Değerli okurlarım bir önceki yazımda kişisel blog’dan bahsetmiştik bu konumuzda da diğer blog türlerinden bahsettik.

İşiniz için bloglar

Bloğunuz üzerinden para kazanacağınızı biliyordursunuz.

Eğer bir blog’la yapabileceklerinizin sınırını zorlamak istiyor iseniz (özellikle blog’unuzun işinizin bir parçası olarak kullanma düşüncesindeyseniz) SixAparat’ın TypePad’ini kontrol edin bu hizmet WordPresse göre çok daha esnek; aynı zamanda blog’unuzun gelişmesine yeteri kadar alan sunuyor. Esasında MSNBC, Time ve Wired gibi birçok profesyonel medya servisi Weblog’ların da TypePad’i kullanıyor. TypePad, blog evrenine ücretsiz bir gezi düzenlemek isteyenlere ücretsiz değil.: aylık olarak belli bir ücreti olan ve temel seviyede hizmet sunabiliyor. Birden fazla yazar, sınırsız blog, yüksek bantgenişliği ve depolama alanı için ise aylık belli bir ücret talep etmektedir.

TypePad’i işletmeler için ideal yapan bir özellik de blog’unuzun temasıyla uyumluluk gösteren tasarımlara sahip statik sayfalar oluşturmanıza izin vermesi. Bu arada blog’unuzun yerleşiminde inanılmaz bir kotrole sahipsiniz. Örneğin sütunların sayısını belirleye bilir, kenar çubuğunun sağ yada solda olmasını belirleye bilirsiniz. Multimedya ağırlıklı blog’lar için TypePand, fotoğraf yada videoları çarpıcı biçimde görüntüleyen bir dizi yerleşim planı sunuyor.

TypePad’in yorum spam’lerine karşı korunması Blogger ve WordPerss’in yeteneklerinin çok ötesinde. Örneğin, yorumları sadece yetkili kullanıcılar ile sınırlandıra bilir veya o kişilerin kod girmelerini şart koşabilir. Bu da bilgisayar programı değil de gerçek bir insan yorum girişi yaptığından emin olmasını sağlar. Ayrıca yorumcuları engelleye bilir ve spam’cileri TypePad’e bildirebilirsiniz ki bu sayede bu kullanıcıların blog’unuz dan uzak tutulması sağlanır.

Fakat TypePand’in büyük artırımlarından bir tanesi teknik desteği. Destek bölümünde cevabını bulamadığınız problemler olduğunda her zaman için alanında uzman kişiler tarafından destek almalısınız.

Topluluk blog’ları için

Vox, Six Apart’dan diğer bir blog servisi ancak bu servisi sosyal ağ özellikleri üzerinden odaklanıyor. Eğer benzer bir düşünceye sahip toplulukla irtibat halinde olmak yada sadece bir grup arkadaşınızla bir arada olmak istiyorsanız bu harika bir servis. Ancak web tarayıcılarıyla yaşanan ufak tefek uyumsuzluklar bazen canınızı sıkabilir.

Vox üzerinde bir blog oluşturduğunuzda yüzlerce tasarım arasından seçim yapabiliyorsunuz. Çoğu tema bisiklet sürme, müzik ve gezi gibi özel ilgi alanlarını tamamlıyor. Bunlardan bazıları mevsim veya tatil günleriyle ilişkilendirilmişken bazıları ise şehirlere odaklanıyor. Birden fazla yerleşim seçeneği var ama Blogger ve TypePad aksine tasarım ve yerleşimi tamamen elden geçiremiyorsunuz. Ayrıca Vox kendi sunucunuzu yayınlamanıza izin vermiyor. Sadece siteadi.vox.com düzenini kullanabilirsiniz. Yeni bir gönderi oluşturduğunuzda fotoğraf, ses, kitap ve video eklemek için butonlarla karşılaşacaksınız. Elbette fotoğraf yada videolarınız dan birini bütün dünyanın görmesini istediğiniz zamanlar olacaktır. İşte tamda bu noktada Vox’un topluluk araçları kullanışlılığını gösteriyor.

Mobil blog için…

Mükemmel basitlik arıyor iseniz tumblr.com adresine mutlaka bakın.; burası tumblelog’lar için tasarlanmış bir yayıncılık hizmeti. Tumblelog’lar uzun yapılı metin girişlerinden ziyade hızlı sonuçlar getirmek üzere tasarlanmış bir blog’dan ibaret. İşte buda cep telefonları için onu ideal yapıyor. E-posta adresinizi, parolayı ve istenilen web adresini (eğer ister iseniz onu kendi domaininizle değiştire bilirsiniz) girin. İşte bu kadar basit; yayın için hazırsınız. Sıra gönderiye geldiğinde metin, fotoğraf, not, link, chat kayıtları ve videolar dahil olmak üzere farklı türden girişler için butonlar göreceksiniz. Tumlrb aynı zamanda Flickr, YouTube, Digg, Del.icio.us, Twiter,  Facabook, Vox, Blogger ve Live-Journal gibi çeşitli yerlerden kaynaklar alabiliyor. Çoğu durumda, içeriklerin tamamını almak yada doğrudan gönderiye link vermek arasında seçim yapabiliyorsunuz. Ayrıca RSS kaynağını da alabiliyorsunuz; Tumblr bunu blog’unuzda yayınlıyor.

Telefonunuzdan blog yapmak istiyor iseniz. Tumblr e-posta aracılığıyla gönderilen girişleri algılayabiliyor. Telefon ile çekilen görüntüleri upload etmek için bu harika bir kolaylık. Yapmanız gerek tek şey sadece Tumblr’nin size verdiği özel e-posta adresine bir mesaj göndermek. Cep telefonu ile çektiğiniz fotoğrafları bu sayede dünyanın her yerinden upload edebilirsiniz. Elbette bu hizmeti veren farklı blog servisleride var ancak Tumblr bu işi hakkı ile yapan en iyi seçeneklerin başında geliyor.

1 YORUM

CEVAP VER