Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sadece arama motorları algoritmalarında değil seo teknikleri alanında da oldukça büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Eski seo teknikleri sadece anahtar kelimelerden ve sıralamadaki yerlerden ibarettir. Fakat günümüz teknolojisinde bu seo teknikleriyle başarılı olmak pek de mümkün değildir. Ayrıca web sitelerinin güncelliği sağlanmamaktadır. Eğer web sitenin içeriği güncel tutulmazsa site düşüşe geçmektedir. Bunun önüne geçmek içinse bütünsel seo tekniği ortaya çıkmıştır. Diğer bir adıyla bütünsel seo olarak da bilinen holistik seo bütünsel seo tekniklerinin uygulandığı seo türüne denmektedir. Türkiye’de çok yaygın olmamakla birlikte oldukça iddialı bir seo tekniğidir. Bu seo tekniği tamamen kullanıcı odaklı uygulama yapan bir tekniktir. Ziyaretçilere odaklanarak onların kültür seviyelerine, yaşam koşullarına, düşüncelerine, isteklerine göre web sayfaları oluşturulur. Böyle kullanıcı web sitelerini kullanırken zorluk çekmeden kullanabilmektedir.

Holistik seo tekniğini uygulamak için sosyal medya ve link sinyallerine dikkat etmek gerekmektedir. Holistik seo tekniği uygulanırken Google Analytics’te kullanıcıların web sitesinde kalma sürelerine bakılabilir. Bütünsel seo tekniğiyle gelen en önemli yeniliklerden biri ise güncel olması ve tamamen kullanıcı odaklı olarak içerik hazırlanmasıdır. Ayrıca kullanıcıya özel kolay bir şekilde anlaşılabilir link yapısı vardır. Bununla birlikte holistik seo tekniği kullanıcının ilgilendiği konuyla alakalı diğer içerikleri de kullanıcıya sunar. Ayrıca kaliteleri sitelere yer verir ve backlink sinyalleri bulunmaktadır.

Holistik seo tekniğini kullanarak başarılı olmak istiyorsanız iyi stratejiler belirlenmeli ve iyi bir şekilde analizler yapılması gerekmektedir. Oluşturduğunuz web sitesinin içeriğinin kaliteli olması gerekmektedir. Sitenize üye olmuş olan kullanıcılara düzenli olarak güncel haberleri mail yollayarak bilgi verebilirsiniz. Ayrıca holistik seo tekniğinde başarılı olmanızdaki en büyük etkenlerden biri de mobil uygulamadır. Bu teknikle oluşturduğunuz web sitenize mobil uygulamalar eklemeniz ve sitenizi tablet ve akıllı telefonlara uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Web sayfanızda mümkün olduğunca site dışında olan bağlantılar kullanmamanız gerekmektedir. Eğer varsa bunları temizlemeniz gerekmektedir. Ayrıca yoğun şekilde etiket kullanma, anahtar kelimeleri tekrar etme, kopyalama işlemi yapmak sitenize kötü anlamda etki edecektir. Sitenizle alakalı olan anahtar kelimeleri iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Bunları belirlerken kullanıcı odaklı, siteniziniz hedefleri doğrultusunda belirlemeniz gerekmektedir.

Holistik seo yapılırken backlinklerin tamamen kullanıcı odaklı hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca bu işlemi yaparken oluşturulacak anahtar kelimelerin web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların beklentileri doğrultusunda oluşturmak gerekmektedir. Bununla birlikte anahtar kelimeler genel olarak iki kelime olarak kullanılmalıdır böylece kullanıcı kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilir. İçeriğin sürekli olarak güncellenmesi ve kullanıcıların ilgisine çeken konulardan seçilmesi gerekmektedir.

Kısaca diğer seo türlerine göre oldukça iddialı olan holistik seo türünde tamamen kullanıcı odaklı olarak ve web sitenizin alanıyla ilgili güncelliğini sağlayarak oldukça yüksek bir başarı elde edebilirsiniz.

CEVAP VER