Sitenin Ön Belleğe Alınmış Halini Görme bir çıkış yolu gibi bir şeydir. Webmasterların en büyük korkusu olan back up sorunu, yani yedeklerin alınmaması yapılan web sitesindeki bütün güncellemelerin kaybolmasına sebep olabiliyor. Veya wordpress te yedekleri alamadan sayfa kaybolması büyük bir hüsrana yol açabiliyor. Şöyle düşünün binlerce yazı girmiş olduğunuz web siteniz küçük bir dikkat dağılması sonucunda komple gidiyor. Ne kadar kötü bir durum değil mi gerçi bu makaleyi okuyanların çoğu da sitenin ön belleğe alınmış hali nerede görmek için sayfayı ziyaret ediyor.

 

Elinizde hiçbir yedek yok ise akla gelen ilk şey ön bellek oluyor. Sitenizin eski içeriğine kodlarına ulaşmak isteseniz ön belleğe alınmış halini görebilirsiniz. Fakat siteyi en fazla 4 gün tutabiliyor 4 gün sonra siliyor o yüzden 4 gün geçmemesi gerekli.

Peki Sitenin Ön Belleğine Nasıl Erişebilirim?

Ön belleğe erişmek için http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://noktaorg.com/ yazarak Google’ın ön belleğine ulaşabilirsiniz buradan kod yapısını alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Tabi doğal olarak kaynağı görüntülediğiniz zaman html olarak göreceksiniz. Php veya asp siteler Sitenin ön belleğinden ne kadar faydalanabilirler tartışılır.

Eğer web sitenizin daha da eski halini görmek isteseniz archive sitesini ziyaret edebilirsiniz bu sitede bir önbelleğe alma sitesidir farklı olmasının sebebi daha fazla gelişmiş olmasıdır. Yıllanmış web sitelerinizi görebilirsiniz. Mesela Google’ın önbelleğini görmek isterseniz beta sürümüne kadar gidebiliyorsunuz ve eski tasarımların ne kadar kötü olduklarını görebiliyorsunuz. Gerçi o zamanların modası da demek ki öyleymiş aslında her şey öyle kıyafetler arabalar evler hatta insanlar bile değişiyor çünkü kültür değişiyor. İnsanların Ön belleğe alınmış hallerini görsek acaba hangi insanlara bakardık bu soruyu da sizlere soruyorum yorum olarak da sizden cevap bekliyorum. Biraz fazla uzatarak anlattım ama hep sohbet hem de bilgi vermek istedim umarım faydasını görürsünüz. Dilerimki hiçbir zaman googleda sitenin ön belleğe alınmış halini görme diye aratma yapmazsınız.

CEVAP VER