Japonya dünyanın çalışkanlık konusunda şüphesiz lider ülkelerinden birisi. Biz Türklerde Ülkemize Japonya’dan bir güzellik katmak istemiş olmalıyız ki Kustimato sokağını (Mersin Japon Sokağı) inşa etmiş olmalıyız.  Ülkemizin sayısız şekilde güzellikleri bulunmakta. Mersin’de yer alan Kushimato Sokağı da bunlardan biri. Aslında Kushimato’nun Mersin de bilindik olma sebebi en hareketli olan yerlerden biri olmasıdır. Pozcu bölgesinde yer alan bu sokağın ismi neden bu şekilde konmuş bilmiyoruz ancak girişte yer alan tabela oldukça çekici duruyor. Girişte tahta tabela üzerine Japonca ve Türkçe şekilde yazılması insana ister istemez bir merak uyandırmakta.

Mersin Japon Sokağı kişilerin buluşma noktası haline gelmiş bir yer. İki sene boyunca o sokakta bir apartmanın beşinci katında oturdum. Kişilik olarak evden fazla dışarı çıkmayan biriyim bu yüzden camdan dışarıyı izlemek zevklerimin arasındaydı. Özellikle akşama yaklaşan saatlerde sandalyemi alıp insanları, işyerlerini ve sürekli olan gösterileri izlemek gayet hoş geliyordu.

Ünlü bir mekan olduğundan yürüyüşler, gösteriler ve bazı toplulukların buluşma noktası konumunda olan Mersin Japon Sokağı’nın içerisinde yer alan işletmeler ve esnafın cana yakın hali insanları daha çok bu bölgeye çekiyor. Birçok cafe ve yemek yiyebileceğiniz mekan bulunuyor. Bu kadar hareketli bir yerde ne kadar istenmese de kavgalar kaçınılmaz durumda. Polisler sık sık bu neden ile devriye gezerek güvenliği sağlamaya çalışmakta. Herhangi bir durumda birinin araması ile de hızlı bir şekilde olay yerine intikal etmekteler. Bu denli güzel bir yerin sahile bakması da ayrı bir güzellik. Tek sokaktan oluşan Kushimato, Mersinliler’in vazgeçilmezleri arasında.

Bu anlattıklarıma bakarak mutlaka bu sokağı gidip görmelisiniz. Ülkemizin güzelliklerini görmeden yurt dışını merak eden kişiler çok olduğu için bu sözümü onlara söylemek istiyorum Bizim bir çok güzelliğimiz var önce onları tatmalısınız.

CEVAP VER