Başlık Belirleme

Web sitesi olanlar için, bu durum gerçekten karmaşıklık içermektedir. Bir liste nasıl yapılır? Faydası neler olabilir? Özellikle bir blog yazıyorsanız bu liste sizin için kesinlikle önem taşımaktadır. Yapmanız gereken işlem aslında çok basit bu sistemi bende kullanıyorum başlamadan önce bloğunuzun konularını mutlaka belirlemelisiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ardından bir liste açın ve yazmaya başlayın. Ana konularım neler? Ana konularınızı belirledikten sonra alt kategorilere ayırım yapın bu sayede web sitenize yazacağınız konuları belirlemiş olursunuz.

Peki bu durum bana ne kazandıracak neden böyle bir şey yapayım diye düşünüyorsanız. Hemen cevaplayayım bu listeyi yapmadığınızı varsayalım. Konu yazmaya başladığınız için yavaş yavaş elinizdeki başlıklar tükenecek ve ben ne yazdım ne yazmadım diye düşüneceksiniz daha sonrasından işin içerisinden çıkamayacaksınız. O yüzden mutlaka bir konu belirleyerek faydalı olabilecek tüm başlıkları alakalı bir şekilde listeleyin.

Site için iş listesi belirleme

Bir web siteniz var ve arama motorları üzerinde hiç gözükmüyor mu? Bu durum eminim ki canınızı sıkıyordur. Bunun için daha çok dışarıdan gelen linklere önem gösteriyorsunuz. Bir iş listesi yapmalısınız. Evet bu liste nasıl olacak diye sorduğunuzu biliyorum. İçeriklerinizi kaliteli bir şekilde grafikler ile süsleyerek yayınlamalısınız. Size bir ip ucu verdim aslında.

Öncelikle sektörünüzü inceleyin ve bakın rakip siteler neler yapmış bunlar hakkında bir iş listesi oluşturun ama dışarıya değil önceliği mutlaka ama mutlaka içeriye verin bu sizin için emin olun ki en faydalısı olacaktır.

Listeleme ile planlı bir şekilde çalışmak ne yaptım acaba sorusunu ortadan kaldıran bir husustur. Aslında burada vermiş olduklarım sadece birer örnekti ve bloğun konusu seo ile ilgili konular olduğu için web sitelerinden yola çıktım iş listesi oluşturmak için araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Size kendinize sormanız için aşağıda birkaç soru listeleyeceğim bunları dikkate alarak listenizi oluşturabilir iş hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz veya bir bloggersanız bu listeye kesinlikle ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorum.

  1. Benim için önemli olan konu ney? Örneğin; Site üzerindeki H tagları
  2. Yapacağım iş benim ne kadar zamanımı alacak?
  3. Bu konuda zorlanacak mıyım?

Önemli olan bir konunuz olduğunu varsayalım örneğin a konusu en önemli konu b konusu da ondan sonra gelecek önemli konulardan birisi. A’nın daha fazla zaman aldığını ve B’nin ise kısa bir süre içerisinde hallolacağını varsayarsak sizin öncelik vermeniz gereken en önemli konu kesinlikle B konusudur. Çünkü önemlilik derecesi fazla ve kısa zamanda sorun ortadan kalkabiliyor. Listelemenizde B mutlaka A’dan önce gelmelidir.

Bu mantık ile hareket ederek listelemenizi oluşturabilir,  iş hayatınızda karmaşıklıklara yer vermeden sorunsuz bir şekilde çalışabilirsiniz. İş listesi oluşturmak size yapmış olduğunuz işi sevdirecek ve ne kadar kısa bir sürede istemiş olduğunuz başarıyı yakaladığınızı göreceksiniz.

1 YORUM

CEVAP VER