Kişisel olmak ve kullanıcıya mantıklı ve anlamlı gelen konular yazmak her daim kazandırır. Sanırsam tek cümle ile anlamış olmalısınız fakat detaya girmek gerekirse içinizden geçen konuları kendi cümleleriniz ile mantıklı bir şekilde anlatmanız okuyucunun her zaman ilgisini çekmiştir. Karmaşık bir dil ile yazılan yazı her yerde karşılaşıldığı için kullanıcıya uzak ve sıkıcı gelmektedir. Bu anlattıklarımı dikkate alarak içinizdeki duyguları katmayı kesinlikle ihmal etmeyin yazının ruhu içinizden gelen hislerdir.

Hissiz yazılmış bir yazıda nerede eksiklik var diyerek aklınıza soru işaretleri geliyor olabilir. Bu hususu açıklamak gerekirse yayınlamış olduğunuz yazıları şahsınıza özel bir anlatıma ait ve hislerinizi katarak oluşturulmuş olması okuyucu yönünden önemli bir husustur. Arama motorları yazmış olduğunuz yazıda bulunan hislere bakmazlar ama kullanıcıların girişlerine bakarlar. Kullanıcılarda yazmış olduğunuz yazının niteliğine göre sitenize giriş yaparlar. His katılmamış yazılar yayınlamanız sizi başarıya ulaştırmayacaktır ve arama motorlarında listelenmenizi etkileyecektir.

Düşük etki

Blog yazarı olmanız sizi diğer editörlerden farklı kılar belli bir tüzüğe sahip yazı yazmak zorunda olan editörlerden şanslı olduğunuzu unutmayın aslında her şey sizin elinizde, ne kadar his katarsanız o kadar etkileşimde olursunuz.  Bu faktör sizin için büyük bir şanstır ve bunu çok iyi kullanmanız gerekmektedir.

Bir haber olarak ele alınan konu düz bir anlatım şekline sahip olabilir. Ama bir kişisel blog yazarının farkı düz olarak değil de yazıyı dilediğince şekillendirerek atabilir. Sizde bu şekillendirmeden mutlaka yararlanmanız gerekmektedir aksi takdirde normal olarak yazılan yazılardan hiçbir farkı olmayacak ve sıradan bir yazı yazmış olacaksınız. Böyle bir yazı yazmakta blog için fayda sağlamayacaktır, bunun sebebi ise adı üstünde kişisel blog olmasıdır.

İlk Tercih olmamak

Her daim rakipleriniz olacak sizler onlardan her zaman daha üstün olmalı ve performansınızı ona göre belirlemelisiniz yani yazmış olduğunuz yazıya kendi anlatımlarınızı vurgulamıyorsanız geri planda kalacaksınız. Bu durumdan kurtulmanızın en önemli yolu kendi vurgunuzdur. Bu durumun size her durumda faydası olacaktır. Etkileşime açık olmayan bir konudan bahsetmeniz sıralamadan düşmenizi ve okuyucu kaybetmenizi sağlayacaktır.

Okuyucu odaklı olma

Düz ve aşırı uzun yazılmış olan yazılar ve css ile görüntü açısından güzel gözükmeyen yazılar her zaman itici gelmiştir. Kullanıcıyı okuma konusunda zorlamamalısınız ve akıcı bir şekilde yazmalısınız. Bu doğrultu ile birlikte birde şahsi olarak yazma konusunda ki özelliklerinizi yazıya eklediğiniz zaman emin olun ki bloğunuzda büyük değişimleri gözlemlemiş olacaksınız. Yazmış olduğunuz yazılar eleştiriye açık olduğu için bazı olumsuz yorumlar alabilirsiniz bu yorumlar doğal olarak karşılanmalıdır. Herkesin memnun kalacağı bir yazı yazmak kimsenin harcı değildir. Sizin içinize sinen bir yazı yayınlarsanız %80 oranında başarıya ulaşacaktır.

Anlatımlarınızı olabildiğince sade bir dille kişisel olarak anlatmaya çalışın. Bir konuyu ele alırsak ve bu konunun internet üzerindeki değeri popüler olduğunu varsayarsak, konudan sizin beklentileriniz neler olur? Bu hususu iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Eğer şahsi duygu ile yazmadıysanız bana kalırsa bir beklenti içerisinde olmamanız gerekmektedir.

Şunu unutmayın ki,

Eğer bir blogger iseniz ve lider olarak zirvede yer almak istiyorsanız, yazılarınızı, kişisel olarak yazmalı ve şahsi duygunuzu mutlaka katmalısınız.

1 YORUM

CEVAP VER