SEO İngilizce açılımları ile Search Engine Optimization olarak okunmaktadır. Bu kelimelerin Türkçeye çevrilmesinden ise Arama Motorları Optimizasyonu olarak çevrilmektedir. İnternet üzerinde bilgi ve Ürün aramak amacı ile kullanılmakta olan arama motorları, web sitelerinin en büyük ziyaretçi kaynakları olarak dikkat çekmektedir. Arama motorlarının web sitelere katkıları büyük ancak, arama motorlarına giren ziyaretçilerin sadece ilk sıralardaki siteleri ziyaret etmeleri bu sektörün oluşmasında önemli rol oynamıştır. SEO’nun temel amacı sitelerin rekabet gördükleri anahtar kelimeler üzerinden arama motorlarında daha üste çıkarılmasıdır. Bu sayede rekabet gören sitelerdeki o anahtar kelimede web siteleri maksimum ziyaretçi hedeflemektedir. Web sitesi sahipleri bu durumun farkındadırlar ve sahip oldukları web sitelerini arama motorlarında en üst sıralara çıkarmayı amaçlamaktadırlar. Bu durum için ise SEO uzmanları ile çalışılması gerekmektedir.

Seo ne işe yarar sorusuna gelir isek: Her geçen gün artmakta olan internet kullanımının da etkisi ile eş zamanlı olarak arama motorlarında aranan kelimelerinde sayıları giderek artmaktadır. Bu durumda SEO ihtiyaçlarını tetiklemektedir. İnternet dünyasının en bilinen ve en büyük siteleri dahi bilinmelerine rağmen ziyaretçilerinin büyük bir kısmını arama motorlarından almaktadırlar. Bu durum SEO’nun günümüzdeki faydalarını daha da ortaya çıkarmıştır.

Tıklanma oranları ve web sitelerinin kullanılma oranları arasında birçok bağlantı vardır. Arama motorlarını kullanarak sitelere giren kullanıcıların sayısı arama motorlarında web sitenin kaynak kelimesini daha da ortaya çıkarmaktadır. Arama motorlarına göre sitelerin optimize edilmesi sitelerin hem sektör-el bazda hem de kişisel bazılarda daha da fazla değer kazanmasını sağlamaktadır. Bu durumda sitelerin hem bilinirliği hem de marka değerleri artmaktadır. Arama motoru optimizasyonu yaptırmak için internet üzerindeki profesyonel SEO kurumlarının web sitelerini kullanabilirsiniz. Bunun yanında serbest olarak çalışmakta olan SEO uzmanlarından da faydalanılabilir.

 

CEVAP VER