Bu konu web siteleri için en önemli konulardan birisidir. Çünkü ne kadar iyi bir dizayna ve seo alt yapısına sahip olursanız olun hosting sağlayıcınız ile problemler yaşıyorsanız bu sizin için iyi bir sonuç doğurmayacaktır. Çünkü bir web sitesine kullanıcılar ve botlar ulaşamıyorsa istemiş oldukları verilere ulaşamayacaklar ve bu size ziyaretçi veya müşteri kaybına yol açacaktır.

SEO Açısından Hostingin Önemi

SEO yapmak için öncelikle kullanıcı odaklı olmayı bilmek gerekmektedir. Bu durum gözden kaçırılırsa zaten SEO yapmanın bir anlamı kalmamaktadır. Bizler bir web sitesine ulaşmaya çalıştığımızda istemiş olduğumuz bilgiyi biran önce alıp işimizi halletmek isteriz. Eğer hosting üzerinde sorun yaşıyorsanız geç açılmalar ve kesintilerden bahsediyorum bu durum durumlar kullanıcıyı alternatiflere yönlendireceği için ziyaretçi kaybına uğrayacaksınız.  Ziyaretçisi olmayan bir web sitesini arama motorlarının zirvede bırakmayacağından emin olabilirsiniz.

Eğer SEO çalışmanıza önem veriyorsanız temel olarak hosting sağlayıcınızı iyi bir şekilde seçmelisiniz. Bazı ücretsiz veya düşük fiyat üzerinden hosting sağlayan yeni firmalar var kaliteli olabilirler fakat ne kadar güvenilirler bu konu tartışmaya açıktır. Burada yeni açılan hosting sağlayıcılarını kötülemek gibi olmasın ama kalıbı oturmuş ve kurumsallaşmış bir firma ile çalışmak destek konusunda da sıkıntı yaratabileceklerini düşünmüyorum.

Web siteleri Açısından Hostingin Önemi

Bir web sitesi açmaya karar verdiniz ve hosting sağlayıcınızı belirlediniz, bu hosting sağlayıcınız size gerekli çözümleri net bir şekilde sunmuyorsa kurulum aşamasında alacağınız hatalardan dolayı web siteniz üzerinde saçma sapan görüntüler oluşabilir. Bunlar sorunsuz bir şekilde yapıldıysa eğer sitenizin sunucudan almış olduğu yanıta bakın derim çünkü bu yanıt sitenizin hızını belirleyici bir etkendir. Hızlı bir web sitesine sahip olmak için mutlaka hizmet alacağınız firmayı özen gösterek seçin çünkü bir emek harcayacaksınız birkaç lira daha az olsun derseniz alacağınız hizmette o kadar kalitesiz olur. Kullanıcı faydası için temel servis sağlayıcınızdan geçer bunu asla unutmayın.

Hosting Firması Seçimi

Ben 7 farklı hosting firması ile çalışıyorum ve bunların her birinden sunucu kiraladım. Sizlere bu hostinglerin nasıl kişiliklere sahip olduklarını en iyiden en kötüye doğru sıralamak istiyorum.

İHS TELEKOM: Sunucu üzerinde hatalar yaşandı, fakat ilgileri ile bu hataları telefi ettiler şuanda çalışmış olduğum en iyi yayın sağlayıcı firma diyebilirim. Arada sırada hediye gönderiyorlar mesela geçen gün kablosuz şarj cihazı göndermişlerdi değişik bir şey fakat kullanışlı bu şekilde hareket ederek müşterilerini elde tutmaya çok özen gösteriyor. Yayın konusunda ise şuanda bir problem yaşamıyorum ve sunucu içerisinde toplam 85 wordpress sitesi barınmakta. Destek konusunda en iyi firma her türlü probleme çözüm üretebiliyorlar.

İXİR HOST: Bu hosting üzerinde asp siteleri barındırıyorum toplam 87 tane web sitesi var herhangi bir kopma kesinti bir sorun ile karşılaşmadım aldığımdan beri toplam 2 tane ticket oluşturdum ona da çözüm bulamadılar. Çözüm bulamamalarının sebebi yazılım ile alakalı olmalarıydı bu yüzden sorumlu olduklarını sanmıyorum ben sadece şansımı denemiştim. Kapanmamasının sebebi büyük ihtimal ile wordpress olmamaları asp siteler oldukları için ram tüketimleri de az oluyor.

WEB ARISI: İkinci olarak iyi diyebileceğim sunucu web arısıdır yayın olarak nadir bir şekilde problem yaşıyorum, 107 wordpress sitesi barınıyor fakat Talha diye birisi var sürekli açmış olduğum biletlere o cevap veriyor ve çözüm üretemiyor. Doğal olarak iş bana kalıyor ben halletmek zorunda kalıyorum.

HOZZT: Bu yayın sağlayıcı ilede herhangi bir problem yaşamadık, büyük ihtimal ile hosting olarak kullandığımız için 12 tane site barınıyor sorunsuz işliyor, memnunum.

WEB SAHİBİ: Bu yayın sağlayıcıyı hosting olarak kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım içerisinde 6 tane site barındırıyorum paket halinde satın alındı. Sıkıntısız işliyor.

NET İNTERNET: Çoğu zaman sorun yaşıyoruz sitelere bir türlü çözüm bulamadılar her kilitlenmeye farklı bir cevap veriyorlar sorunu gideriyoruz, farklı bir şey çıkartıyorlar bu sebepten dolayıymış diyorlar. Yakında bu hostingi terk etmeyi düşünüyoruz. İyi tarafları ticketlara cevap vermeleri olsa gerek.

İDEAL HOSTİNG: Çalıştığımız en berbat sunucu sağlayıcı bir sunucu alacaksanız eğer kesinlikle bu firmayı tercih etmeyin sürekli kesintiler yaşıyoruz, her gün farklı bir problem çıkıyor ve açmış olduğumuz biletlere ortalama 6 7 saat içerisinde dönüş yapıyorlar. Rezalet bir çalışma sistemi var kesinle uzak durun derim.

Ben hosting firmaları ile yaşamış olduğum sorunları edinmiş olduğum tecrübeler ile sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım seçmiş olduğunuz hosting ile ilgili problemler yaşamazsınız ve bir kere seçip kalıcı olursunuz.

CEVAP VER