Site taşıma SEO’yu Etkiler mi veya Hosting Değişimi Sıralamayı etkiler mi? Bu soruları sizlere cevaplandıracağız. Farklı Bir Hosting kullanmak istiyorsanız ve yapmanız gerekenler hakkında bilgiye sahip değilseniz öncelikle kendinize neden hosting değişikliği yapmak istediğinizi sormanız gerekmektedir. Hosting değiştirmek için bir çok neden olabilir ve bu nedenler haricinde keyfiyetten ötürü hosting değişikliğine gitmemeniz gerekmektedir.

Hangi Durumlarda Host Değiştirmeliyim?

  1. Ücretsiz hosting’den ücretliye geçmek

Hosting Taşıma Sıralamayı Düşürür mü? Bu maddemiz sizin için ilgilendiriyorsa host değişikliği yapabilirsiniz. Belirli bir seviyeye ulaştığınız zaman yani Host alanı dolmuş olabilir veya web sitenizin trafiği yoğunlaşmış olabilir bu durumlar ücretsiz host sağlayıcıların sınırlarını aşabilir.

Durum böyle olunca SEO için sitenizi ücretli bir sürüme yükseltmeniz gerekir. Bunun sebebi ise Alan dolduğu için web sitenizi güncel tutmanızı engelleyecektir. Ayrıca trafik limiti de olacağından web siteniz ağırlaşacak hatta işlevsiz hale gelecektir. Bu durumda Site taşıma SEO’yu etkiler mi? Sorusunun cevabı olumlu bir şekilde etkiler olacaktır. Eğer bir projeye başlamadıysanız ve bu projeye ciddi bir emek verecekseniz, sizlere kesinlikle ücretli bir host sağlayıcısı temin etmenizi öneriyorum.

2. Hosting’de Alan Kısıtlılığı

Bu Maddesmizde Site taşıma SEO’yu etkiler mi? Sorusunu sorduğumuz vakit; Soru 2 ye bölünmektedir.

  • Düşük Paket Durumunda

S: Düşük paket Hosting Seçiminde Site taşıma SEO’yu Etkiler mi?

C: Bir çok hosting firması alan sağlarken, paketler halinde satarlar ve bu paketleri aşım durumunda kesintiler meydana gelebilmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşılaştıysanız, yapmanız gereken hosting firmasını değiştirmek değildir(Tabi Memnun Değişseniz iş değişir).

Hosting sağlayıcısı değişim yerine bir destek talebi açarak paket yükseltmek istediğinizi belirtmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

  • Alan Sağlayıcısının Yetersiz Kaldığı Durumda;

Eğer alan adını sağlamış olduğunuz firma web sitenizin barınmasına yeterli olmuyorsa yapmanız gereken işlem host planlamasından çıkarak sunucu bazlı çalışmanızdır. Sunucu genel olarak birden fazla site barındıran kişiler tarafından tercih edilmektedir ve bunlar çoğunlukla bilişim firmaları olmaktadır.

3. Yetersiz Destek ve Bağlantı Sorunları

Site taşıma Sıralamayı Etkiler mi? Sorumuzun cevabına geçmeden önce; Hangi durumlarda host değiştirilmeli başlığını bu madde ile sonlandıralım. Eğer almış olduğunuz hizmetten memnun değilseniz ve oluşturmuş olduğunuz destek taleplerine cevap verilmiyorsa web sitenizin bağlantılarında aksama olacaktır. Bu aksama yüzünden arama motorlarında sıralama kaybına uğrayabilirsiniz. Bu kayıptan etkilenmemek adına belkide en önemli neden olarak bunu gösterebilir host sağlayıcınızı değiştirebilirsiniz.

Şimdi ise size neden bunları anlattığımdan bahsederek asıl sorumuz olan Site Taşıma SEO’yu Etkiler mi? sorusuna cevap verelim.

Hosting Değiştirmek Sıralamayı Etkiler mi?

Yukarıda bahsettiklerimi okuduysanız ve o ve ona benzer olumsuz hizmetler ile karşılaştıysanız Hosting sağlayıcınızı değiştirmenizi öneririm. Çünkü oluşan aksamalar nedeni ile zaten web siteniz geri sıralarda olacaktır bu yüzden değişim sizin için olumsuz sonuçlar değilde olumlu sonuçlar çıkartacaktır.

Yukarıdaki olumsuzluklar veya herhangi bir siteyi etkilen bir durum mevcut değilse alan adı sağlayıcınızı değiştirmemenizi öneririm çünkü değişen sağlayıcı ile birlikte IP adreside değişeceğinden dolayı  sıralamada etki sağlayabilmektedir.

Bu makalenin sonuna gelirken bir cümle ile açıklamak gerekirse;

Eğer herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaz iseniz host sağlayıcınızı değiştirmemenizi öneririm.

5 YORUMLAR

  1. İp değişikliği sıralamaları etkiler diye düşünüyorum. Google sıralamaları çok geniş çaplı inceleme ile sistematik olarak yapıyor. İllaki hosting değişecekse umut duran’ın dediği gibi site taşındıktan sonra dnsleri yönlendirin ve eski hostingi bir kaç gün kapatmayın. Gelen ziyaretçiler bir kaç gün eski ip’ye geliyor olabilir mağdur olmasınlar 🙂

  2. Geçmişte bunu deneyip sıralama kaybı yaşamıştım dediğiniz gibi gerekmedikçe değişiklik yapmamak doğru tercih olacaktır. Ama örneğin paylaşımlı IP’den sitenize özel IP geçmek olumlu sonuçlanabilir.

CEVAP VER