Sosyal medya nasıl kullanılır diye bir soru mu var aklınızda? Web siteleri veya blog yazan kişilerin sosyal medyanın önemini artık anlamış olmaları ve bu konun geri planda bırakılmaması gereği olmazsa olmazlardandır. Kesinlikle bir yol veya çare bularak sosyal medya üzerinde aktif olmalısınız bu da dinamik olmaktan geçer. Sosyal medyada aktif olmak için öncelikle hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmekte ve bu hedef kitleye yönelik etkileşimde bulunmanız gerekmektedir. Bu adımları belirledikten sonra kazancınızın ne olacağı hakkında ise web adresinizin abonesinde büyük bir artış gözlemleyebilir ve hatta adresinizin fanları bile olabilir.

Sosyal medyanın önemi büyük, fakat ne kadar büyük olursa olsun yöneticiler bu konuyu bir takıntı haline getirmiş ve hatalı yolda giderek sosyal medya üzerinde aktiflik sağlamaya uğraşmaktadır. Yapılan bu çalışmalarsa web adresinize herhangi bir olumlu dönüş sağlamamaktadır ve aksine web adresinizin kalitesini düşürerek kötü sonuçlar çıkartmanıza sebep oluyor

Sosyal Medyada beğenilerine kafanızı mı takıyorsunuz?

Sosyal medya üzerinde gerçekleşen en sık ve en önemli hata sürekli olarak sayıları kontrol etmektir. Sayılar sizi tatmin edecek en büyük unsurdur, bunu kimse inkâr edemez fakat aşırı derecede yapılan kontrol kafanızda soru işaretleri oluşturarak sayıları saplantı haline getirmenize yol açar. Saplantı haline gelen bu durumun en önemli olumsuzluğu sizi yapacağınız önemli işlerden men ederek takipçi veya beğeni sayısını yükseltmek için uğraşmanıza yol açmakla birlikte sürekli hesaplarınızı kontrol ederek boşa vakit kaybına neden olacaktır.

Sosyal medya da paylaşımda bulunurken tekrar eden içerik paylaşımları hem arama motorları algoritmaları açısından hem de okuyucular üzerinde olumsuz etkiler bırakarak büyük bir hata yapmış olursunuz.

Sosyal medyada beğeni artırmak için kullanıcılara ısrar etmek yerine hedef kitleye yönelik, ilgili paylaşımlarda bulunmanız hem sayfanızın kalitesini artıracak hem de aktiflik sağlayacaktır. En önemli nokta ise, Kullanıcıların sizden ne istediklerini bilmeli, ona göre paylaşımlarda bulunmalı ve ufak çaplı hediyeler dağıtarak ilgilerini çekmelisiniz. Bu durum sizlere süreklilik ve kalite katacaktır.

Twitter da aktif olmanın bir yolundan bahsedeceğim aslında Facebook ta aktif olmak Twitter da olmaktan daha zordur. Yapmanız gereken uyguladığınız iş ile uğraşan kişileri veya ilgili kişileri takip ederek onlara bir bildirim göndermenizi sağlayabilirsiniz. Şuanda sosyal medya çoğu oranda şüphesiz ki telefonlar üzerinden işliyor. Şöyle düşünelim 200 kişiyi takip ettik ve bu kişilerin telefonuna bildirim olarak sizin logonuz ve isminiz gitti ayrıca bunu merak ederek içine girecek ve paylaşımlarınızı görecek bu bir tür eskiden sms gönderme gibi bir durum oldu değil mi?

Sosyal Medyada kullanıcılara yönelik onların isteyeceği şekilde aktiflik sağlamak ekstradan bir kabiliyet gerektirmemektedir. Kendinizi düşünün ben bir sayfayı neden beğenirim ve neden takip ederim bu ilgi alanınıza girdiği için değil mi? Emin ki kendi cevaplarınızı kendiniz vereceksiniz.

Sürekli sosyal medyadaki verilerinizi izlemeye almak yerine sizlere verimli olabilecek analiz sağlayabilecek içeriklere dikkat vermeniz gerekmektedir. Facebook veya Twitter’da aldığınız birkaç beğeni size fazla bir etki yaratmayacaktır ancak sitenizde oluşan hit, trafik verilerini analiz ederken bulacağınız anahtar kelimeler, fikirler emin olun ki o birkaç beğeniden kat kat daha faydası olacaktır. Vaktinizi kesinlikle sizle daha fazla artı katabilecek, faydalı konulara yönelmenizi tavsiye ediyorum.

Sosyal medyada alacağınız veriler sizi her seferinde tatmin etmeyebilir. Günler birbirini tutmayabilir aldığınız beğeniler, ertesi gün yarı yarıya düşebilir. Bu durumda o içerik için daha fazla çalışmalarda bulunmalısınız. Bu durumda yazınızı sürekli paylaşımda bulunmamalı, onu en başından sonuna kadar analizini yaparak içerikte bulunan eksiklikleri çıkartarak sadece bir kere paylaşımda bulunmalısınız. Yaptığınız bu başarılı hareket sonucunda kullanıcıların içeriğinizi tekrardan incelenmesini sağlayacaksınız.

Sosyal medya kimsenin inkâr edemeyeceği bir trafik aracıdır. Bu kitlede yer alan kullanıcıların sürekli aktif kalmasını sağlamalıyız. Fakat aynı içerikleri veya birbirine yakın olan makaleleri paylaşımda tekrarı halinde, yazının beğenisini ve paylaşımını artırmak için uygulanan yanlış stratejilerden birisidir. Sosyal medya nasıl kullanılır? Diye araştırma yapmak yerine en mantıklısı ben neyi beğenir takip ederim diye kendinize soru sormak olacaktır. Bu durumda son derecede dikkatli olunması gerekmekte ve hedef kitlenizi seçerken daha isabetli içerikler girerek web adresinizin verilerini göz önünde bulundurarak plan ve proje ile geliştirmeye yönelmelisiniz.

CEVAP VER