Bir iş yeri sahibi olduğunuzu düşünün ve altınızda iki elman maaş veriyorsunuz. Fakat bu elemanlardan biri çok aşırı çalışarak size çok büyük kazançlar elde ettiriyor veya iş yerininiz tanıtımını çok iyi yapıyor diğer elemanınız ise ona göre daha tembel işinize ekstradan hiçbir şey katmıyor ancak ikisi de aynı maaşı alıyor ne yaparsınız? Tabii ki size çok kazandıran sizin için daha iyi hizmetler sunan kişinin maaşını arttırırsınız veya diğer çalışanın maaşını düşürmek istersiniz ki bu konuda sonuna kadar haklısınız. Tabii ki daha çok çalışan daha çoğunu hak eder.

Arama motorlarının işleyişi konusunda da mantık aynıdır. Bazı siteler sadece kuru kalabalık yaparken ya da karma karışık bir yapıdayken bazı siteler onların aksine daha düzenli insanı yormayan ve gereksiz şeylerden uzak duran sitelerdir. Yine siz arama motoru sahibi olsanız hangi site sahibinin sayfasını veya yazılarını motorun üstlerine taşımak isterdiniz. Yine aklın yolu bir olduğundan tabii ki düzenli ve insanları yormayan siteleri üst sıralara koyarak hizmet vermek isterdiniz.

İşte Seo teknikliklerinin uygulanma amacı budur. Yani düzgün bir tasarımla bir sayfa hazırlamak ve sizin gibi aynı işle uğraşan insanlardan daha farklı olarak başta Google olmak üzere diğer arama motorlarının da en üstlerinde olmak. Neden altta olmak zararlı mı? Sorusu gayet açıktır. Google ’de veya diğer arama motorlarında bir şeyi sorguladığınızda karşınıza yüzlerce sayfa çıkmaktadır. Şimdi okuyucunun gözüyle olayı düşünmeye çalışın sizce okuyucu ellinci sayfadaki yazıyı mı okur yoksa birinci sayfadaki mi? Elbette ki birinci sayfa daha çok dikkatini çeker ve oralardaki yazıları daha çok önemser. Seo mantığı sizleri daha düzenli bir çalışmaya davet ederek gerilerde kalmamanızı ister.

Bütün bunlar düşünüldüğünde hem Google’a ve diğer arama motorlarına dünyanın her yerinden yüzlerce kişi girerek bir şeyler sorgular veya arar hem de yüzlerce kişi yine oralardan ürün satmaya ya da kendini tanıtmaya çalışır. Karşılıklı alış verişin doğduğu bu ortamdaki en büyük dostumuz kuşkusuz arama motorlarıdır. Bu nedenle arama motorlarıyla aralar iyi tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

 

CEVAP VER