Makale uzunluğu, makalenin ne derecede faydalı olabileceğini gösterebilir. Yani açıklayıcı bir makale yazmak hem kullanıcılar adına hem de arama motorlarında yükselmek için kullanılabilir. Daha çok uzun ve kullanıcı odaklı yazmanız sizin için daha çok fayda sağlayacaktır. Aslında uzunluğundan hariç olarak spam’a yol açmayan kaliteli içerik her zaman daha faydalıdır. Kısa öz olur hit çeker bu Google üzerinde daha faydalıdır çünkü Google kullanıcı odaklı yazılmış makaleleri daha ön planda tutar.

Makale yazarken kullanıcının sıkılacağı türde yazılar yazmayın. Resimlerle veya yazıyı daha okunaklı bir duruma getirerek yazınızı sonlandırın emin olun ki size daha fazla fayda sağlayacaktır. Uzun makale yazıp da boş cümleler sarf etmektense resimlerle kısa kısa açıklamalar yapabilirsiniz. Çünkü insanlar yazı okumak yerine resimlerle videolar ile daha fazla vakit geçiriyorlar. Ayrıca videolar çekerek adsense üzerinden de gelir elde edebilirsiniz.

Makalenin uzunluğu yazmış olduğunuz konuya göre değişken olabilir. Uzun bir makale yazmanız gerekirse sürekli aynı kelimeleri geçirmek yerine eş anlamlılarını kullanırsanız spam’dan kurtulmuş olursunuz. Genel olarak makalenin uzunluğu 200 ila 250 kelime arasında olmalıdır. Biraz önce bahsettiğim uzun yazılması gereken makalelerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu anahtar kelimelerin doğru yerlerde ve miktarıdır. Bu orana dikkat edilirse tabi ki uzun bir makale her zaman daha faydalı olacaktır.

Makaleyi nasıl uzatabilirim diye aklınıza takılan sorular olabilir, bunun cevabı ise konuyu alt bileşenlere ayırabilirsiniz. Alt bileşenlere ayırdıkça sizin için birden çok başlık çıkacak ve yazmak için konu bulacaksınız veya bir örnek vererek ve o örneği inceleyerek konuyu uzatabilirsiniz. Ayrıca size rakip olarak yazılmış makaleleri inceleyip fikirler elde edebilirsiniz. Bu fikirler sayesinde, hem rakibinizi geçme oranınız yükselecek hem de makaleyi uzatmış olacaksınız.

Şunu kesinlikle unutmayın tekrarlamak istiyorum, makale yazmak için yazılmaz yani boş cümlelerle ilgi çekici bir şekilde makale yazmayın. Bunun yerine kullanıcı odaklı olan makaleler sizin için daima faydalıdır. Faydalı yazının makale uzunluğu ile bir ilgisi yoktur.

CEVAP VER