Google Disavow Aracı kullanımına geçmeden önce sizlere bu önemli aracın ne işe yaradığından ve hangi durumlarda kullanılacağından yanlış kullanım sonucunda oluşabilecek zararlardan bahsederek daha sonra nasıl kullanıldığına geçmek istiyorum. Çünkü direk konuya girmem, bilinçsiz bir şekilde kullanım oluşturabilir bunun sonucunda oluşabilecek olumsuz durumlar sitenizi etkileyecektir.

Google Disavow Aracı Ne İşe Yarar

Google Disavow aracı istenmeyen değerleri düşük kötü amaçlı olarak Black SEO adı verilen durumların önüne geçmek için bize yardımcı olan bir araçtır. Rakipleriniz sizler için kötü amaç ile hareket edebilir. Bu durumun önüne geçmek için kullanmanız gereken araç Disavowdur. Peki Bu aracın faydaları nelerdir?

» SEO karşısında link ile yapılan saldırıların önüne geçer.
» Daha önceden gereksiz olarak verilen linklerin temizlenmesini sağlar.
» Doğru kullanımda arama sonuçlarında yükselme gösterir.

Google Disavow aracı hangi durumlarda kullanılacağından bahsetmek gerekirse; eğer siteniz yapmış olduğunuz onca olumlu çalışmalara rağmen yükselme göstermiyorsa Google Search Console bağlantısı yaparak linklerinizi kontrol edin. Tanımadığınız zararlı bir link mevcut ise veya +18 siteler tarafından link verilmiş ise kullanmanız gerekmektedir.

Google Disavow Aracı Yanlış Kullanımı;

Bu araç hafife alınmayacak kadar tehlikeli veya olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Geçmiş zamanlarda kurumsal bir siteye SEO çalışması yaparken bir türlü ilk sayfalara getiremiyorduk. Daha sonra bu aracı kullanarak gereksiz linklerin temizlemesini yaptık ve sonucunu kendi gözlerimiz ile gördük; ilk sayfa ilk sıra.

Tabi bu olumlu bir şekilde kullanımında oluşturmuş olduğu faydalardır. Olumsuz kullanımından dolayı oluşabilecek hasarlar ise sıralamadan komple kaybolmanıza bile yol açabilir. Sitenizde bulunan linklerin değerlerini iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Olumlu yönde etkileyen linklerin reddedilmesi sitenize gelen backlink’i azaltacaktır. Bu durumda sitenize zarar verecektir.

Backlink Nasıl Reddedilir?

Backlink reddetmek için öncelikle bir Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Gmail hesabını oluşturduktan sonra Search console bağlantı sağlamanız gerekmektedir.

search console

Bağlantımızı gerçekleştirdikten sonra yukarıdaki gibi bir sayfa açılarak Search Console’a bağlı olan web sitelerinin listeleri gelmektedir. Bu liste olmayan sitelerin bağlantısını reddetmeniz mümkün değil bu yüzden öncelikle web sitesinin sahipliğini doğrulamak için Search Console’a sitemizin kaydını yapıyoruz. Daha sonradan sizlere vermiş olduğum bu link aracılığı ile Google Disavow sayfasına erişim sağlayın.

Bu erişimi sağladıktan sonra aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaşacaksınız;

baglanti-reddetme

Anlaşılacağı üzere seçim bölgesinden zararlı link olarak reddetmek istediğimiz doğrulanmış web sitesini seçiyoruz. Ardından Kırmızı renkte olan bağlantıları reddet butonuna tıklıyoruz. Önümüze gelen sarı background içeren yazımızı dikkatlice okuduktan sonra gene kırmızı renkte olan bağlantıları reddet butonuna tıklıyoruz.

disavow backlink reddetme

Butona tıklamanız ardından karşımıza Pop-up olarak yukarıdaki pencere çıkıyor bu pencereyi kullanmadan önce bir not defteri açarak bağlantısını reddetmek istemiş olduğumuz siteyi, birden fazla ise alt alta yazıyoruz. Daha sonra tekrar Console’a gelerek Dosya seç butonuna tıklıyoruz. hazırlamış olduğumuz .txt dosyasını seçerek Gönder butonuna tıklıyoruz. Bu işlemlerin ardından zararlı olarak görmüş olduğunuz linkleri temizlemiş olacak sıralamanızda etki yaratmış olacaksınız.

7 YORUMLAR

  1. Etkili bir sekilde anlatim yaptiginizdan dolayı cok teşekkür ederim bunu kullanmayi bilmiyordum ve tabi ne ise yaradiginida bilmiyorum resimli bir sekilde anlatmaniz cok harika olmus sizi begenerek takip ediyorum.

  2. Bu çok işe yarayan bi araç. Özellikle film sitelerine blackhat seo yaparak düşürmeye çalışan çok kişi oluyor. Bilmeyen kullanıcı sitesinin düştüğünü zannediyor. Halbuki düşürülüyor 🙂

  3. Gayet başarılı bi araç. Kullanmanızı tavsiye ederim. Sizi düşürmeye çalışan kişilerin çalışmalarını görüp karşı seo yaparak daha iyi yerlere gelmenizi veya oldugunuz yerde kalmanızı sağlayan bi araç. Teşekkürler paylaşım için.

CEVAP VER