Lise bittikten sonra üniversiteye giriş sınavının ertesinde yaptığımız üniversite ve bölüm tercihleri hayatımızı değiştirebilmektedir. Bu nedenle yapacağımız seçimlerin üzerine uzun uzun düşünüp taşınmakta, fikirlerine güvendiğiniz, bu yollardan geçmiş kişilere danışmakta fayda var. Çünkü bu kadar genç yaşta yapacağımız seçimler hatta yazdığımız bölümlerin sırası dahi hayatımızda çok büyük bir etkiye sahip olacaktır. Bu yüzden okuyacağınız bölümü seçmeden önce kendinizi, isteklerinizi, sevdiğiniz, yapmaktan hoşlandığınız ve arzuladığınız şeyleri seçerken hem yeteneklerinizi hem de zevklerinizi göz önünde bulundurun.

Peki okuyacağınız bölümü ve okulu seçerken neleri göz önünde bulundurmalısınız?

Okulun Başarılı olduğu branşlar ve bulunduğu yer:

Üniversite sınavına uzun ve stresli bir yıl boyunca hazırlık yaptınız ve sonunda iyi bir puan aldınız. Şimdi ise tercih yapmanız gerekiyor ama nasıl yapacağınıza karar veremiyorsanız sizin için dikkat etmeniz detaylara şöyle bir değinelim. Öncelikle seçeceğiniz okulun ne kadar başarılı olduğunu ve hangi alanlarda iyi olduğunu öğrenin. Çünkü bazı okullar ne kadar iyi okullar olsa da bazı bölümleri girebileceğiniz farklı okulların birçoğundan kötü olabilir. Buna ek olarak seçtiğiniz okulun hangi şehirde olduğuna mutlaka bakın ve tercihlerinizi yaparken bunu her zaman göz önünde bulundurun.

Okuyacağınız Bölüm Seçimi:

Evet, biliyoruz bölüm seçimi yaptığınız yaş hala çok genç bir yaş olduğu için ve bu yaşlarda deneyim sahibi olmanın ve kendinizi tanımanızın çok imkanı olmadığı için muhtemelen seçimlerinizi “iyi” diye bilinen, popüler olan bölümlerden yana kullanacaksınız. Bu, maalesef, gayet normal bir durum. O yüzden burada yapabileceğiniz şeyler biraz kısıtlıdır. Bu kısıtlılık alanında yapabileceğiniz en iyi şey sanırım kendinizi, ilgilerinizi ve yapmaktan zevk aldığınız şeyleri düşünmeniz olacaktır. Diyelim ki dil öğrenmek konusunda yeteneklisiniz ve bunu yapmaktan zevk alıyorsunuz ve isveçce diline de hakimsiniz. Bu alanda yapabileceğiniz, isveçce tercümenin size katkıları ne olur düşünüp ona göre karar verin.

Başvuru ve kayıt aşaması:

Okulunuzu seçip kabul aldıktan sonra yapacağınız şey gerekli evrakları toplayıp zamanında okula gidip kayıt yaptırmak olacaktır. Bunun için gerekli evrakları toplayıp her şeyi önceden hazır etmenizde fayda var. Mesela bazı okullar diplomanızın tercümesini isteyebilmektedir. Bunun için de noter yeminli tercüme yapıp okulunuza teslim etmeniz gerekebilir.

CEVAP VER