Google Dalgalanmaları webmasterlar ve site sahiplerinin en önemli sorunlarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Google dalgalanmaları sebebi ile sitelerde bir çok sorun meydana gelebilecek olduğundan dolayı bu konuda detaylı bilgileri sizlere vermeyi uygun gördük.

Öncelikle Google dalgalanmalarının ne demek olduğunu ele almamız gerekiyor. Dalgalanmalar, arama motorlarında kararsız web sitelerin sürekli olarak sıralamalarda yer değiştirmesi anlamına gelmektedir. Dalgalanmaların ne zaman ve nasıl hangi siteleri etkileyeceği kimse tarafından bilinememektedir. Google dalgalanmaları özellikle bazı anahtar kelimelerde yoğun olarak yaşanabilmektedir. Ancak daha önceden de belirttiğimiz gibi bir sitenin o anahtar kelimede olması, sitenin dalgalanmalardan etkileneceği anlamına gelmez. Dalgalanmaların ne zaman hangi siteleri etkileyeceği veya hangi kelimelerde olacağını kimse bilmemektedir. Sitenizde SEO ile ilgili tüm kriterleri yerine getirmiş olsanız dahi dalgalanmaların sizi vurmayacağının garantisi yoktur.

Google dalgalanmalarından etkilendiğiniz zamanlarda yapabileceğiniz pek de fazla bir şeyin olduğunu söyleyemeyiz. Maalesef ki pek fazla bir şey yok ve yapamıyorsunuz zaten. Dalgalanmalarda yapacağınız tek şey, dalgalanmalar olmadan önce sitelerinizde ne yapıyorsanız o işlemlere devam etmelisiniz. Dalgalanmalar sanki hiç yaşanmamış gibi SEO işlemlerinize devam etmelisiniz. Sakın ola ki dalgalanma yaşandı diye sitenizde yaptığınız bir işlemi keseyim dememelisiniz. Google dalgalanmaları bazı zamanlarda pek fazla olsa da bazı zamanlarda pek fazla olmamaktadır. Google dalgalanmalarının olduğu zamanlar genellikle Google’nin algoritma değişikliklerinin ve Pagerank değişikliklerinin olduğu zamanlardır. Google dalgalanmalarında şu sıralarda pek fazla artış gözlemlense de bunun sebebi tam olarak anlaşılabilmiş değildir.

Sorun ve ilginç olan şey ise Google dalgalanmalarının olduğu şu sıralarda Google’ de herhangi bir algoritma veya Pagerank değeri güncellemesinin yapılmayacak olması. Ancak piyasaya ve bizlere yansıtılmayan bir güncelleme var ise bunu da biz bilemiyoruz.

 

1 YORUM

CEVAP VER