Şu sıralar blog üzerinde bira daha çok durmam lazım günlük veya haftalık konu giremesem bile yeni konular buldukça girmeye ve sizinle paylaşmaya çalışıyorum. Yeni bulduğum konu ise birçok kullanıcının yapmış olduğu hataları ve wordpress sisteminin yavaşlaması ve bunun güvenliği için neler yapılması gerekir onlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Tabi ki güvenli deyince de aklınıza başka bir şey gelmesin güvenlik konusu sadece siz kullanıcıların sistem ve internet ortamınızdaki hareketlerinizden odaklıdır. Nasıl olduğuna gelince;

Böyle bir giriş yaptık maden o zaman bizde güvenlikten girelim konuya. Genelde sitelerin çoğunda veya internet ortamında sürekli olarak sabit bir şifre yer almaktadır. Bunu unutmamak için de max 2 ya da 3 tane sabit bir şifre olur bu durumda da internet ortamında nereye kayıtlı olunursa olunsun bu şifre sayesinde kayıt olurlar. Doğal olarak da bu kayıtlı olan şifreler daima kayıtlı olduğunuz sitelerin veri tabanı kısmına şifreler kayıtlanır. Sebebi ise bir sonraki girişiniz de kayıt olduğunuzu o sayfadan bulup o bilgiler ile giriş yapabilmeniz için sonuç böyle olunca da internette ne olduğunu beli olmayan bir ton site var ve sürekli internet ile gezinirken bir yerlere üye olup giriş yapıyorsunuz. Yalnız sitenin güvenliliğini biliyor musunuz bilmediğiniz siteye kayıtlı olduğunuz zaman Hackerler o sayfalara kayıtlı olan kişilerin şifrelerini veri tabanlarından ulaşarak kişilerin şifrelerine ulaşmış olurlar. Ulaştıkları bu şifreler ve kullanıcı bilgileri ile çeşitli yerlerde deneyerek sizin hesaplarınızı ele geçirebilirler ya da bir programa bu şifre ile girip kişisel sitelere şifrelerin Kombinasyonlarını deneyerek admin olarak giriş yapabilirler. Genel olarak kullanıcıların şifreleri veya ortalama bir şifre grubu kesinlikle vardır bu durum karşısında birçok kullanıcı hesabına giriş yapılabilir ve buda kaçınılmaz hal alabilir. Bu durum karşısında en iyi güvenlik önlemi ise pek çok bilinmeyen ve sıkça kullanmayacağınız yerlerde devamlı olarak kullandığınız şifreler kullanmamanız sizin faydanıza olacaktır. Sürekli olarak kullandığınız hesapların şifrelerini sürekli farklı karakter girişleri kullanarak güçlendirmelisiniz.

Asıl sebep wordpress sisteminin hızını nasıl korurum ya da nasıl hızlandıra bilirim. En basit olanından örnek vermek gerekir ise wordpress sistemi devamlı olarak gelişim sağlayabilir ve açık kaynak kodlu sistemin yer aldığını her wordpress kullanıcıları bilmektedir. Durum böyle olunca da wordpress sistemi inin ve ihtiyaçlarınız için site gelişimi için birçok eklenti yükler ve kullanırsınız. Bunların yetmediği yerlerde ise kendiniz girer birkaç kodlama yaparsınız bu kodlamaları da yeterli bir bilgi dahilinde yapmadığınız taktirde olumsuz yavaşlamalar oluşması da gayet doğaldır. Zararlı olan eklentilerinde sistemi yavaşlatmaya sebep olur.  Wortpress sisteminde çok eklenti kullanmak daima zararlı olur. Çok eklentiye ihtiyaç duyuyor iseniz yapmış olduğunuz projenin daha verimli olması için sitenize özel bir tema kodlamanız da da fayda vardır.

WordPressinizin  güvenli ve sağlıklı olması için devamlı olarak zor şifre ve az eklenti kullanmanız wordpressinizi uzun ömürlü olmasını sağlar.

2 YORUMLAR

  1. WordPress kurulumu birkaç adımda kolayca halledilebiliyor, ama seo yönetimi konusunda rekabetin fazla olmasından dolayı artık bu sistem içinde değişik özellikler ve uygulamalar mevcut ve bunları yapmak uzman olmayanlar için son derece zor.

    yazınız bu konuda iyi bir rehber olmuş, ellerinize sağlık

CEVAP VER