Mobil uyumluluk, artık arama motorları tarafından değerli olan bir ayrıcalıktır. Günümüzde cihazların Android, IOS ve diğer işletim sistemleri ile telefonluktan çıkarak bilgisayar görevi görmeye başladılar üstüne birde cihazda internet olunca, Google artık mobil uyumluluk özelliği olan siteler istemeye başladı. Bu durumda webmasterların yeni bir kodlama yaparak web sitesinin görünümünü tamamen mobile uygun olarak net gözüken menüler, slider, tam ekran, 0 taşma ile bir görünüm elde etmeye başladılar. Bu işlemleri doğru bir şekilde yapanlara geçtiğimiz aylarda Google müjde verdi ve eğer bu güncellemeye uyumluysanız listelemede etiketi görebileceksiniz.

Mobil Uyumluluğun Faydaları

Türkiye’de Google %94 civarlarında kullanılmaktadır. Bu güncellemeye uygun olan web siteleri yüzde 94’lük etkenden dolayı mobil uyumluluğun avantajları sizin için faydalı olacaktır. Bunlardan bahsedecek olursak öncelikle, hit oranında yükselme olacak size rakip olan sitenin mobil uyumluluğu yoksa kullanıcı doğal olarak sorun yaşamamak için sizi tercih edecek, mobil cihazlarda sıralamanızda yükselme olacak, işletmeler için web sitenize kurumsal görüntü vermek için, en ideal yöntemlerden birisi.

Mobil uyumluluk, bu derecede önemli iken bazı kullanıcılar bu durumdan şikâyet edebiliyorlar. Alışılmışın dışında bir görüntü gören ziyaretçinin kafası karışıyor ve aramakta oldukları menüleri, resimleri vs. bulmakta zorlanıyor. Doğal olarak memnun kalmıyor buda mobil uyumluluğun dezavantajlarından birisi oluyor. Bu durumdan kullanıcıyı kurtarmak için kullanılan bir yöntem var ve bazı web sitelerinde görmüş olduğunuzu tahmin ediyorum. Yapmış olduğunuz tasarımın en alt kısmına masa üstü görünümü diye bir buton ekleyip, web sitesinin yeni görünümünden masa üstü görünümüne çevirebilirsiniz. Bu sayede sadık ziyaretçilerinizi, yeni kullanıcılarınızı ve baş belası Google’ı memnun etmiş olacaksınız. Baş belası diyorum çünkü sürekli güncellemeler yaparak webmasterların işini zorlaştırıyor tamamen kullanıcı odaklı olmaya çalışıyor hatta çalışıyor demek saçma oluyor tamamen kullanıcı odaklı bir arama motoru olmuştur. Buna benzer yeni çıkartacağı slow load güncellemesi ile işleri daha da çok zorlaştırıyor. Daha detaylı bilgiye erişmek isterseniz buradan slow load güncellemesini inceleyebilirsiniz.

Yeni kurulan web siteleri mobil uyumlu halde olması için responsive özellikte temalar tasarlamanızı öneriyorum veya tasarlamak istemiyorsanız 30 35 dolar civarlarında bir rakam ile internet üzerinden arama yaparak mobil uyumlu web sitesi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER