Google Slow Load güncellemesi ile Webmasterlar’ın işini zorlaştırırken  kullanıcılara yönelik hareketler yapmaya devam ediyor ama webmasterlar, “Google ne zaman bizi düşünmeye başlayacaksın” lafını söylemekten bıkmış ve Google üzerinde yükselme umutları hat safhalara çıkmış durumdadır. Şüphesiz ki Google dünyadaki en büyük reklam tercihlerinden birisidir ve internetin patronu kuşkusuz odur. Patron ne isterse o olur değil mi? İşte webmasterlar’ın gerçek patronu Google’dır Ona göre hareket etmeliyiz o bizi ne kadar severse real patronda x2 kadar seveceğini herkes tahmin edebilir.

Google yeni gelen güncellemesinde yeni bir damga daha çıkarttı Slow Load ! Ne kadar kötü bir kelime değil mi Google’ın web sitenizin yanında bu damgayı basması. Google’ın sürekli kullanıcılara yönelik algoritmalar ürettiğini neredeyse herkes bilir. Bizler Google için, Google’da kullanıcılar için çalışarak herkesi memnun etmeyi istiyor, bir topluluk haricinde “webmasterlar“.

Bir önceki güncellemesinde gelen “Mobile Friendly” güncellmesi sayesinde mobil uyumlu web sitelerine ödül olarak bu damgayı verdi işte google bu noktada o yakınan webmasterları “İşte size  fırsat, siz sitenizi mobil uyumlu hale getirin, bende sizin sıralamanızı yükselteyim” dedi ve harekete geçerek siteler mobil hale geldi.

Şimdiki güncellemesinin ismi ise Slow load yani geç yüklenen sayfalar aslında bizim kullanıcılar için süper bir uyarıcı oldu ve 2. 3. veya daha gerilerdeki siteler için fırsat doğdu nasıl mı? Şimdi diyelim ki bir arama yaptınız ve çıkan sonuçlardan 1. sırada çıkan sitenin yanında slow load ibaresini gördünüz doğal olarak o sitenin yavaş açıldığını anlayacaksınız ve hemen 2. sıradaki siteye bakacaksınız o sitede slow load ibaresi yok ise sizin tercihiniz her halde o site olur. Bu sayede hem hızlı açılan web siteleri kazanmış olacak hemde kullanıcılar kazanmış olacak. Gördünüz mü yakınmamıza gerek yok bu algoritma sayesinde belkide sitenize yüzlerce hit alarak rakiplerinizi alt edebileceksiniz.

Slow Load alan sitelere ne olacak?

Mobil aramalarda sitelerin aynı mobil uyumlu yazdığı gibi şimdide slow load yazacak peki sadece o mu? Hayır Google birde bunu süslendirerek yanına iğrenç bir ünlem işareti koyarak kullanıcıyı tamamen sizin sitenizden uzaklaştıracak ve doğal olarak müşteri kaybetmiş olacaksınız, siteniz mobil aramalarda geri durumda olacak ve en önemlisi sizin morelinizi bozarak sitenize olan ilginizi azaltacaktır değil mi? Bu durumların yaşanmaması için hazır bu algoritmada hayata geçmeden önleminizi acil olarak almalısınız derim. Peki Slow Load’a önem nasıl alınır diye sorarsanız hiç bir siteyi dolaşmadan direk olarak google’ın kendi sunmuş olduğu ücretsiz hizmeti kullanarak sitenizin hız tespitini aşağıdaki linkten yapabilirsiniz yapabilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

Sitemde Slow Load gözüküyor…

Slow load’ın gözükmesini istemiyorsanız sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Peki nasıl optimize edeceksiniz bilmiyor musunuz? İnternet üzerinde bir çok kaynak var bu kaynakları kullanarak siteniz üzerinde resimlerinizi optimize edebilir gereksiz olan flash efeklerden kaçına bilir ve daha bir çok yöntemi kullanarak sitenizi optimize edebilirsiniz. Google’ın bu yeni algoritmasına kötü olarak yakalanmazsınız diyerek makalemi sonlandırıyorum.

Bol hitli günler…

1 YORUM

CEVAP VER