Merhaba değerli okurlarım bana göre yaşamayı seven arkadaşlar bu yazıyı bir kez olsun okumaları gerekir. Araştırmalara göre dünyada yaklaşık 4 milyon kişi hayatını kaybediyor. Ülkemizde oluşan trafik kazaları ve terör ölümlerinden daha çok sigara yüzünden ölümler olmaktadır.

Şuan da günümüzde neredeyse hemen herkes sigara kullanmaktadır. Sigara kullanmayanların çoğu ise sigarayı daha önce içmiş ve bırakmış kişilerdir tabi bazıları ağzına bile sürmeyen insanlarda vardır ve bunların sayısı oldukça azdır. İnsanların çoğu sigaraya küçük yaşta başlar ve bunun nedeni de arkadaş ortamların dan kaynaklanmaktadır. Sebepleri ise özenti, gösteriş yada stres gibi konular öncelikte olur. Daha önceden başlayanlarda sigaranın maddi ve manevi zararlarını bildikleri halde aldırış etmezler. Sigara içmek de kendi paranızla kendinizi zehirlemek olur. Bunu da çoğumuz bile bile yapmaya devam ederiz. Sigara tüketen kişiler sağlıklarını hiç umursamazlar ve sigara içerek çeşitli bahaneler üretirler. Bu sebepler de çevresindeki kişilere de sigara içime alışkanlığı oluştururlar.  Çoğu güvensizliğimi ortan kaldırıyor der kimi sıkıntılarımı gideriyor mutluluk veriyor der kimi ise beni canlandırıyor dinç tutuyor der böyle bahanelerin arkasında duruyor bunların hepsi birer kuruntu olduğunun farkında böyle yaparak sadece kendinizi kandırdığınızı unutmayın.

Sigaranın içerisinde bulunan 4000 farklı zehir olduğunu hemen hemen herkes biliyordur. Bu maddelerin içerisinde oldukça zararlı olan fare zehirli, kanserojen maddeler vardır. Sadece içilen bir tek sigarada belki de hayatınızdan 11 dakika kadar bir süre eksiliyor dur. Tabi içende ölüyor içmeyen de ölüyor diyen arkadaşlarımız olabilir ama sigara içen insan yaşı ilerledikçe çıkan rahatsızlıklar meydana geliyor.

Sigara içenlerde oluşan başlıca rahatsızlıklardan bahsedecek olur isek eğer damar tıkanıklığı, kalp krizi, astım ve akciğer rahatsızlığı vs. hastalıklar oluşmaktadır. Diğer sebepleri ise maddi yönden cepteki para aylık gider oldukça yüksektir ciltte ki erken yaşlanma ve kısırlıkta ortaya çıkmaktadır.

Sigara kullananların nefes darlığı ve solunum rahatsızlıkları ortaya çıktığı için önceden yaptığınız aktiviteleri eskisi gibi sağlıklı yapamazsınız merdiven çıkarken bile nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Çevrenizde ya da ailenizin yanınızda da sigara içerek onlara zarar veriyorsunuz yani ailenizde pasif içici oluyor yanında 4 saat boyunca sigara içtiğinizde içmese bile 15 tane sigara içmiş gibi oluyor. Evinizde bulunan küçük çocuklar için bu oldukça zararlıdır bile bile çocuklarınızı, ailenizi daha da önemlisi kendinizi zehirliyorsunuz.

Şuanda sigaradan ölenlerin çoğu kanser yüzünden ölüyor ve günümüzde ise 8000 kişi kanserle mücadele ediyor. Ve artık sigaraya da SGK zammı gelir. Bile bile kendinizi zehirlemeyin dumansız hava sahası ve sigarasız bir hayat yaşamanız dileği ile… sağlıklı günler dilerim..

2 YORUMLAR

    • Sigarasız yaşamanın zararları diye bir konu olamaz. Varlığı bir dert, yokluğu yara demişsiniz varlığı dert ama yokluğu yara değil bence hayat sigarasız daha güzel… Öyle düşünmek yerine sigarayı hayatınızdan çıkarıp atmayı deneseniz nasıl olur? Sağlığınız için o yaralara katlanmak gerekir ileride canınızı daha çok yakacak yaralar da açabileceğini de unutmayın.

CEVAP VER