Bu günlerde hemen hemen her konuda blog bulabiliyorsunuz. Blog izleme servisi Techoratı’ye göre, halihazırda 70 milyon kadar aktif Weblog bulunuyor.  Bu kadar çok blog var çünkü bloglar iletişim için eğlenceli ve kolay bir yol sunuyor. Ayrıca bloğunuz üzerinden parada kazanmanız mümkün. Bazı blog servisleri (Bloger ve Typad gibi) siteniz üzerinden yazılan konulara göre otomatik olarak reklam yayını yapan araçlara sahip. Ancak tüm blog servisleri birbirlerinin aynısı değil. Bu yazıda blog işini ciddiye alanlar için alanında en iyi olan ancak farklı özelliklere sahip beş önemli blog servisi yakından inceleyeceğiz.

Herkes için bir blog

Farklı konu başlıkları için farklı blog hizmetlerini kullana bilirsiniz. Çünkü her blog hizmetinin güçlü olduğu farklı alanlar vardır. Bu yüzden oluşturduğunuz içerik türüne göre en iyisini seçmeniz daha mantıklıdır.

Kişisel blog için:

Eğer blog’unuzun bir günlük gibi hizmet vermesini istiyor iseniz( burası düşüncelerinizi ve o gün paylaşacağınız yerleri yazacağınız güzel bir yer) işleri basit tutmak önemlidir.Eğer blog yazma angarya olur ise yapmaktan vazgeçersiniz yada buna kaytarmak ta denilebilir.

Blog yayıcılığı’nın önderlerinden Google’ın Bloger’ ı blogger.com kolay kullanım konusunda yenilmesi zor bir hizmet. Blogger’dan önce neredeyse tüm blog’larda kullanıcıların kendi kodlarını yazmalarına gereksinim vardı. Her ne kadar bu durum artık değişmiş olsa da, blogger kullanımı en kolay servis. Başlangıç çocuk oyuncağı. Eğer bir gmail adresiniz yada bir Google hesabınız var ise uçuşa hazırsınız demektir. Eğer yoksa bloggerin ana sayfasına kayıt olmanız gerekiyor ki olmayacağını zannetmiyorum. Bir hesap ekledikten sonra blog’unuza bir başlık verebilir Blogspot üzerinden bir URL seçebilirsiniz; burası blogger’ın ücretsiz hosting hizmeti ( elbette ki blog’unuza kendi domaininiz de yerleştire bilirsiniz.) Setting sekmesi altında blog’unuzun özelleştirmenizi sağlayan sayısız seçenekler bulunuyor. Template sekmesi blog’unuzu renklerini ve fontlarını ayarlamanıza, yeni bir tasarım seçmenize yada kendi kodunuzu girmenize izin veriyor.  Aynı zamanda BlogSkinns.com sitelerinde de hazır şablonlar bulabilirsiniz. Yalnız bogger’in özel gönderi etiketlerini şablonunuz içine eklediğinizden emin olun. Aksi halde siteniz düzgün görünmeyecektir. Metinleri biçimlendirmek ve link eklemek üzere servisin WYSIWYG araçlarını kullanmak için web tarayıcı eklentilerine ihtiyacınız olacak. Diğer bir iyi seçenek de elbette WordPress kolay kullanıma sahip ve bir o kadar da güçlü ve hızlı bir biçimde ince ayar çekilebilir. wordPress blogger’a nazaran çok daha geniş şablon seçenekleri sunuyor. Şablonları bir yada iki renkli, çizgili seçebileceğiniz gibi doğrudan modern sanat müzesinden çıkmış gibi gözüken çarpıcı olanlarını da tercih edebilirsiniz. wprdPress aynı zamanda, sizin canınızı sıkmadan önce çöp mesajları filitreleyen Akismet servisi ile yorum spam’leriniden korunmanızı sağlayan temel korunma mekanizmasında sunuyor. Eğer çatlaklar arasında bir şey sızmış ise bunları Comments üzerine tıklayıp spam olarak işaretleyerek sitenizden uzaklaştırabilirsiniz. Ve isterseniz yıllık bir ücreti olan WordPress blog’unuzu kendi domain’inizde de yayın laya bilirsiniz.

 

CEVAP VER