Kurban Fiyatları Ne Kadar, bu sene sığır etine hasret kaldık diyebilirim çünkü ülkemizde bulunan az sayıda hayvan ihtiyaçları karşılayamadı ve fiyatlar tavan yaptı yöneticilerimiz bazı çözümler üretip sığır ithalatında karar kıldılar ancak buda çözüm olmadı.Şuan iyi bir kırmızı etin kg fiyatı 30 TL civarı.Durum böyle oluncada kurbanlık fiyatlarıda otomobil fiyatlarıyla kafa kafaya gidiyor.7 kişinin ortak olacağı iyi bir kurbanlık büyükbaş hayvan 5000 ila 6500 TL arasında seyir halinde.Ufacık koyunlar bile 700 TL den başlıyor.Bu fiyatlara bence ülkemizde birçok kişi hayvan kesemeyecektir.
Bayramın getirmiş olduğu sevinç ile birlikte Türkiye sığır etine doyacak gibi kesilen kurbanların dağıtılması ile birlikte sadece kesen kişiler değil etrafındaki komşuları ve yakınları da mahrum kalmıyor. Dinimiz gereğincede böyle olması gerekiyor zaten kesilen etin bir kısmı eve gelenler, ile bir kısmı dağıtılarak paylaşılması gerektiği herkes tarafından biliniyor olması gerekiyor. Kurban fiyatları ne kadar diye bir soru varsa aklınızda yukarıda belirttiğimiz fiyatlar ortalama fiyatlardır bu sene fiyatlar fazla arttığı gözlemlenmektedir.
Ahh O Eski Bayramlar Nerede?
Bu soruyu eminim herkes söylüyordur ama aslında bayram aynı bayram hiç değişen bir şey yok fakat büyük değişimin asıl kaynağı bizler olduğumuzu iddia edebilirim, çünkü büyüyoruz ve çocukken yapmış olduğumuz büyüklerimizin elini öperek para istemek verilen 5 TL ile mutlu olmak ve onu harcaya harcaya bitirememek vardı, biraz büyüyünce bayramda tüm mahalledeki evleri tek tek gezerek şeker toplamak vardı. Aslında şekerden çok para gelmesini umut ediyorduk ama şeker geliyordu gerçi gelse bile en fazla gelen para 1 TL oluyordu ve bu bizi çok mutlu ediyordu. Zaman geçiyor ve biraz daha büyüdük artık şeker toplama işleri bitmişti büyükler para vermeyi yavaş yavaş kesiyordu, topladığımız paralar ile artık kuzenlerle birlikte sinemaya eğlenmeye giderdik ve bir sürü macera yaşanırdı. Bayramı güzelleştiren noktalar bunlardı aslında şimdi büyüdük ve bayram eskisi kadar sıcak gelmiyor, sebebi ise herkesin birbirinden kopması idi çocukken içinde hiç bir şey olmadan onlarla birlikte eğlencelere gidebiliyorduk ama şuanda öyle değil belki aranız kötü yalnızsın işte bayram kısacası çocuklara güzel ve her zaman çocuk olmak her şeyden bir çok kat kez güzeldir ve bu hep böyle kalacaktır. Unutmayın ki çocuk hepimizden daha saf ve temizdir o yüzden her zaman tertemiz şeyler onun olacaktır.
Dün sabah saatlerinde ikamet ettiğim semtin limanına büyük bir gemi yanaştı geminin içerisi büyükbaş hayvanla dolu kamyonlara yüklediler ve Trakya – İstanbul tarafına götürdüler.Hayvanlar ithal edilmiş.Ancak büyük bir sorun şuandan itibaren başlıyor.O kadar hayvan tek tek kontrol edilemeyeceği için direk olarak gümrükten geçirilecektir.Kontrol edilmeyen hayvanlarda hastalık olma ihtimali bence yüksek çünkü farklı bir ülkenden getiriliyor ve ne ile beslendikleri veteriner kontrollerinin yapılıp yapılmadığı belli değil.Umarım bir sorun çıkmaz.Herkeze iyi bayramlar diliyorum.
Not : Lütfen dişi hayvan kurban fiyatları ucuz diye satın almayalım.Ucuz olduğu için tercih sebebi olan dişi hayvanlar üreme yapamayacakları için seneye daha pahalıya keseceğimizi unutmayalım.

CEVAP VER