Arama motoru optimizasyonu arama motoru devamlı olarak popülerleşme ye başladığı dan itibaren gelişme sağlayan bir alan. Arama motorlarının sayfa sıralamalarını belirlemede kullanmış olduğu algoritmalar gün geçtikçe ve daha da geliştikçe kompleksli bir hale gelmektedir. Bunun sebebi olarak da dijital pazarlama ile ilgilenen kişiler arama motorlarının bir diğer adımda hangi tür yeni stratejiler ile uğraşacağını merak içerisinde takip etmektedirler. Hemen hemen birçok kişinin farkında olduğu seo uygulamaları, black hat link inşası ve anahtar kelime kullanımı ile yapılacak bir şey olmaktan çıktı. Bu hale gelince de akıllara su soru geliyor belirli başlı birkaç iyileştirme dışında seo uygulamaları işe yaramaz bir duruma mı gelecek?

Arama motorlarının gelişimi ve seo uygulamaları bu değişikliklere olan adaptasyonu adeta dans ediyormuş gibi. Google’ın devamlı olarak değişim gösteren algoritmaları ve kullanıcıları bu değişikliklere uyum sağlaya bilmesi, başlarda sonu olmayan bir yarış halinde olsa bile aslında bu ikisinin de birbirleri ile ahenkli bir şekilde aynı çerçeve içerisinde aynı şeyi yapmalarıdır aslında. Eğer ortada bir yarış var ise bu yarışta sadece bir kişi birinci olur ve diğerleri ise hiçbir şey elde edemez yani bu durum karşısında da Google’in yarışta birinci olacağını söylemekte yanlış bir cümle olmaz.

Google’in ilk adımı ve Seo’nun doğuşu

Google bu işe ilk başladığı anlarda arama sonuçlarını listelerken birkaç sıralama faktörlerine bakarak arama sorgulamada ki sıralayan elverişsiz ve birçok hatta içeren bir arama motoruydu. Ama yine de o zamanlar için internet üzerinden bu uygulamalar güzel bir şeydir. Google bu işe başlamış olduğu ilk sıralarda kullanmış olduğu algoritmaların son derece tek düzen olmasından ötürü internet sayfaları üzerinden ürünler satan ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak isteyen site sahipleri ve kodlamadan anlayan kişiler için ilk sıralara yükselmek oldukça basit bir işmiş ama artık günümüzde bu pekte mümkün değil.

Seo bugün bu alanlarda yenini olanlar için her ne kadar internet ortamında pazarlama stratejisi olarak gözükse de aslında arama motorlarını kaldırmak amacı ile yapılan girişimlerdir. Site sahipleri istedikleri siteleri üst sıralara kolaylıkla çıkarabiliyordu. Şuan ki kadar zor bir durum değilmiş şuanda sitelerini üst sıralara çıkarma çabasında olanlar kafa yoruyorlar. O zaman Google arama kelimelerin site içerisindeki tekrarlanma miktarına bakar ve bunun sonucu olarak da o site kullanıcısının yaptığı arama sorgulamasında şayet o kelimenin sayısı yüksek ise üst sıralarda listeler di.

Tabi bu durum çokta sürmemiş gelişmeler oldukça değişikli gösteren Google bugün black-hat metotları olarak isimlendirdiğimiz seo uygulamalarını kullanan kişilerin varlığını far etti ve bunun sonucu arama kriterleri üzerinde birçok yenilik duruma gitmeye karar verdi. Algoritma güncellemeleri git gide daha sık ve daha iyi sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Google artık son derece etkili bir şekilde çalışan algoritmaları da devreye girmeye başladı ve manipülatif metotlar ile artık listelerde üst sıralara çıkmak isteyenler ceza uygulamasını başlattı.

