Merhaba bir webmaster olarak eşimle açtığım bu kişisel blog sitemizde bilgilendirmeye devam ediyoruz. Size aslında herkesin başına gelen olaydan bahsedeceğim aslında dertleşmek için yazıyorum. İnsanlar teknolojiden geri kalmışlar ki biz onlara web sitesi, seo anlatmaya çalışıyoruz he birde şu kendine webmaster’ım veya seo’cuyum diye geçinenler yok mu veriyorlar 150, 200 TL fiyat sonra piyasayı rezil ediyorlar neyse 🙂

İş almak zorunda olan firmalar kısmı var birde fiyatı bu derecede düşüren kişiler yüzünden iş yapamıyor, yapsa da düşük fiyata yapmaya çalışıyorlar. İş alma evresinde ise düşük bir fiyata anlaşma sağlıyorlar daha sonradan yapmaya başlıyorlar. Bu evre geçtikten sonra en zor kısıma doğru yaklaşıyoruz.

Biliyorsunuz ki seo işinde kesin bir süre belirtilmez. Belirtilse de gerçek değildir neyse konumuza dönersek eğer almış olduğumuz işi hakkı ile yaparken sürekli müşteri çıkmadı olmadı olmuyor gibi baş ağrıtan sözler ile karşımıza çıkar anlatırsın anlamaz çünkü para vermiş ne kadar hakkı ile yaparsan yap sürekli sorun çıkartacaktır. Sonuç kavga ile sonuçlanacak.

Demek istediğim altından kalmayacağınız işlere kesinlikle girmenizi tavsiye etmiyorum çünkü girseniz bile o işi yapana kadar aldığımız para burnunuzdan gelecek çünkü parayı veren kişi yani müşteri mazeret kabul etmez sebebi ise cebinden para çıkmasıdır. Sanırsam burada eksik söyledim cebinden ufak para çıkmasıdır. Bu yüzden müşteri anlamıyor diye isyan etmeyin, sorunu birazda kendinizde arayın ve işi neden bu kadar ucuz bir fiyata aldığınızı sorgulayın.

Bu tür müşterilerin aksine birde gerçekten işin hakkını veren firmalar var bu firmalar işin bilincinde oldukları için kesinlikle sorun çıkartmazlar. Sizlerde işi yapmak için yapmayın piyasa düşmesin çünkü düştükçe olumsuzluklar meydana geliyor. İşi hakkı ile yapın ve işin altından kalkamayacağınız işlere bulaşmayın.

Anlattıklarım çoğu kişinin başına gelmiştir. Umarım ciddi olaylarla karşılaşmamışsınızdır. Seviyeye göre iş alarak veya farklı yöntemler ile müşterinin isteklerine doğru her zaman tatlı dil ile gitmelisiniz. Yaşanacak sorunların altından kalkamıyorsanız en güzel yöntem hukuki yöntemdir. Bunun dışında yapacağınız her hareket size ve çevrenize daha büyük zararlar verecektir bunu asla unutmayın. Her zaman iyi insanlarla karşılaşmanızı diliyorum.

5 YORUMLAR

  1. Ne yazık kı İnterneti sosyal medyayı kullanmak olarak gören bir milletız. Az para ile iş yaptırmaya çalışan zihniyetler paraları ile kepaze oluyorlar farkında değiller.

  2. HOCAM bu dış seo için uygulamalar nelerdir. Mail yolu ile beni bilgilendirebilirmisiniz. öğrenmeye çalışıyorum. Fakat kimse neler yaptığını anlatmıyor. nereden başlamaliyiz, sonrasında nasıl hareket etmeliyiz ve daha daha daha neler yapilmalı bilgilendirirseniz mail yolu ile sevinirim seo konusunda

  3. Kilit cümle yapamayacağınız işin altına girmeyin. Hakkaten öyle. Çok paramızı rezil ettiler. Artık bunlara karşı hukuki bir altyapının devletimiz tarafından kurulmasının gerektiğini sizde düşünmüyor musunuz?

CEVAP VER