazısının önemini vurgulamak istedim.

Bu anlatmış olduğum hususlara uyarak yükselmek için büyük yol kat etmiş olursunuz. Şunu da asla unutmayın Google da yükselmek her zaman sabır istemiştir ve sabır isteyecektir evet bu sizin içinde geçerli sabır etmeniz lazım ve daima süreklilik gerekmektedir. Yavaş yavaş ve sürekli yapılan bir çalışma hızlı bir şekilde ve çok sayıda yapılan çalışma ile kıyaslanamaz bile çünkü hızlı bir şekilde yapılan çalışmanın bir önemi olmaz. Bu konu hakkında bir atasözü ile bitirmek istiyorum sanırım çuka diye oturacak “Hızlı koşan atın boku seyrek düşer” kendinize dikkat edin.

CEVAP VER