Google her serviste olduğu gibi haberler servisin de de en kaliteli hizmeti sunmayı hedefliyor. Ancak kaliteli bir şekilde sunacağı zaman başarı elde edeceğini biliyor. Bu sebepten dolayı da içerik yayınlama konusunda oldukça özenli ve titiz bir şekilde işini yapıyor. Eğer sitenizi Google News e kayıt ettirmek istiyor iseniz aşağıda bulunan yönergelere dikkat etmeniz gerekir.

Bu yönergeler üç başlık altında toplanmaktadır bunlar;

 • Tasarım ve içerik yönergeleri
 • kalite yönergeleri
 • Teknik olan yönergeler

Öncelikle tasarım ve içerik yönergesinden bahsedelim

Net bir hiyerşiye ve metin bağlantılarına sahip bir site oluşturun.

Site haritanızı oluşturmayı unutmayın. Site haritanız çok fazla bağlantıdan oluşursa site haritalarını bölüp birden fazla sayfaya dağıtabilirsiniz.

Belli bir sayfadaki bağlantıların sayısını makul düzeyde tutun.

Yararlı bilgiler kapsamında zengin bir site oluşturun ve içeriğinizi açık ve anlaşılır bir şekilde anlatan sayfalar hazırlayın.

W3 standartlarına uymaya özen gösterin sitenizi düzenli kodlama ile oluşturun.

Dinamik URL yapısı kullanıyor iseniz arama motorları crawlerların dinamik sayfaları taramadığını göz ardı etmeyin. parametre sayısını olabildiğince düşük ve paremetreleri de mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın.

Etiket, öğe ve alt öz niteliklerinizin açıklayıcı ve doğru olup olmadığını kontrol edin.

Bağlantıların düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını ve HTML’nin doğru olup olmadığını kontrol edin.

Sayfanızda mümkün olduğu kadar zengin içerikler oluşturun.

Teknik yönergeler

Google’ın sitenizde ki içerikleri tam olarak anlamsına yardımcı olmak için CSS ve JavaScript dosyalarına gidip sitenizdeki bütün öğelerin taranmasına izin verin.Googlenin dizine ekleme sistemi, web sayfalarını yaparken bir sayfanın HTML kodunu yanı sıra sayfaya ilişkin resim, CSS ve JavaScript dosyaları gibi öğeleri de kullanılır. Google bu taramamış olduğu sayfaları görmek ve robots.txt dosyanız da ki yönerge hatalarını ayırt etmek için Search Console’ da ki Google gibi getir aracını ve robots.txt test aracını kullanın.

Arama motorları örümcekleri internet sitelerini lynx’in gördüğü şekilde görmektedir. bu yüzden sitenizi bir metin tarayıcısını sorunsuz bir halde kullanacağı gibi tasarlamaya önem verin. Flash, Js vb. gibi özellikleri sitenizde olabildiğince az kullanmaya çalışın.

Haber sitelerinde kullandığınız sunucular If-Modified-Since HTTp üst bilgisini kullanmasına özen gösterin. Bu özellik Google botlarınızı iğndexledikten sonra içeriğinizi güncellemesi durumunda Google bilgi verir.

Sitenizin farklı tarayıcılarda doğru göründüğünden emin olmak için sitenizi test edin.

Google ve diğer arama motorlarının istediği bütün diğer yönergelere uymaya özen gösterin. Arama motorlarının botlarının sitenizin taranmasını engelleyecek uygulamalardan kaçının.

Kalite yönergeleri.

Kalite yönergesine uymayan ve iyi konumlar elde ettiğini düşündüğünüz siteleri kesinlikle referans olarak almayın. Bu tarz uygulamalarda bulunan internet sitelerini spam raporunu doldurarak Google bildirebilirsiniz.

En temel kural oluşturulan sayfaların arama motorları için değil kullanıcılar için oluşturulması ve kullanıcıları memnun edecek şekilde olmalıdır. kesinlikle arama motorlarını veya kullanıcıları aldatmaya kalkmayın.

Amacınız haber yapmak olmalı haber değeri taşımayan ancak size ziyaretçi taşıyacak olan sayfaları oluşturmaktan kaçının. Bir çok büyük haber sitesinin Google’ın news bölümünde ki açığı kullanarak spam yaptığını görüyoruz. Sizde bu tarz internet sitesini kendinize referans olarak almayınız.

Kaliteli yönergenin temel ilkeleri ise;

sayfaları kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil.

Kullanıcılarınızı aldatmayın.

Arama motorları sıralamalarını iyileştirmek için tasarlanmış hilelerden kaçının. En önemli kurallardan biri yapmış olduğunuz işi rekabet ettiğiniz bir web sitesine veya bir Google çalışmasına açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğiniz dir.

Web sitenizi benzersiz değerli ve çekici yapan şeyleri düşünün Web sitenizin, alanınızda ki diğer sitelere göre daha fazla göze çarpmasını sağlayın.

Bu gibi teknikleri kullanmayın:

 • Otomatik olarak oluşturulan içerikler
 • Bağlantı düzeneklerine katılma
 • Özgün içeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma
 • Gizleme
 • Gizli yönlendirmeler
 • Gizli metin veya bağlantılar
 • Köprü sayfalar
 • Toplama içerik
 • Yeterli değer sağlamadan iştirak programlarına kaltılma
 • Alakasız anahtar kelimeler içeren sayfalar yükleme
 • Kimlik avı yapma veya virüs, Truva atı yada diğer kötü amaçlı yazılımlar yükleme gibi kötü amaçlı davranış içeren sayfalar oluşturmayın.

Bu yönergelere uyarak kayıt olmak için başvurabilirsiniz. Yalnızca Google news e başvurdunuz ve kabul görmediyse üzerinden minimum 60 gün geçmesi durumunda tekrar şansınızı deneye bilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER