Sitelerin arama motorlarında üste çıkması için alan adı ile alakalı yeni domainler alıp, var olan bir siteye yönlendirmenin faydalı olduğunu sanan insanların sayısı günümüzde pek fazladır. Öncelikle bir domainin başka bir domaine yönlendirmenin tek yararı sitenin site dışı SEO’da kazandığı puanlardır. Ancak site dışı SEO’nun arama motorlarında pek de fazla önemi kalmadı.

Domain yönlendirme işleminin sitelerin backlinklerini yönlendirme işlemi olduğunu söyleyebiliriz. Bir sitenin hiç backlinki yok ise isterse binlerce domain o siteye yönlensin siteye yağacağı katkı 0’dır. Üstelik bu domainlere harcanan paralar da kullanıcıların ceplerini boşaltmaktan başka hiç bir ise yaramayacaktır. Ancak, eğer yönlendirilen site, site dışı SEO’da iyi bir puana sahipse tanıtım yazısı ve backlinkle destekleniyorsa o siteye domain yönlendirmek isteye fayda sağlayacaktır. Bu işlem için de yönlenecek domaine SEO çalışması yapmak gerekli olacaktır.

Yani eni bir domain alıp başka bir siteye yönlendirirseniz o zaman siteye faydası hiç olmayacaktır. Bunun dışında eğer domain üzerinde bir SEO çalışması yapıldıktan sonra siteye yönlendirilirse siteye yapılan site dışı SEO çalışmalarının etkisi ve site yönlendirmenin faydaları çok daha fazla olacaktır.

Ancak bilinmesi gereklidir ki, bu çalışmaları bir domaine yapıp sonra o domaini yönlendirmek çok fazla büyük bir maliyete sebep olacaktır. Bunu yapmak yerine asıl siteye site dışı SEO çalışması yapmak son derece önemlidir. Tüm bunların yanında paralar harcayarak domainlere SEO çalışması yapacağınıza arama motorlarına bakıp, sektörde çalışma yapacağınız anahtar kelimelerde 3. Ve 4. Sıralarda yer alan web sitelerini satın alıp bu siteleri asıl sitenize yönlendirme yapmanız son derece büyük faydalar sağlayacaktır. Bunun sebebi satın alınacak siteler için zaten ufak da olsa SEO çalışması yapılacaktır. Aynı zamanda SEO yapan kişilerin arklı taktiklerinin olması asıl sitenize farklı taktiklerde SEO çalışmalarının yapıldığı hissini verecektir ve arama motorlarında sizi yukarı çıkaracaktır.

 

CEVAP VER