Seo’un bugün geleceği nokta

2011 de panda ve 2012 de gelen penguin algoritma güncellemeleri ile tamamen değişiklik gösterdi panda güncellemesi içerik ve kelime çoğaltma tekniği ile listelerde yükselmeyi başaran sitelerin bu durum korkulu rüyası oldu. Diğer taraftan da gelen penguin güncellemesi ise link inşası sırasında yapılmış olan manipülatif girişimlerin önüne geçmek için sitelerin sır arama sonuç listelerinde yükselme adına oluşturmuş olduğu doğal içerikli olmayan link profilini yakalayan bir güvenlik önlemi haline geldi. Google da bunun yanı sıra yeni bir takım sıralama kriteri ortaya çıktı. Sosyal medya ağlarından oluşan trafik akışı ve SSL protokolü sitelerin sıralamadaki yerlerinin belirlenmiş olması adına önem taşıyan kriterlerin den bazısı şuanda Google’ın sıralamaları belirtirken dikkate aldığı en önemli iki faktör site içi oluşan içerik ve link faktörüdür. İçerik denilince Google kullanıcıya sunmuş olduğu meteryalin kalitesine ve ne sıklıkla orijinal içerik oluşturmasına dikkat etmektedir. Link de önem göstermiş olduğu nokta ise siteye bağlantı kuran site dışı linklerin ne derce güvenilir domainlerden geldiği ve sitenizde sunmuş olduğunuz içerik veya hizmetle anlam bütünlüğünü koruyacak bir şekilde doğal olmasıdır.

Seo’un devri geçti mi?

Google’in geçmişten ve bugüne kadar olan değişimi ve seo’un da bu duruma bağlı olarak, hayat ta kalması için göstermiş olduğu adaptasyonları göz önüne alır isek seo’un artık eskisi kadar geçerliliği kalamadığına hak verebiliriz. Google ın ilk zamanlarda izin vermiş olduğu manipülatif seo uygulamaları artık zaman geçtikçe yerini karmaşık bir hale gelen akılı algoritmalara bırakmaktadır. Gün geçtikçe yeni bir sıralama faktörü devreye giriyor ve bu durum karşısında kullanıcı kalitesini sağlamak için de alınan önlemler son derce sıkı bir hal almakta. Durum artık bundan ibaret de değil düşünemediğimiz birçok sektör ve anahtar kelime için yarışan birçok rakip bulunmakta. Rekabetin yüksek olduğu yerde hayatta kalma çabası oldukça zor bir duruma geliyor.

Google kendini aşıp öyle algoritmalarla karşımıza çıkacak ki şuanda günümüzde uygulanan manipülatif metotlarda artık işe yaramaz bir duruma gelecek. Bu da birçok seocu için seo devrinin sonu anlamına gelmekte.  Tabi ki seo sektörünü canlı tutmak istiyorsak Google in getirmiş olduğu yeni internet yaşam tarzına uyum sağlamamız gerekmektedir.

Seo’un geleceği

Seo’un geleceği bugün internet sayfanızı arama sorgulaması listelerinde üst sıralarda yer almak ve yukarılara çıkarmak eskisine göre son derce zahmetli bir hal almaktadır. Bunun sebebi olarakda goog ın gitgide etkisini artıran algoritmalrı gösterebiliriz. Google kullanıcı kalitesini her şeyin en üstünde tutmakta. Seo’un hayatta kalabilme ihtimalide işte tamda bu noktada başlıyor. Şayet eski seo algısını kıramaz ve Google her bir yeni güncellemesinde farklılıklarla karşımıza çıktığın da bunu üstesinden gelmek adına algoritma değişimlerine göre minik stratejiler uygular ve manipülatif metotlara başvurursak yada geç Google’ın bir güncellemesine yakalayabilir bu yüzden de bütün emeklerimiz alt üst olabilir. Bu yüzden de vizyonumuzu büyük tutmalıyız.

Seo uygulamalarının da geldiği nokta kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunmak adına yapılan çalışma halini alacak. Odak noktası anahtar kelime yerleştirme, içerik çoğaltma ve backlink inşasından kullanıcılara değer veren ve kullanıcıları önemseyen hizmetler bütünü içerisinde çalışmalarını sürdürecek.

CEVAP VER