Mutluluk ruhsal bir olaydır. Zenginli, lüks yerler ve gösterişli şeyler bazılarımız için mutluluk sayılmaktadır ama bunlar gerçek mutluluk değildir. Bunlar olmadan da hayat gayet güzel yaşana bilir. Mutluluğun yolları var mı? Kişisel gelişim sitelerinde bazen mutluluğun formülü diye başlıklar vardır bunlar gerçek midir ki?

Bana göre her insanın bir mutluluk sebebi vardır. Bazılarımız çocukluğumuz da evden çıkıp gitmesi gerektiği yere hızlıca koşup gitmeye çalışmıştır. Bu ise çocukluk günlerinde size mutluluk ve heyecan kazandıran bir olaydır belki de. Yaşadıkça ve büyüdükçe davranışlar da beklentiler de değişir mutlu olmak içinde daha büyük tecrübeler alabiliriz bu yaşananlar karşısında. Herkesin içinde ufak ta olsa bir mutluluk vardır sizlerde mutlu olmak için küçük mutlulukla büyük mutluluklar oluştura bilirsiniz. Herkesin mutluluğa ihtiyacı vardır. Mutluluk tıpkı bir yolculuk gibidir. Mutluluk ise bizim istikametimiz dir eğer mutlu isek düz yolda aynı istikametten devam ederiz şayet mutsuzsak o istikamet ters bir yola sapar. Hayat herkes için birbirine benzer bir istikamete sahiptir. Başlangıç noktası, ortası ve sonu bulunan bir yoldur aslında. Her anı, her aşamayı ve her günü. Bunların tümünü mutluluğu yaşanacak olayları sanki hayatın son günüymüş gibi yapıp yaşamalıyız ve mutlu olmaya çalışmalıyız.

Hayal kırıklıklarıyla savaşmayı öğrenmemiz ise bizi bir adım daha mutluluğa yaklaştırır. Hayatımızın kontrolü tamamen bazen bizim elimizde olmaya bilir. Hayatımız boyunca çeşitli nedenlerden ya da çeşitli yaşanan olaylardan dolayı hayal kırıklığı yaşayabiliriz. Hayal kırıklığı mutluluğun seviyesini azaltmasıdır. Siz hayal kırıklığını büyütürseniz mutluluğunuzu da öldürürsünüz.

Mutlu olmak için başka bir zamanı beklemeniz belki de şart değildir. O an ki anı yaşayarak ta mutlu olabilirsiniz. Hayallerinizi yaşayın bu bir yolculuk ve bunu yaşamak sizin elinizdedir. Amaçlarınız ile birlikte hareket ettiğiniz takdir de memnuniyet duyar ve daha da mutlu olabilirsiniz. Hayatınızda yer alan değerlerin ve amaçların ne olduğunu biliyorsanız bunu kesinlikle tespit etmeye çalışın. Buna her anlamda ihtiyaç duyacaksınız dır.

Hedefinizi belirleyin bu hedefi ise elde etmek için çabalayın ve mutluluğunuzu hiçbir şey için değişmeyin. Hayatınızda yaşanan küçük şeyler daima mutluluk kaynağı olabilir. Bazılarımız ise dış görünüşte çok gülen mutlu görülen birileridir iz. Ama belki de çok büyük sıkıntılar yaşamış mutsuz olabilirsiniz. Dışınız gülse de içiniz kan ağlıyor olabilir.

Sizlerde artık geçmişiniz için endişelenmeyi bırakın ama yine de bazı durumlarda geçmişinizi silip atamazsınız o yüzden bırakın geçmiş geçmiştir. Yaşanmış bitmiş olayları kapatın. Derler ya köprünün altından çok sular akmıştır. Geçmişi değiştirecek güce sahip değilsiniz keşkeler le yaşamayın endişelenmeyi bırakmalı ve geleceğe odaklanmalısınız.

 

CEVAP VER