Google’u neden kullanıyoruz? Bu soru aslında klasik sorudur.

Herkesin ortak cevaplarından biriside “hız” saniyeler kapsamında oluşabilen büyük bir arama motoru sizin için en önemli özelliklerden birisidir aslında. Bizler internetin var olup olmadığına bakmak için herkesin ortak noktasıdır Google. Çünkü 1 saniyeden kısa bir süre içerisinde açıldığı için.

Peki kendi internet sitelerimiz ne kadar hızlı?

Seo kriterleri içerisinde sürekli olarak vurguladığımız noktalardan birisidir gerçekte HIZ. Sebebi ise hızlı bir site hem arama motorunu hem de insanları cezbede bildiğinden dolayı ara kriterlerinden öndedir. Arama motoru Optimizasyonunu bir tarafa bırakıp normal bir internet kullanıcısı olarak düşündüğümüzde de hızlı olan siteler daima tercihimiz olmuştur.  Hız konusuna ülkemizde internet alt yapısından ve hızlarından dolayı artık alıştık bir sitenin 12-13 saniyede açılma süresi gayet normal gelmeye başladı.

Sitenin hızını nasıl ölçerim?

Sitenizin hızını ölçebilmek için online hız araçlarıyla yada tarayıcı bazındaki eklentilerle ölçülebilir. Google nun sunmuş olduğu pagespeed ve aktif olarak günümüzde en çok kullanılan araçlardan birisi olan pingdom ile ölçebilirsiniz.

Sayfa hızımızı nasıl azaltabiliriz ve sitemiz nasıl hızlanır?

Bu konuyu ele aldığımız zaman tasarım, hosting ve kullanım olarak ele aldığımızda daha iyi anlamamız mümkün.

Tasarım: görsel temalar birçok kişinin hoşuna gider çoğu sadece görsel hoşuna gittiği zaman bakar. Yoğun bir şekilde kullanılan grfikler, resimler ve flaş dosyaları görsel olarak güzel bir görünüm sağlaya bilir ama unutmayın ki bu görünümü sağlar iken hız açısından da tam tersi olarak olumsuz bir etki yaratmaktadır. Tasarım konusunda grafik resimleri yerine CSS in daha aktif bir şekilde kullanıldığı ara yüzleri minimize edilmiş resimler, siteler için bize büyük bir hız avantajı sağlamaktadır.

Tasarım konusunda genel Optimizasyonlar:  kullanmış olduğumuz resimleri mümkün olduğu kadar normal ölçülerde, kaliteli ve düşük boyutlarda kullanmamız gerekir. Bir resmi CSS veya HTML kodları ile küçültmek yükleme süresini ve sunucunuz da ki CPU kullanımını yüksek derce de arttıracaktır. Hangi boyutta kullanmanız gerekiyor ise resminizi o boyuta göre ayarlayıp kullanın. Temanızda bulunan gereksiz kodlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın. Güzel görünüyor ve işlevsel olarak harika diye düşünmeyin hem hız açısından hem de kullanıcı gözlemi açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Stabil ve gerekli siteleri kullanmaya özen gösterin. Görsel objeler yerine uygulamaları CSS ile yapabilirsiniz.

CSS,JS gibi kodlarınızı compress ederek yani sıkıştırarak 25-30 kb lık bir performans sağlayabilirsiniz. Belki küçük sitelerde çok bir performans sağlamaz ama 1 milyon kişinin girdiği bir internet sitesinde günlük olarak 25-30 gb sunucu trafiği olacaktır. Diğer bir sebep olarak da açılış hızını 1 mbitlik bir kullanıcı için ise 0.4 saniye daha hızlı açılacaktır. Hatta bütün CSS kodlarınızı bir sayfada topladığınız da bir avantaj sağlayacaktır.

Cache,Gzip kullanımına da önem verin. Sitenizde kullanacağınız cache eklentileri canınızı sıkabilir ama hızın da yarı yarıya bir artış olacaktır. Bu sayede sunucu tekrar tekrar sorgu yapmaktan kurulur ve sayfa yükleme süresinin uzamasını beklemeyecektir. İşinize yaramaya tüm eklentileri ve ek özellikleri kadırın.

Hosting konusunda optimizasyonlar:

Hosting konusunda web siteleri için en önemli hız etkenlerinden birisidir. Google nin bu kadar hızlı bir şekilde açılmasının sebebi arkasında işlem yapan aktif binlerce sunucudur. Bu kadar maliyetli işler yerine Optimizasyonları gerçekleşmiş sunuculara ait olan hosting paketleri ya da VDS/VPS hizmetleri de hız konusunda oldukça etkendir.

Kullandığınız sitenizin hedef kitlesi hangi ülke üzerinde yoğunlaşmış ise o ülke deki datac enterları kullanın.

İnternet hattı yüksek sunucular kullanmaya özen gösterin.

Sunucunuz da Apache yerine Litespeed kullanmaya özen gösterin. Sunucuya özel olarak PHP, Mysql gibi cache eklentileri de kurun.

Eğer performans konusunda iyi bir sonuç elde etmek istiyor iseniz Could sunucusu satın alın.

Sunucunuz la ilgili olarak Memcache gibi eklentiler kurup Cache eklentileri nizi kullanmaya izin verin

Sunucu ya da hosting almadan önce sunucuları yer aldığı datac enterların hat kapasitelerine bir göz gezdirin ve inceleyin.

Kullanım konusunda optimizasyonlar:

WordPress kullanıcıları görsel editör kullanırken kopyala yapıştır ya da tasarım olarak editör verdiği özelliklerle yazılarını ekleyip gerek sunucu gerek ise SQL yapısında sorunlar ortaya çıkmaktadır.  HTML kodlarından mümkün olduğunca kaçınmalıyız.

Uzun ve çok fazla görsele sahip yazıları parçalayıp, sayfalara bölmek hız açısından önemlidir.

Ana sayfalarda özellikle de kullanıcıların en yoğun olduğu sayfalarda embed kodları, çok görsel yerine bunları alt sayfalarda paylaşmaya özen gösterin.

CEVAP VER