Negatif Seo kavramının günümüzde çok sıkça duymanız mümkündür sebebi ise herkesin sıralarda çıkmak için çabalar ve bunun içinde çalışmalarda bulunur. Negatif Seo çalışması ile istediğiniz sitenin arama sonuçlarında oluşacak olan kötü sonuçları yani sıralama da sonlara düşmesine negatif Seo denmektedir. Negatif Seo durumunu engellemek için ne yapmamız gerekir buna şöyle bir göz atalım.

Negatif Seo genel olarak rakipler tarafından sizin adınızı yapıldığında amaç burada sizin sıralamanızı geri düşürmek yani kendilerini öne çıkarmak olacaktır. Burada ise sizin var olan başarınızı geride bırakma çalışması yaparak öne çıkmaya çalışırlar buda eğer doğru bir şekilde işler ise bu durumda başarılı olurlar.

Şöyle bir soru sorabilirsiniz peki her zaman negatif seo rakipler tarafından mı yapılabilir? Tabi ki de hayır. Bunu zamanla firmalar kendi siteleri öne çıksın diyede yaparlar. Burada ise sadece amaç görülmesini istemediğiniz bir sayfayı alt sayfalara atmak olacaktır. Bunun en başında şirketler gelir ki karalama kampanyasının yapıldığını düşünen bir çok firma buna örnek vermek gerekirse kendi isimleri yazıldığı zaman ilk olarak şikayetlerin çıkmaması için negatif seo yöntemine gidebilir. Online itibar yönetimi kampanyalarında seo uzmanları da istenmeyen sonuçları arama sorgularında gösterilmemesi için bu yöntemlere başvurmaktadırlar.

Negatif Seo Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Bu durum için bu alanda çalışmalar yapan ve açıkları bilenler istedikleri sonuçları almak için çok zorlanmıyorlar. Çokça bilinen negatif seo tekniği ise kalitesiz ve ilgisiz anchor textle de banclinkler vererek rakiplerinizin spam yapmış olduğu izlenimini Google’a bu durumu hissettirmek ve rakiplerinizin bu durumda ceza almasını sağlamanız gerekir. Bu işlemlerin artık rakiplere sıklıkla yapılan negatif seo yöntemleri olmasından dolayı Google bu tür durum karşısında mağdur olanlar için link reddetme aracını duyurmuştu. Bu durum karşısında düzenli bir şekilde backlinklerinizi kontrol’ünü sağlayarak kalitesiz olan backlinklerinizi google’a bildire bilir ve bu linklerin sizin ile bir ilişkisi olmadığını kolaylıkla belirtebilirsiniz. Bu arada linkleri ekleyen sitelerle iletişime geçerek kaldırmalarını rica edin. Link reddetme aracı sadece Google da bulunan bir araçtır. Diğer arama motorları gelen linkleri algılayarak sitenize ceza verebilir.

Bu kontrolleri yapacağınız en iyi 3 backlink sorgulama aracı

Google Webmaster Tools: internet sitenize gelen baclinklerin hepsini görebileceğiniz tek ücretsiz araç google’ın hizmetini sağlayan Webmaster Tools’dur. Webmaster Tools’da bulunan sol taraf da ki menüde arama trafiği sekmesinin altında yer alana sitenize bağlantılar linkine tıklayarak web sitenize gelen bütün bağlantıları görebilirsiniz.

Ahresf: Bu araç ücretli bir araçtır. Bu araç sayesinde sitenize gelen linklerin hangi anchor text ile geldiğini, bir çok farklı domainden geldiğini ve backlinklerinizin zaman içerisindeki grafik’ini görmeniz mümkün. Güzel, hızlı ve basit kullanıma sahip bir araçtır. Aracın diğer bir hizmeti olan alert servisine sitenizi ekleyerek ani backlink durumlarını da kontrol unuz altında tutabilirsiniz. Siz eğer düzenli olarak girip kontrol etmez iseniz araç size ani backlink yükselmeleri ve düşüşleri haber verecek ve mail ile bildirecektir.

Link research tools: Şuanda piyasadaki en iyi backlink sorgulama araçlarından birisidir. Linklerin kronolojisini, ancher tex oranlarını, kalitelerini ve bunlardan daha çoğunu görebileceğiniz bir araçtır. Bu aracın diğer güzel bir yani ise DTOX linkleri veren servisinin yer almasıdır. Sitenizdeki linkleri tek tek kontrol etmek yerine direkt olarak DTOX kısmında yer alan linkleri disavow aracına bildirerek zararlı olan linklerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu araç ücretli olmakla birlikte size backlink ile ilgili istediğiniz her şeyi sunacaktır.

Diğer negatif seo yöntemi ise var olan bir sitenin içeriğini çalarak benzer bir sayfa oluşturmaktır. Burada ki amaç sitenizin kalitesini kullanarak rakip siteleriniz de çaldığınız yazıların önce indexlenmesi ve böylece daha kolay bir şekilde üst sıralara çıkmak olacaktır. Tabi bu durum için de Google da Webmaster Tools’a Google gibi getir özelliği ile Google spiderlarını sitenize girerek yazdığınız hızlı bir şekilde indexlenmenizi sağlar. Yani biriniz sizin içeriğinizi çalıyor sitenize yazıyı girdikten sonra Webmaster Tools ‘ da yer alan Google gibi getir aracı ile içeriğinizi hemen indexleye bilirsiniz.

Diğer negatif seo çalışması ise en çok karşılaştığımız site yavaşlamasıdır. Burada botlara yapılan saldırılar sitenin açılış ve hızını oldukça azaltır ve böylelikle artık site açılmayacak hale gelebilir yada hiç açılmaya bilir. Bu tür durumların önüne çıkmak içinde artık CDN sunucusu bulunmaktadır. Sitenizi CDN sunucularına taşıyarak botnetDDOS gibi sitenizin hızını yavaşlatmak için yapılan saldırılarında önüne geçmiş olursunuz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER