Sitemde Bir Yere Tıklayınca Reklam Çıkıyor.

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere başıma gelen ve kurutmakta bir o kadar zorluk çektiğim bir konu hakkında bilgilendirmek istiyorum. Peki bu konu nedir? Başlıktada belirtmiş olduğum gibi sitenize giriş yaptığınızda herhangi bir yere veya bir linke tıkladığınız oyun, alışveriş veya kumar bahis ve daha sayamadığım bir sürü saçma sapan sitelere istemsiz bir şekilde yöneliyorsa çözümünü bizzat kendim deneyerek buldum.

Bu sorun başıma geldiği zaman cevap vermeyeceğini bile bile öncelikle hostinge sordum tabi hosting beni yanıltmadı ve sunucuda bir problem yoktur dedi arkasından dilerseniz tüm sunucuyu silelim kurulum işlemlerini tekrardan siz kendiniz yapın. Ne kadar zahmetli bir olay değil mi? Tabi sunucunuzda 100 adet site barınıyorsa.

Evet benim kullandığım sunucuda tam 103 adet site bulunuyordu ve hepsinin içerisi dolu doluyu yani hostingin silinmesi benim için tam bir eziyet olacaktı. O yüzden bu önerilerine hayır dedim ve kendi başımın çaresinbe bakmaya karar verdim.

Bu lanet virüs sunucuda ki tüm sitelere dağılmıştı ve benim bundan kurtulmam lazımdı hemen bir tane virüslü site üzerinde çalışmaya başladım. ftp üzerinden dosyalara ulaştım ve ilk önce temaya baktım herhan bi bir kod var mı nasıl yönleniyor diye ama hiç bir koda rastlamadım. Dedim ki o zaman kesin eklentilerde bir sorun var ve ftp üzerinden pulings klasorünün yedeğini pc ye alarak ftp üzerinden sildim fakat sorun düzelmedi. Tekrardan temaya dönerek wordpress’in kurulumunda karşımıza gelen yirmi onbeş’i aktif hale getirdim.

Sorun düzeldi mi maalesef sorun düzelmedi diyorum böyle bir şey olması imkansız. Tema değişti, eklentiler pasif ama hala sitede virüs dolaşıyor. Çıldıracak gibiydim.

Bu durumda bir çoğumuzun yapacağı gibi forumlara yöneldim ve foruma bir konu açarak derdimi anlattım ama forumun gereksiz boş beleş konuşan insanları hemen reklam mı yapıyorsun felan diye atladılar sinir bozmak için o forumda yer alan bir çok insan mevcut herneyse.

Forumda bir kaç öneride bulunan arkadaş oldu ama heiç birisi bu virüsü temizleyecek net bilgiyi bana veremedi. En sonunda karar verdim ve kendim yapacağım dedim. Ftpdeki tüm dosyaları silerek wordpress i tekrardan kurdum. Sonuç tabiki düzelmiştir diyeceksiniz. Fakat düzelmedi herşey gitti ama virüs bir türlü gitmemişti. O an anladım ki benim ftp ile bir işim yok.

Çözüm olarak hemen sunucuya yöneldim ve yeni bir veritabanı oluşturarak sitenin oradan çekmesini sağladım evet sonunda sorunun nerede olduğunu buldum sqlde yer alıyordu hemen sql tablolarını dışarı aktarark yedeklerini aldım ardından zararlı olan tabloyu bulmak için tek tek silmeye başladım ve sonunda wp_options tablosunda virüsü buldum. Virüs buradaydı bu tabloyu silerek yerine wordpress üzerinden almış olduğun yeni tabloyu kurdum tablonun içerisinde gerekli ayarlamaları yaptım. Sayfayı yenileyip site üzerinde gezmeye başladığımda sorun ortadan kalmıştı ve 1 gün içerisinde tüm sitelere bu işlemi uygulayarak virüsden kurtulmayı başarmıştım.

4 YORUMLAR

  1. Sanırım yerinizde ben olsam gözüm korkardı ve 100 siteyi gezip uğraşmaktansa hiç sql tablolarını falan incelemeden sunucuya format atardım, tabi ki formattan sonra sonra çözüm alamayınca bir sürü iş yükü çıkardı çıldırırdım.

    • O kadar siteyi tekrardan kurmak 1 haftadan fazla sürebilir ayarları vs. birde sqlleri tekrardan yükleyince virüsün var olduğunu görmek emin olun insanı çileden çıkartabilir. Eren araştırarak en doğrusunu yapmış ve bu işten minimum zaman kaybı ile kurtulmuş.

CEVAP VER