Herkesin bildiği Google’nin algoritmalarından birisi olan PageRank’ı sanırsam duymayan kalmamıştır. Google’a zamanında büyük hizmet sağlayarak herkesin deliler gibi Page Rank yükseltmek istemesini unuttuğunuzu sanmıyorum. Sanırsam üzücü bir haberim var bu deliler gibi uğraştığımız ortalığı kasıp kavuran dev artık emekli oluyor. Bu güncelleme emekli oluyor fakat yerini bırakmış olduğu Google RankBrain bünyesinde bulunan sitelerin arama sonuçlarında çıkan sıralamalarını iyileştirmek için, gelecek odaklı bir güncellemeye RankBrain ile adım atmış bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda şuanda %15 lik kısmı kapsayan yeni nesil bir algoritmadır. Daha çok taze olması sebebi ile üzerinde güncellemeler yapılarak seo ya büyük etkisi olacağı şimdiden belli. Google bizlerin tahmin edemeyeceği kadar yapay zekâda ilerlemesini belirtmek sanırsam yerinde olacaktır.

Google, müşterileri ile iletişim adına kullanmış olduğu yazılımların ilerinin görüşünü bu yapay zekâ ile oluşturmuştur. Bugünkü yaşama baktığımız zaman sadece belli suallerin yanıtını veren ve kısıtlı bir öğrenme kapasitesi olan yazılımları kendisini sürekli güncelleyerek geliştirmeyi başaran Google ikinci boyuta geçmiş ve tüm bilgileri ne yapılıp ne çizildiğini anlayabilir duruma gelmişlerdir. Sıralamada hak edenleri bulunması gereken konumlara getirebilmek ve kullanıcıya en faydalı bilgileri sağlamak amacı ile yeni dünyasında şekillenen Google, algoritmasını bir üst seviye atlatabilmek amacı ile mühendisleri ile birlikte akıl almaz bir iş gücü sarf ettiklerini biliyoruz. Kullanıcısı için her zaman en doğru ve yerinde olan bilgileri bizlere sunması tek hedefidir.

Greg Corrado Google’nin bünyesinde kıdemli olarak araştırmalar yapan bir bilim adamıdır. Verdiği bilgiler ışığında Rank Brain, son aylar içerisinde Google’nin en değerli üçüncü aracı olduğunu dile getirdi. Derin öğrenme olarak dile getiren Corrado, arama motorlarında sorguların yorumlanması doğal bir şekilde temsil etmesidir. Diyerek kullanıcılara bilgi verdi.

Ar-Ge ekibi de doğal olaraktan arama odaklı yeni çalışmalar sergiliyor. RankBrain temel anlamda hiç rast gelmeyen günlük yapılan sorgulamaların yüzde on beşlik kısmını inceleyip yorumlamak ile mesuldür.  Sorgulamada aratılan kelimelerin veya öbeklerin karmaşası üstünde çalışıyor. Yapmış olduğu çalışmalarda olağanüstü arama girişlerini ayrıştırıyor. Bu hususlar çerçevesinde yapılan sorgulamalarda ve sitelerin sıralamasında en önemli üçüncü etken olarak günümüzden itibaren almış durumdadır. Bu güncellemeleri yakından takip ederek Google üzerindeki sıralamanızı iyileştirebilirsiniz.

Dünya çapında bilinirliği olan ekonomi yayını yapan Bloomberg hazırlamış olduğu yazıya göre;

Google Arama Mühendisleri ve RankBrain karşılaştırması yapmışlardır ve sınavda şu şekilde bir soru sormuştur, Google güncellemelerine göre günümüz yaşantısında hangi kelime zirvede yer almaktadır?

Alınana Sonuçta ise,

Doğruluk payı yüzde seksen ile RankBrain

Doğruluk payı yüzde yetmiş ile Arama Mühendisleri olmuştur.

Bu algoritmalara uygun bir SEO çalışması oluşturarak, en iyi şekilde Google üzerinde listelenme sağlayabilirsiniz. Bunun sebebi ise mühendisin belirtmiş olduğu gibi Bu güncellemedin 3. Sırada önemli bir faktör olmasıdır.

1 YORUM

  1. Google’ın bu değişikliği iyi gelecek bence. Bu yapay zeka tahminime göre ileride kendi algoritmalarını değiştirecek şekilde yapılandığında, basmakalıp kuralları uygulayıp sıradan özgün içerik ekleyenlerden ziyade gerçekten işini zevkle yapan ve doğal olarak girilen sitelerin öne çıkacağını düşünüyorum.

CEVAP VER