Günümüz toplumunda oldukça popüler olan akıllı telefonlar sonucunda genel olarak neredeyse internet üzerinden yapılan aramaların yarısı da mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Böylece mobil seo teknikleri de popülerleşmiştir. Ayrıca son yıllarda masa üstü siteler yerine mobil uygulamalı siteler tercih edilmektedir. Bu yüzden mobil seo teknikleri de oldukça önemlidir. Mobil seo arama motorlarının optimizasyon işlemlerini mobil araçlara yani telefonlara uygun olarak yapılmasını ifade etmektedir. Bunun için mobil cihazlarda çalışacak tablet bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan erişim sağlanabilecek siteler oluşturulması gerekmektedir. Bu siteler genel olarak m. uzantılı olan sitelerdir ve dosya uzantısı veya subdomain ile erişim sağlanır. Ayrıca mobil siteler için bootstrap – responsive siteleri mevcuttur. Bu siteler ise var olan masaüstü sitelerin mobil cihazlara uygun olan sürümleridir. Bootstrap web siteyi mobil cihazlarda çalışacak şekilde verir ve böylece değişmeden siteye erişim sağlanmaktadır. Ayrıca uzun zamandır sitelerin mobil uyumluluğundan bahseden Google sonuçlarında web sitelerinin başına mobile- friendly yazısı yer almaktaydı. Fakat bu işlem sadece deneme amacıyla  yapılmış olan uygulamalardı.

Google uyumlu mobil sitelerin bazı özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu sitelerin masaüstü sitelerde gösterdiği performansı mobil sürümlerde de göstermeleri gerekmektedir. Bant genişliğini az harcayacak şekilde bir sürüm olması gerekmektedir. Mobil uygulamanın ana sayfasında kullanıcının kolay erişim sağlanabilecek seçeneklere yer verilmelidir. Ayrıca mobil sitelerin kullanıcıyı doğru yönlendirmesi gerekmektedir.  Bir seçeneğe tıklarken yanlış seçeneği algılamamalıdır yani küçük ekran parmak kullanımına uygun bir şekilde tasarlanmalıdır. Çünkü mobil cihazlar üzerinden masa üstü siteleri üzerinden ulaşım sağlanırsa site kullanımı oldukça zorlu bir hale gelmektedir. Son olarak web sitenin içeriğini büyütmeye gerek kalmadan var olan içeriğe rahatça ulaşım sağlanması gerekmektedir.

Web sitelerinin mobil olarak uyumlu hale getirilmesi için Google Webmaster Tools ile test edilmesi gerekmektedir. Bu test sonucunda yanlışlarınız ortaya çıkacaktır ve yanlışlarınızı düzenleyecek çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Fakat mobil sitelerde oynatılamayacak bazı içerikler bulunmaktadır. Örneğin Flash player ile ulaşım sağlanacak sitelere mobil site ile erişim sağlanamamaktadır.

Mobil seo yapılırken bazı yanlışlar yapılmaktadır. Bunlardan biri hatalı yapılan yönlendirmelerdir. Mobil sitesi olmayıp ya da mobil site uygulamasında da masa üstü uygulaması yer alan fakat url adresi m uzantılı olan siteler hatalı yönlendirmelerdir ve seo uygulamalarında yapılan en önemli hatalardan biridir. En önemli seo hatalarından biri de mobil uygulamalara uyumlu 404 hatalarının olmamasıdır. Yani hatalı bir sayfaya girildiğinde masaüstü uygulamalarında olduğu gibi 404 hata kodu çıkmamakta bunun yerine boş bir sayfa yer almaktadır.

Mobil seo yapılırken üç özellik göz önüne alınmalıdır. Bu özellikler duyarlı tasarım, dinamik görünüm ve farklı url’lerdir. Yani mobil seo yapılırken kullanıcı duyarlı tasarım yapılması gerekmektedir. Tasarım ne kadar kullanıcı odaklı olursa o kadar başarı sağlanmış olunacaktır. Bu yüzden mobil seo teknikleriyle arama motorları hazırlanırken kullanıcı odaklı olarak hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca seo işlemlerinde mobil site hızına da dikkat etmek gerekmektedir.

CEVAP VER