Çocuklar biz ailelerin vazgeçilmesi adeta odak noktamızdır çocuk evin neşesi tatlı telaşları hayatın en mutlu yaşadığımız anlar çocuklarımız dünyaya gelince olur. Her şeyin en iyisine en güzeline layık olan çocuklarımıza biz aileler gözümüz gibi bakarız. Hastalanmasın veya bir şey olmasın diye gece gündüz onlarla vakit geçiririz. Bizler çocuklarımızı ne kadar korumaya çalışsak da bazen elimizde olmayan bir sebepten dolayı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Tabi birçok sağlık sorunu vardır bunlardan biriside lösemi, yani kan kanseri. Bu ise; kamdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını orantısız bir şekilde artarak meydana getirdiği bu hastalık çocukların en fazla 2 veya 8 yaş guruplarında görülmesidir. Bu dönemler çocuk için oldukça zor geçmekle birlikte aile içinde çok zor geçmektedir.

Lösemi hastalığının sebepleri de tam olarak kanıtlanmamış olmasa da bu hastalığa genetik bozulmalar yol açmaktadır. Günlük hayatımızda karşılaştığımız bir çok kimyasal ürünler, besinlerdeki katkı maddeleri, kullanılan ve tüketilen ilaçlar, radyasyonla  karşılamalar zehirli gazlar bu duruma örnek gösterilen en önemli sebeplerdendir. Bunun için ise market ürünleri yerine çocuklarımıza el yapımı gıdalar yedirmeniz de fayda vardır.

Bu hastalığın tedavisi mümkündür tabi bu tedavilerde çoğumuzun bildiği gibi oldukça masraflı ve uzun sürmektedir. Çocuğunuzda herhangi bir rahatsızlık gördüğünüzde geçer diye beklemek yerine hemen bir hastaneye gitmekte fayda vardır. En azından hastaneye gidildiğinde böle bir tanı konulursa geç kaldım diye düşünmenize gerek kalmayacaktır. Tedavisi ise tanı konulduktan sonra Kemoterapi ile başlar yani ilaç tedavisiyle daha sonrasın da uygun görülürse uzman doktorlar tarafından kemik iliği nakli yapılır. Tedavi başladığı andan itibaren de her ilacın yan etkisi olduğu gibi Kemoterapinin de yan etkisi olacaktır. Bu yan etkilerin ise bir kaçı ağızda yaralar oluşması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, saç dökülmesi vb. Tabi ki tedavi tamamlandıktan sonra yan etkilerde ortadan kalkacaktır.

Bu konularda en çok dikkat edilmesi gereken çocukların oldukça dengeli beslenmesini sağlamak ve katkılı malzemelerden uzak tutmak gerekir. Artık hazır gıdalardan kaçınmak o kadarda mümkün değil her ürünün içerisinde hemen hemen katkı maddesi bulmaktadır. Ev de yapmak ve organik olması çocuklarımız için dada sağlıklı olacaktır. Tabi bunun yanı sırada temizlik ve hirjene de dikkat etmek gerekir. Çamaşırlarının, yatak çarşaflarını ve havlularının sıkça yıkanıp değiştirmek gerekmektedir. Bunu sadece çocuklarımız hasta olduğunda değil de hasta olmadıkların dada yapmamızda fayda vardır.

Bizlerde aileler olarak Löseve yardım kampanyasında bulunalım.  Böle bir durum bizim başımıza gelmeyeceğinin garantisi yoktur her çocuğun oynamak koşmak hakkıdır. Kim çocuğunun hasta olmasını ister ki bizlerde bu konuda duyarsız kalmayalım nakil için kan verelim bunu yapamıyor sakta lösev bir tuğlada sen koy kampanyasına çocukların ihtiyaçlarını hastane masraflarına yardım edelim gel dünya bu konuda sessiz kalmayalım. Çocuklarımızın geleceği için birlik olalım.

 

CEVAP VER