Panda 4.2 Güncellemesi

Google yapmış olduğu son güncellemesi Şubatın 25 2014 tarihi ile Panda 4.1 sürümü ile piyasaya sürmüştür. Bu güncellemesi ile yeni olarak bir algoritmanın oluştuğunu doğruladı. Yapılan SMX Advanced konferansı ile Google Analyst olan Gary Illyes yenilenen Panda güncelliğinin iki yada dört haftaları arasında etki oluşturacağını haberini bizlere iletmişti. Bu uzun süreci tamamladıktan sonra biraz gecikmeyle olsa bile etkilerini göstermeye başlamıştır. Dikkat ettiyseniz zaten son günlerde Google üzerinde oluşan dalgalanmalar buna örnektir. Dalgalanmalar olmasının sebebi henüz gerçekleşen bu yeniliğin yoğun bir şekilde hissinin yaşamadığının göstergesidir. Google uzmanları Panda 4.2’in hızlı bir şekilde değil de çok ağır bir şekilde ilerleyeceğinden bahsetmiştir.

Google Panda Nedir?

Google sıralamalarda iyileştirmeler yapabilmek için 2011 şubat ayında devreye giren bir filtreleme yöntemidir. Google Pandayı öne sürerek amacı, özgünlük yaratan ve bilgi ve görseller ile zenginlik içeren içeriklere sahip web sayfalarının yapılan aramadaki listelenmeyi üst sıralara taşımaktır. Google yavaş yavaş sadece kendi içerisinde oluşturduğu güncellemeler ile sıralamaları özgünlüğü göze alarak gerçekleştirme çabasına giriyor. Bu husus göze alındığı zaman yeni Panda ile içeriği kaliteli siteler başarılı seo uygulaması gerçekleştirmiş oluyor.

Panda algoritmasına iyi gelen içerik; kullanıcı bakımından fayda sağlayabilecek, bir konunun tekrarının olmadığı özgün içerikler üreterek Google’a sunmaktır. Google’ın Pandaya vermiş olduğu emirde iki zararlı içerik türlerinden bahsediyor ve bu içeriğe sahip olan siteleri sıralamalarda zirveye çıkartmamasından söz ediyor.

Panda için sadece yazmak yetmiyor, yani yazmak için yazmak sitenize faydadan daha fazla olarak zarar sağlamaktadır hatta hiç fayda sağlamamaktadır. Bu zarardan etkilenmemek için kullanıcıya faydalı içerikler sunmanız gerekmektedir. Bu zararlı içerikler neler olabilir? 4.2 zararlı içerik olarak aşağıda belirttiğim iki hususa özen göstermektedir.

  1. Duplicate Sayfalar

Yazmış olduğunuz her metin özgünlük içermiyorsa, sizi bu madde ile sıralamalarda Panda’nın çarpması mümkündür. Ya da bir içeriği kopyalayarak içerisinde oynamalar yapıp bunu sunmak bu güncellemeler ile sizlere büyük zarar verebilecektir. İçerikleriniz Bu yönde olumsuz ise web sitemizde birçok makale mevcuttur. Arama motoru sayesinde istemiş olduğunuz veriye rahat bir şekilde ulaşarak Panda hakkında yapacağınız temizlikten haberdar olabilirsiniz.

  1. Faydasız İçerikler

Google tüm güncellemelerini kullanıcıya fayda sağlamak amacı ile yapıyor. Bahsetmiş olduğum bu nokta sadece Panda güncellemesini kapsamıyor. Dolayısıyla özgün yazmak için boş kelimeler sarf etmek kalitesiz içerik olarak algılanacağı için tüm algoritmalardan zarar görebilirsiniz. Google üzerinde fazla rekabet altında olan içeriklerden uzak durmanızı öneriyorum. Bunun sebebi ise zaten birçok makale var ve gerekli kalite ile bir yerlere gelip sabitlenmiştir. Kullanıcı arama yapmış olduğu zaman sizin sayfanız listede yer almayacağı için ziyaretçide toplayamayacaktır doğal olarak da Google içeriği faydasız olarak görülecek ve sitenize kendi elleriniz ile zarar vermiş olacaksınız.

Girmiş olduğunuz her yazıya ben bu yazıyı neden okuyayım sorusunu mutlaka sormanız gerekmektedir. Bu soruya gerçekten cevap verebiliyorsanız. Doğru adımlar atıyorsunuz demektir. Her içeriğiniz bu derecede kaliteli olduğu zaman emin olun ki ziyaretçi çekmeme gibi bir durumunuz olmayacaktır. Yapılan bu algoritmanın ise içerik odaklı değil de sitenin geneline etki etmiş olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Bu husus da dikkate alındığı noktada site üzerinde birbirinin aynısı makaleler bulundurmak diğer kaliteli içerikleri de etkileyeceği için Panda güncellemesinden sınıfta kalabilirsiniz.

Panda Sitemi Etkiler mi?

Yazıda bahsetmiş olduğum önemli hataları yapmadığınıza inanıyorsanız, oluşturulan bu güncellemeden etkilenmeniz söz konusu değildir. Fakat şuana kadar bu içerikler ile Google’ın gözünden kaçmayı başardıysanız yeni bir güncelleme olduğu için bu filtreye takılmanız mümkün olmaktadır. Google yavaş yavaş ilerleyeceğiz diye belirtmesinin sebebi web sitelerine fırsat vermesidir. Sizlerde bu fırsattı kaçırmayarak yapabileceğiniz tüm güncellemeleri pandaya göre yapmanızı önermekteyiz.

Daha önceden panda üzerinden ceza aldıysanız ve Google’ın söylediklerini dikkate alarak gerekli gelişmeleri gösterdiyseniz bu güncelleme sizin için sevindirici bir haberdir.  Bunun sebebi ise geçen aylar üzerinde göstermiş olduğunuz başarının farkında olan botlar, hak etmiş olduğunuz sıraya gelmenizi sağlayacaktır.

CEVAP VER